دوشنبه 27 فروردین 1403
خانهخبراقتصادی"بورس" تنها گزینه حفظ نقدینگی دولت/ رفتارهای هجومی باید از بورس دور...

“بورس” تنها گزینه حفظ نقدینگی دولت/ رفتارهای هجومی باید از بورس دور شود

ترس سهامدارانی که به خاطر تجربه کم معامله‌گری، این روزها در حالت کاملا هجومی و صف‌نشینی سپری می‌شود، به نسبت دیگر سهامداران بیشتر بوده و این افراد بدون تحلیل اغلب به‌دنبال جو بازار حرکت می‌کنند که این مسئله به بازار لطمه‌های جبران ناپذیری را وارد می‌کند.

به گزارش رتبه آنلاین، محمدرضا سرافراز یزدی مدیرعامل کارگزاری آگاه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز درخصوص نقش ETF‌ها در جریان‌سازی بازارسرمایه، تاکید کرد: تغییراتی که در ETF دارادوم رخ داد از لحاظ بنیادی چندان نقشی در بازارسرمایه نداشت، زیرا به بازار نیامده بود اما؛ جریان نقدینگی و حجم بالای پولی که این روز‌ها در بورس حضور دارد، طبیعتا میزان ریسک و ترس سهامداران را افزایش داده است.

وی با اشاره به ترس سهامداران از خبر‌های منفی نیز ادامه داد: جریان نقدینگی باعث شده تا بسیاری از سهامدارانی که طی یک‌سال گذشته که سرمایه آن‌ها در بورس بوده، سود مناسبی را کسب کنند و سهامداران برای ذخیره این سود، طبیعتا راهکار خروج و حفظ نقدینگی را انتخاب می‌کنند تا باردیگر قیمت سهم‌ها اصلاح کنند و دوباره به سهم‌های مدنظر خود ورود کنند اما؛ نقطه مقابل افراد با تجربه، سهامداران جدیدی هستند که اطلاعی از روند بازار نداشته و کاملا هجومی عمل می‌کنند.

این کارشناس بازارسرمایه اضافه کرد: ترس این نوع سهامداران به خاطر تجربه کم معامله‌گری بیشتر بوده و بدون تحلیل اغلب به‌دنبال صف‌نشینی‌ها حرکت می‌کنند که این مسئله به بازار لطمه‌های جبران ناپذیری را وارد می‌کند.

سرافراز یزدی درخصوص اینکه آیا دولت از بازارسرمایه حمایت خواهد کرد، گفت: دولت با توجه به سهام عدالت، ETF‌ها و صندوق‌هایی که در پیش دارد، بازارسرمایه را بازار مطمئن‌تر از دیگر بازار‌های موازی می‌بیند.

وی درباره اینکه نقدینگی باید در بازار بماند، افزود: برای دولت گزینه‌ای مناسب‌تر از بورس وجود ندارد و تنها پالس منفی دولت، ETF پالایشی‌ها بوده، اما بورس تنها نقطه اتکای دولت برای حفظ نقدینگی است.

 

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید