دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
خانهگوناگوناعزام ۶ گردان پلیس به مناطق زلزله‌زده و بازداشت 22 سارق

اعزام ۶ گردان پلیس به مناطق زلزله‌زده و بازداشت 22 سارق

سخنگوی نیروی انتظامی با اعلام اینکه امنیت مناطق زلزله زده زیر چتر پلیس است، تاکید کرد: پلیس با همه توان در کنار حادثه دیدگان است و تا استقرار کامل نظم و امنیت در مناطق زلزله زده می‌ماند.

به گزارش رتبه آنلاین، پلیس با حضور گسترده و چشمگیر خود در کنار سایر دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان، به یاری حادثه دیدگان شتافت؛ تیم‌های پلیس به محل حادثه اعزام شده و تامین امنیت منطقه و نیز امدادرسانی به زلزله زدگان را در دستور کار خود قرار دادند.

وی گفت: هر چند که پلیس همچنان در مرز و مسیرهای تعیین شده پیاده‌روی بزرگ اربعین مستقر و در حال خدمت رسانی به زائران اباعبدلله الحسین (ع) است؛ اما بلافاصله ماموران یگان‌های مختلف پلیس به حالت آماده‌باش در مناطق زلزله‌زده مستقر شده و تامین امنیت منطقه و جان و مال حادثه دیدگان را به عهده گرفتند؛ ارتباط مستمر با معاونان عملیات و روسای تیم عملیات استان های زلزله زده همچنان برقرار است.

به گفته منتظرالمهدی، علی رغم این که پلیس برخی از کارکنان خدوم و مظلوم خود را در پاسگاه های مرزی و برجک های دیده بانی و نگهبانی در هنگام زلزله از دست داده و برخی از ماموران ما نیز داغدار خانواده هایشان هستند؛ اما در ابتدایی ترین ساعات وقوع زلزله با توجه به نزدیکی مرز؛ پرسنل مرزبانی کارهای بسیاری برای کمک به مردم انجام داده‌ و با به کار گیری بیش از 1000 نفر و همچنین 40 دستگاه خودرو سازمانی برای امداد و توزیع کمک های مردمی و هیئت هایی‌ برای ترمیم مناطق حضور پیدا کردند.

سخنگوی ناجا با بیان اینکه با تلاش همه دستگاه های ذیربط به ویژه ناجا نظم خاصی در این مناطق برقرار شده و امیدواریم در روز های پیش رو مردم به جز مصیبت از دست دادن عزیزان خود نگرانی دیگری نداشته باشند، گفت: با دستور فرمانده ناجا، حدود 6 گردان از مرکز کشور و دیگر استان‌ها به مناطق زلزله‌ زده اعزام شد و ناجا در سه زمینه؛ تامین امنیت مناطق زلزله زده، تامین امنیت و همراهی محموله‌های ارسالی و روان سازی آمد وشد انجام وظیفه می‌کند.

وی گفت: استقرار نیرو های پلیس راهنمایی و رانندگی و کنترل عبور و مرور باعث تسهیل و روان سازی ترافیک در محدوده برون و درون شهری محل های حادثه شده تا دستگاه‌های کمک رسان به خوبی بتوانند کار امدادرسانی به زلزله زدگان را انجام دهند. یگان ویژه نیز جهت امداد رسانی از آغازین لحظات حضور داشته و علاوه بر کمک به مصدومان و آسیب دیدگان، کمک ها و محموله های ارسالی مردمی و دولتی را تا رسیدن به دست مردمان عزیزمان در این مناطق اسکورت کرده و در توزیع اقلام نیز شرکت و نظارت دارند؛ تامین امنیت و اسکورت 5000 محموله امدادی در قالب 84 تیم عملیاتی به صورت شبانه روزی تا کنون انجام شده و این روند کماکان ادامه دارد.

به گفته سخنگوی ناجا، اعزام تیم های تشخیص هویت و DVI به مناطق زلزله زده و همچنین آمادگی کامل برای گشت زنی های مداوم و مقابله با جرایم مختص این شرایط از جمله سرقت اموال، منازل، خودرو، طلا و جواهرات افراد آسیب دیده در دستور کار پلیس آگاهی قرار گرفته است که در همین راستا 22 سارق دستگیر شده‌اند.

وی بااشاره به اینکه معاونت بهداد ناجا نیز با اعزام شش اکیپ امدادی و شش دستگاه آمبولانس به مناطق مذکور؛ به کمک و مداوای مجروحان و آسیب دیده ها شتافته و در بیمارستان های مختلف مستقر شدند، گفت: اعزام تیم‌های روانشناسی و مددکاران اجتماعی ناجا به مناطق زلزله‌ زده در راستای تسکین فوری و تخصصی آلام روانی و کاهش فشارهای روحی آنها نیز به قید فوریت انجام شده است تا از بروز عوارض ثانویه در حادثه دیدگان کاسته شود.

سخنگوی ناجا همچنین باشاره به ادامه حضور بالگرد های هوا ناجا به منظور بررسی و احراز شرایط منطقه به جهت امداد رسانی، انتقال مجروحان و مصدومین به مراکز درمانی و بیمارستانی، جا به جایی اقلام و … در مناطق آسیب دیده گفت: انجام 21 سورتی پرواز جمعا به مدت 29ساعت، جابه جایی بیش از 80 نفر مصدوم و مجروح و .. از اقدامات هواناجا تا کنون بوده است. به کارگیری 6 قلاده سگ‌ زنده یاب پلیس به همراه تیم های مربوطه در محل همچنان ادامه دارد.

منتظرالمهدی در خاتمه گفت: بی شک استقرار نیروهای پلیس در مناطق زلزله زده به منظور امدادرسانی به زلزله زدگان و محیا کردن شرایط اسکان و تامین امنیت آنان تا ثبات کافی در آن جا برقرار شود، ادامه دارد.

زلزله‌زدگان از تمام اقلام ضروری برخوردار شدند

ایسنا نوشت: رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: مردم آسیب دیده در زلزله غرب کشور تاکنون از تمام اقلام ضروری برخوردار شدند.

مرتضی سلیمی اظهار کرد: در روزهای اولیه پس از زلزله، برای در امان ماندن از سرما و… چادرهای امدادی، والور، مواد غذایی اولیه مانند کنسروجات و آب معدنی در میان زلزله زدگان توزیع شد.

وی افزود: اکنون اوضاع تمامی شهرستان‌ها و روستاهای تابع زلزله‌زده آرام و از نظر اقلام و تجهیزات خوب است و این مناطق همه اقلام اساسی را دریافت کردند. تا کنون ۷۳ هزار و ۷۱۰ تخته چادر، ۲۱ هزار و ۵۳۳ تخته چادر و ۵۳ هزار و ۹۳۳ عدد موکت بین زلزله زدگان توزیع شده است.

سلیمی همچنین از توزیع ۵۷۲ هزار و ۶۱۲ عدد کنسرو و ۶۵۷ هزار و ۶۹۰ بطری آب معدنی نیز بین زلزله زدگان خبر داد. همچنین از ابتدای امروز اقلام ۷۲ ساعته از جمله البسه، مواد غذایی، وسایل بهداشتی و… نیز توزیع می‌شود.

رییس سازمان امداد و نجات با تاکید بر اینکه نیروهای امدادی تمام تلاش خود را در راستای توزیع عادلانه اقلام می‌کنند، افزود: از روز دوشنبه اقلام یک‌ماهه با درج در دفترچه امدادی میان زلزله زدگان توزیع خواهد شد.

وی تاکید کرد: اکنون تمام اقلام مورد نیاز آسیب دیدگان به میزان کافی موجود است و مردم نوع دوست کمک‌های خود را با اعتماد به جمعیت هلال احمر به شماره حساب ۹۹۹۹۹ واریز کنند.

منبع : خبرآنلاین

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید