محمدمهدی مؤمن زاده، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد به بررسی بازار بدهی و مزیت‌های این بازار پرداخت.

به گزارش رتبه آنلاین از پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه ارزش بازار بدهی هم‌اکنون بالغ‌بر ۳۰۴ هزار ‏میلیارد تومان رقم اسمی و ارزش بازاری ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است، پیش‌بینی کرد: تا سال آینده رقم اسمی این بازار به ۳۴۰ هزار ‏میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

وی همچنین تأکید کرد برخلاف تصورها بازار بدهی به‌هیچ‌عنوان رقیب بازار سهام نیست و ادامه داد: بازار بدهی مکمل بازار سرمایه ‏است نه رقیب، این دو بازار مزایا و ریسک‌های متفاوتی دارند و سرمایه‌گذاران می‌توانند با ترکیبی از این ابزارها در پرتفوی خود مدیریت ‏ریسک را اعمال کنند.

مدیرعامل شرکت سامان مجد، بازار بدهی را  بازاری جوان و نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و گفت: ابزارهای متنوع بازار بدهی می‌توانند جایگزین بسیار خوبی برای ‏سپرده‌های بانکی باشند تا سرمایه‌ها به سمت بخش مولد اقتصاد حرکت کنند.

مؤمن زاده اقتصاد ایران را همچنان سنتی و بانک محور دانست و گفت: بر اساس نگاه سنتی اقتصاد کشور ما شرکت‌ها به تأمین مالی از ‏بانک‌ها تمایل بیشتری دارند چراکه در ایران شرکت‌ها هرچه بزرگ‌تر می‌شوند، دسترسی بیشتری به امکانات دارند که یکی از این امکانات ‏تأمین مالی سریع‌تر و ارزان‌تر از سیستم بانکی است، این در حالی است که تأمین مالی از بازار بدهی کاملاً شفاف است و امکان هیچ ‏دسترسی خاصی وجود ندارد که البته این موضوع از مزیت‌های بسیار مهم بازار سرمایه است. ‏
‎ ‎
وی در بررسی تمایل بنگاه‌های بزرگ به تأمین مالی از بازار پول به مثالی اشاره کرد و گفت: به‌عنوان نمونه در صنعت فلزات اساسی ‏بررسی شرکت فولاد مبارکه نشان می‌دهد که این بنگاه تولیدی بزرگ کشور حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی دارد ‏درصورتی‌که کل اوراق این شرکت ۲ هزار میلیارد تومان هم نیست.

به گفته این تحلیلگر بازار سرمایه شرکت‌های بزرگ‌تر به دلیل امتیاز بالای اعتبار سنجی در بازار پول، سه درصد ارزان‌تر از شرکت‌ها و ‏بنگاه‌های کوچک تأمین مالی انجام می‌دهند و همین موضوع جذابیت تسهیلات‌گیری از بانک‌ها را بیشتر می‌کند، درصورتی‌که تأمین ‏مالی از بازار پول، جریان نقدینگی اقتصاد را مختل می‌کند، اما توسعه بازار بدهی باعث رونق تولید و بخش مولد اقتصاد است.

وی در ادامه مزیت‌های بازار بدهی به تنوع ابزارهای این بازار اشاره کرد و گفت: خلاقیتی که در طراحی ابزارهای مالی بازار بدهی وجود ‏دارد امکان حضور سلیقه‌های متنوع را در این بازار ایجاد کرده است، اما در شرایط فعلی برای توسعه بیشتر این بازار باید در قوانین آن بازنگری ‏جدیدی انجام شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد با تأکید بر اینکه باید با بررسی مجدد قانون بازار سرمایه نهادهای مالی جدید تعریف و ‏طراحی شوند، گفت: این موضوع وظیفه سازمان بورس است که در راستای توسعه این بازار برنامه‌ریزی‌های بیشتری انجام دهد. ‏