بورس

معامله انواع محصولات پلیمری و شیمیایی در بورس کالا هفته گذشته با روندی آرام تداوم داشت و نوسان عمده ای در بازار رقم نخورد.

به گزارش رتبه آنلاین از مشرق، بازار آرام معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا (شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹) ۱۰:۴۷ معامله انواع محصولات پلیمری و شیمیایی در بورس کالا هفته گذشته با روندی آرام تداوم داشت و نوسان عمده ای در بازار رقم نخورد.

محصولات پتروشیمیایی بورس کالا هفته گذشته را با افت معاملات پشت سر گذاشتند.

به گونه‌ای که انواع محصولات پلیمری و شیمیایی طی دادوستدهای هفته گذشته کاهش محسوس حجم معاملات را درحالی تجربه کردند که از حجم معقولی از عرضه برخوردار بودند. حجم عرضه پلیمرهای بورس کالا با میزان کاهش اندک ۰٫۰۵ درصدی نسبت به هفته ماقبل به ۸۴ هزار و ۱۰۰ تن رسید که در برابر این میزان عرضه تقاضایی به میزان ۱۱۱ هزار و ۲۷۲ تن شکل گرفت.

این میزان تقاضا با افت ۱۲٫۸۲ درصدی همراه بود که تداعی کننده موج خرید متقاضیان برای پوشش ریسک ناشی از افزایش مداوم نرخ پایه مواد اولیه بوده است. چرا که از ابتدای سال تاکنون روند صعودی نرخ پایه با اثر قدرتمند نوسانات افزایشی بهای ارز نیما حفظ شده است.

درکنار این موارد بهای ارز آزاد که نرخ نیمایی درنهایت به سمت آن همگرا می‌شود، سیگنالی جز انتظار افزایش قیمت برای هفته بعدی را مخابره نمی‌کند. از این رو برخی نگرانی ها از رشد مجدد قیمت‌ها در بین اهالی بازار و به ویژه تولیدکنندگان واقعی که به دنبال حفظ بقای فعالیت خود هستند وجود دارد. این امر یکی از اصلی‌ترین دلایل حفظ تقاضا در کانال بالای ۱۰۰ هزار تن طی ۶ هفته اخیر است. برآیند همه این عوامل سبب شده که طی هفته گذشته به میزان ۶۹ هزار و ۵۴ تن از انواع محصول پلیمری در بورس کالا مورد دادوستد قرار بگیرد که این میزان حجم معاملات کاهش ۷٫۷ درصدی را به ثبت رسانید. وضعیت دادوستدهای محصولات شیمیایی بورس کالا نیز چندان متفاوت از پلیمری‌ها نبود.

به طوری که به میزان ۵۵ هزار و ۹۱۹ تن ماده اولیه شیمیایی طی هفته گذشته در رینگ فیزیکی بورس کالا عرضه شد که گرچه نسبت به هفته طلایی عرضه این محصولات یعنی هفته گذشته افت ۱۴٫۸۶ درصدی را تجربه کرد اما همواره میزان بالا و قابل قبولی نسبت به میزان عرضه‌ عموم هفته‌های سال جاری به شمار می‌رود.

تقاضا برای خرید این محصولات نیز با افت ۱۹٫۶۴ درصدی به میزان ۴۶ هزار و ۹۰۱ تن رسید. همچنین ۴۲ هزار و ۸۱۱ تن محصول شیمیایی از تقابل عرضه وتقاضا مورد معامله قرار گرفت که حکایت از افت نرخ ۱۴٫۷۸ درصدی دارد. اینکه بهای دلار نیمایی و آزاد در اوج خود نوسان می‌کنند و فاصله این دو نرخ در سطوح بالایی از یکدیگر قرار دارند از مهم‌ترین و قدرتمندترین عواملی هستند که بر این بازار سایه انداخته‌اند.