امروز روز شگفتی بازار سکه خواهد شد؟

برخی تصور می‌کنند قیمت سکه امروز شنبه ۱۸ بهمن مرز ۱۱ میلیون تومان را یک بار دیگر آزمایش کند.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصاد نیوز، کمتر کسی انتظار دارد، پس از سقوط بهای اونس طلا در بازارهای جهانی، سکه در مسیر افزایشی قدم بردارد. با این حال، واقعیت آن است که از پنج شنبه شب میزان خریدها در معاملات پشت خطی افزایش یافت و قیمت سکه راه صعودی را بدون توجه به مسیرطلا در پیش گرفت. عامل افزایشی سکه، دوری دلار از کاهش قیمت و بازگشت این ارز به کانال ۲۴ هزار تومانی در بازار معاملات اعتباری بود؛ سکه برای بازگشت به کانال ۱۱ میلیون تومانی کار دشواری را در پیش رو دارد، اما احتمال دارد که در نخستین روز هفته یکبار دیگر حباب این فلز گران بها به محدوده ۵درصدی برسد.

سناریوی حرکت سکه در ابتدای هفته

سناریوی محتمل برای بازار سکه این است که فلز گران بهای داخلی در ابتدای روز افزایش قیمت را تجربه کند و در ادامه روز مقداری قیمت تعدیل شود، ولی سکه بازان سعی کنند، این فلز ارزشمند حداقل به زیر سطح ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزارتومانی نرود. چرا این سناریو احتمال زیادی دارد که رخ دهد؟ دلیل مهم این است که بسیاری از معامله گران اعتباری تمایل دارند، پیش از تسویه‌های روز شنبه قیمت سکه دچار افت نشود و آنها دچار ضرر نشوند. ولی پس از تسویه ها، مقاومت خریداران کاهش خواهد یافت. تنها عاملی که می‌تواند کمک کند سکه از اواسط روز به رشد خود ادامه دهد، افزایش بهای دلار تا بالای ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان است.

    در شرایطی که بهای اونس طلا در بازارهای جهانی نزولی شده است و ارزش واقعی سکه نزول کرده است، سناریوی منطقی تر این بود که فلز گران بهای داخلی شروع نزولی داشته باشد. با این حال، دلار معادلات را در بازار سکه برهم ریخته است.

    زمان برگشت قوی به بازار

    ارزش ذاتی سکه به زیر سطح ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رفته است و تا زمانی که به بالای آن بازنگردد، برگشت قوی خریداران به بازار سخت خواهد بود. سکه‌های کوچک نیز در هفته جاری بدون افزایش قیمت دلار بسیار دشوار است که در این سطوح قیمتی باقی بمانند. آنها در دو هفته گذشته از نظر بازدهی از سایر بازارها پیشی گرفتند و اکنون وقت آن است که یا سرعت رشدشان کم شود یا بخشی از افزایش قیمت خود را پس بدهند.