رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین نقاط قوت قانون جدید چک، نقد شوندگی بهتر و بیشتر چک‌های صادر شده است، گفت: یکی دیگر از مزیت‌های قانون جدید، شفافیتی است که در معاملات ایجاد می‌شود که این امر می‌تواند جلو بسیاری از فسادها را بگیرد.

به گزارش رتبه آنلاین، حسن فروزان فرد رئیس کمیسیون حمایت قضائی و مبارزه با فساد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره قانون جدید چک اظهار کرد: از نظر کمیسیون حمایت قضائی و مبارزه با فساد اتاق تهران نقاط قوت خیلی مهمی در قانون جدید چک وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نقد شوندگی بهتر و بیشتر چک‌های صادر شده است.

وی با اشاره به لزوم ثبت اطلاعات چک‌های جدید در سامانه صیاد از ابتدای فروردین ماه امسال، اضافه کرد: ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد این فرصت را ایجاد کرده است که بانک مرکزی با قاعده گذاری، امکان پرداخت وجه موجود در حساب به دارندگان چک فراهم شود.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران افزود: همچنین در قانون جدید چک، بانک‌ها اجازه دارند به نمایندگی از دارندگان چک به اندازه کسری مبلغ چک به سایر حساب‌های صادرکننده چک بلامحل دسترسی پیدا کننده کنند. اقدامی که اگر اجرایی شود می‌توان نقدشوندگی چک به عنوان یک ابزار معاملاتی را افزایش دهد.

فروزان فرد با تاکید بر مشکلاتی که چک‌های برگشتی برای کسب و کارها ایجاد کرده بود، خاطرنشان کرد: در یک تا دو دهه گذشته به واسطه عدم نقد شوندگی ناشی از برگشت خوردن چک‌ها مشکلاتی برای دارندگان چک ایجاد شده بود در حالی که اگر بانک مرکزی از همان ابتدا به اطلاعات همه چک‌ها دسترسی داشت، می‌توانست با قاعده گذاری به پایبندی صادرکنندگان به پاس کردن چک‌ها کمک کند. در صورت اجرای کامل قانون جدید چک و ثبت اطلاعات چک در سامانه‌ها دیگر برخی افراد نمی‌توانند از کمبود اطلاعات بانک مرکزی و سایر بانک‌ها سو استفاده کرده و بدون پاس کردن چک‌های قبلی، چک جدید صادر کنند.

وی در خصوص دیگر مزایای قانون جدید چک اظهار داشت: یکی دیگر از مزیت‌های قانون جدید چک، شفافیتی است که در معاملات ایجاد می‌شود که این امر می‌تواند جلو بسیاری از فسادها را بگیرد.

رئیس کمیسیون حمایت قضائی و مبارزه با فساد اتاق تهران درباره وظایف بانک مرکزی برای ارائه آموزش‌های لازم به شبکه بانکی هم تاکید کرد: بیش از ۲۲ هزار شعبه بانکی در کشور وجود دارد که باید آموزش‌های لازم برایی اجرای قانون به کارکنان و رؤسای شعب داده شود اما هم اکنون می‌بینیم که آموزش‌ها ناکافی بوده و متصدیان بانکی در شعب مختلف رویه ثابتی نداشته و بعضاً سخت گیری‌های فراقانونی برای ثبت چک انجام می‌دهند.