چهارشنبه 27 تیر 1403
خانهاخبار روزایران در رتبه اول شدت مصرف انرژی جهان

ایران در رتبه اول شدت مصرف انرژی جهان

آژانس بین‌المللی انرژی، شدت مصرف انرژی در ایران را 5.7 برابر جهان اعلام کرد. به تعبیر دیگر ایران برای تولید یک میزان کالا و خدمات 5.7 برابر بیشتر از جهان انرژی مصرف می‌کند و بدین ترتیب رتبه اول جهان را در شدت مصرف انرژی کسب می‌کند.

ایران در رتبه اول شدت مصرف انرژی جهان

به گزارش اکوایران، در سال 1398 سازمان ملی بهره‌وری ایران میزان شدت انرژی در ایران را 3 برابر جهان اعلام می‌کند که همان زمان نشان از ضعف عملکرد دولت‌های وقت در مدیریت تناسب تولید ناخالص داخلی و میزان مصرف انرژی می‌داد. شاخص شدت انرژی از تقسیم واحدی از انرژی بر واحدی از تولید ناخالص داخلی به دست می‌آید. این رقم در سال‌های اخیر نه تنها ثابت نمانده، بلکه به دلیل تشدید ضعف مدیریت در این بخش، رشد کرده است. درحال حاضر شدت مصرف انرژی در ایران به گفته رضا پدیدار رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، 5.7 برابر جهان است.

او که بر مبنای گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی این آمار را در اتاق تهران اعلام کرده است، افزود: ایران در رتبه اول شدت مصرف انرژی جهان قرار دارد. به تعبیری شدت مصرف انرژی در ایران 15 برابر ژاپن و بیش از 2.5 برابر چین است.

پایدار  براساس گزارش اخیر اوپک به وضعیت فروش نفت نیز اشاره کرد. به نقل از سایت اتاق تهران، او  گفت: طبق اعلام اوپک، ایران به دلیل اعمال تحریم‌ها و کندی در فروش نفت، طی ده سال گذشته بیش از 450 میلیارد دلار درآمد از این محل از دست داده است.

رضا پدیدار افزود: که بنا بر اعلام اوپک، تقاضا برای نفت در جهان همچنان رو به افزایش است و طبق پیش‌بینی‌های این سازمان، کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی خطرناک است و جهان بدون نفت نمی‌تواند زندگی کند. به گفته او در حال حاضر طبق اعلام اوپک، مجموع تولید نفت خام و سایر میعانات نفتی 13 عضو اوپک از 31.6 میلیون بشکه در روز به 38.3 میلیون بشکه در روز در سال 2035 خواهد رسید. بنا بر پیش‌بینی‌های اوپک، این میزان همچنان در حال افزایش است و یک دهه بعد به 42.4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

ابرچالش برق

درحال حاضر از نگاه فعالان صنعت برق، قیمت‌گذاری، کسری بودجه، کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش بدهی‌ دولت به بخش‌خصوصی تولیدکنندگان برق و پیمانکاران، ابرچالش‌های اقتصاد برق و انرژی در ایران است. برهمین اساس علیرضا اسدی، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی سندیکای صنعت برق ایران معتقد است، اصلاح نظام قیمت‌گذاری در بازارهای برق و فروش به مشترکان از جمله راهبردهای رفع این چالش‌هاست.

او  افزود: در سناریو ادامه وضع موجود، انتظار می‌رود به طور متوسط سالانه حدود 2500 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود و در سال 1404 به ظرفیت اسمی حدود 98 هزار مگاوات برسد، اما اگر دولت بخواهد در چارچوب رشد اهداف برنامه ششم و متناسب با ظرفیت رشد اقتصادی مورد انتظار در اسناد بالادستی کشور، تولید برق کشور را افزایش دهد، انتظار می‌رود سالانه حدود 4700 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شود و در سال 1404 به ظرفیت اسمی حدود 109 هزار مگاوات دست پیدا کند.

به گفته اسدی، در سناریو رشد وضع موجود که معادل 2.8 درصد است، حدود 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری باید در صنعت برق کشور انجام شود و در سناریو جایگزین که بر اساس رشد 5 درصد و مطابق با برنامه ششم توسعه است، حدود 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این بخش مورد نیاز است.

او در ادامه بر اصلاح اقتصاد برق، اصلاح روابط مالی شرکت‌های بخش انرژی با دولت، توسعه تجدیدپذیرها، تسویه مطالبات بخش خصوصی و توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی در سند برنامه هفتم تاکید کرد. گذشته از اینکه فعالان و تشکل‌های خصوصی صنعت برق معتقدند که تجارت آزاد برق از دست دولت باید خارج شود.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید