جمعه 29 تیر 1403
خانهگزارش روزبازدید هیات تجاری اتحادیه اروپا از کارخانه مارگارین

بازدید هیات تجاری اتحادیه اروپا از کارخانه مارگارین

روابط ایران و اروپا از سابقه طولانی برخوردار است. قبل از انقلاب اسلامی، همکاری‌های گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین طرفین حاکم بوده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران روابط ایران و اتحادیه اروپا عمدتا بر موضوعات اقتصادی و تجاری استوار شد

 

به گزارش رتبه آنلاین، ولی آنچه که عامل استمرار ارتباط ایران و اتحادیه اروپا محسوب می­‌شود پیشینه تاریخی و مزیت­‌های فراوان موجود برای هر دو طرف در ایجاد ارتباط است. به همین منظور هیاتی از مقامات اروپایی و فعالان اقتصادی در روزهای اخیر در تهران حضور یافتند تا با بررسی ظرفیت‌های موجود به افزایش همکاری‌های تجاری به ویژه در بخش محصولات کشاورزی، اهتمام ورزند.

ایران با داشتن رشد تولید ناخالص داخلی مثبت در سال‌هاي اخير و جمعیتی بیش از 80 میلیون نفر بازار مناسبی جهت توليد، فروش و ارائه خدمات و همچنين بازار مناسب واردات و صادرات براي ديگر كشورها خصوصا در صنعت غذا با اتحاديه اروپا است. افزایش جمعیت و تغییرات شیوه زندگی موجب افزایش مصرف روغن خوراکی شده است. به این معنی که در این بازار رو به رشد، فرصت‌هاي مناسبي براي ايجاد ارزش افزوده براي ذينفعان محتلف مرتبط با اين كسب و كار  در حال شكل‌گيري است. با نگاهی به آمارهای مورد اشاره در می‌يابیم که ایران فرصت مناسبی جهت ارائه خدمات متقابل درخصوص دانش فني، تجهیزات مربوط به روغن‌های خوراکی و دانه‌های روغنی برای شرکت‌های خارجی و تولیدکنندگان داخلی است.

برهمین اساس هیات تجاری اتحادیه اروپا در برنامه سفر خود از قدیمی‌ترین و يكي از بزرگترين شركت‌هاي تولیدکننده روغن‌هاي خوراكي در ایران بازدید کرد.

پس از این بازدید برینتون عضو هیات تجاری اتحادیه اروپا تصریح کرد: آنچه امروز دیدم نشانگر آن است که بعضی از ظرفیت‌های ایران از استانداردهای اروپا نیز بالاتر است پس برای بحث صادرات باید به دنبال کشف ویژگی‌های محصولات ایرانی باشیم و این نکته مثبتی است.

بیرالوند مدیرعامل بزرگترین کارخانه ملی تولید روغن ایران و صادرکننده برتر سال 1396 در معرفی این واحد تولیدی گفت: ما به عنوان دومین تولیدکننده روغن نباتی در ایران در چند سال اخیر و با توجه به بازگشت مجدد به خانواده گروه توسعه صنايع بهشهر، توانسته‌ایم ضمن افزایش اشتغال در کشور و افزایش سهم بازار داخلی با تولید محصول با کیفیت و متنوع، به جایگاه مناسب در كشور و همچنين جايگاه برتر صادراتی برسیم و امیدواریم با حمايت بيشتر دولت و ايجاد تسهیلات بانكي،‌ مالي و گمركي و همچنین ارائه مشوق‌های توليد و صادرات، بتوانیم در این مسیر گام‌های بلندتری برداریم. این صادرکننده برتر ادامه داد: ما در حال حاضر به کشورهای همسایه، منطقه خلیج فارس و روسیه و برخی کشورهای دیگر صادرات داریم  اما به دنبال تجارت خصوصا در روغن‌هاي تخصصي و دانش‌بنيان با اتحادیه اروپا هم هستیم.

بیرالوند ضمن اشاره به هدف از همکاری با هیات تجاری اتحادیه اروپا حاضر در ایران بیان کرد: یکی از موضوعات مورد نظر برای همکاری با این هیات تجاری مشارکت‌های تحقیقاتی است چرا که تبادل دانش و توسعه همكاري‌هاي تحقيقاتي با کشورهای اروپایی در زمینه صنعت غذا مي‌تواند فرصت‌هاي مناسب در جهت افزايش كيفيت،‌تنوع و ايمني غذايي در آينده براي دو طرف ايجاد کند.

وی ادامه داد: همچنین اروپایی‌ها در بحث انتقال تکنولوژی می‌توانند به ما کمک کنند چرا که کارخانه ما با توجه به پیشرفت در بحث روغن‌های فرموله شده و تخصصی می‌تواند قدم‌های بلندتری برای صادرات به اروپا بردارد. همچنین برینتون اذعان داشت: تحريم‌هايي كه به ایران تحمیل گشته یادآور شرایط اقتصادی دهه ۷۰ اروپا است که نتیجه آن منجر به رشد و توسعه اروپا شد، همچنین وی حمایت اروپا از برقراری ارتباط دو‌جانبه با ایران را مهمترین هدف حضور این هیات در ایران دانست.

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید