پنج‌شنبه 23 فروردین 1403
خانهخبراقتصادیبهار اشتغال کشاورزی با خزان اشتغال در صنعت و خدمات

بهار اشتغال کشاورزی با خزان اشتغال در صنعت و خدمات


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: در بهار امسال سهم اشتغال کشاورزی افزایش و صنعت و خدمات کاهش یافت.

به گزارش رتبه آنلاین، ایرج امینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اغلب برای بررسی وضعیت اقتصادی کشورها از شاخص‌های اقتصادی همچون تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم و نرخ بیکاری استفاده می‌شود که این موارد نیز توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، بررسی و احصا می‌شود.

این مسئول ادامه داد: نرخ بیکاری یکی از شاخص‌های کلان اقتصادی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی هر جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و طرح آمارگیری از نیروی کار مهم‌ترین منبع داده‌های مربوط به شاخص‌های اشتغال و بیکاری است.

وی آمار اعلام‌شده را مربوط به مقایسه بهار امسال و سال گذشته دانست و افزود: نرخ مشارکت اقتصادی کشور در سال گذشته 41.1 درصد و امسال 40.6 درصد است که این مهم در استان زنجان در سال گذشته 43.8 درصد و بهار امسال 44.6 درصد بوده است که نشان از افزایش 8 دهم درصدی دارد.

امینی با اشاره به نرخ بیکاری، تصریح کرد: بهار سال گذشته در استان زنجان نرخ بیکاری 8.2 درصدی ثبت‌شده که با یک‌دهم درصد به 8.3 درصد رسیده است که البته این شاخص در میانگین کشوری برای سال گذشته 12.1 درصد و برای امسال 10.8  به ثبت رسیده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: در بهار سال گذشته نرخ بیکاری ثبت‌شده برای جمعیت 24-15 ساله 20.2 درصد و در بهار امسال 12.4 درصد است که این شاخص در میانگین کشوری به ترتیب 28.3 درصد و 26.5 درصد به ثبت رسیده است.

وی در رابطه با سهم اشتغال در بخش‌های مختلف، خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی در بهار امسال اشتغال 36.2 درصدی ثبت شده که در سال گذشته 32.4 درصد بوده است و اشتغال در بخش صنعت نیز با 2 درصد کاهش نسبت به سال گذشته از 32.3 درصد به 30.3 رسیده و بخش خدمات نیز شاهد کاهش بوده به طوری که از 35.3 درصد بهار سال گذشته به 33.5  درصد در بهار امسال رسیده است.

 

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید