برای دومین روز پیاپی روند نزولی خروج پول حقیقی از بورس ادامه یافت.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با رشد ۸ هزار و ۹۹۱ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۲۱۶ واحد رسید. همچنین شاخص کل فرابوس ۲۳ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۴۵۷ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز ۹۰۰ واحد افت کرد و در سطح ۳۷۶ هزار و ۳۲۸ واحدی ایستاد که کمترین رقم در ۱۳۹ روز کاری گذشته از ۲۷ آبان سال ۱۳۹۹ به این سو است.

سهم‌های تاثیرگذار

امروز «کگل»، «شستا» و «فولاد» بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «وپاسار»، «وپارس» و «وسخوز» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس غکورش صدرنشین است و ولکار و خپارس در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز زملارد، چخزر و شاروم پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

بورس

کاهش خروج پول حقیقی

روز دوشنبه برای پنجمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۱۳۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. با این حال روند خروج پول حقیقی برای دومین روز پیاپی نزولی شد.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام میدکو (هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه)  تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۲۰ میلیارد تومان بود. پس از میدکو، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و بپاس (بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

گروه‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌های «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» (مثل شپنا، شسپا، شرانل، شراز و شبریز) و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» (مثل خودرو، خپارس، خبهمن، خزامیا، خگستر، خشرق، خاذین، ورنا و خفنر) رشد کرد.

رشد ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۳ هزار و ۹۷۴ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌گذشته ۱۰۵ درصد افزایش یافته است. البته از این میزان بیش از ۷۵ درصد ارزش معاملات به اوراق مشارکت اختصاص دارد. ارزش معاملات خرد نیز با رشد ۳۳ درصدی نسبت به روز یکشنبه به رقم ۳ هزار و ۹۸۷ میلیارد تومان رسید.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز یکشنبه ۲۸ درصد افزایش یافت و در رقم ۲۸۳ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۲ درصد کاهش یافت و هزار و ۹۱۵ میلیارد تومان شد. بدین ترتیب رقم مازاد عرضه بازار به هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در ۵۳ روز کاری گذشته از ۸ فروردین به این سو است.

شرکت لیزینگ کارآفرین (با نماد معاملاتی ولکار) با صف‌ خرید ۱۱۸ میلیارد تومانی برای سومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از ولکار ، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین صف فروش نیز به سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۷۳ میلیارد تومانی داشت. پس از سنیر، خزر (فنرسازی زر)و ثنوسا (نوسازی و ساختمان تهران) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس