شنبه 25 فروردین 1403
خانهخبرفرهنگی و هنریاز خمره‌های شهرری، فاضلاب شهری درآمد

از خمره‌های شهرری، فاضلاب شهری درآمد

کشف فاضلاب شهری در شهرری

«کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر ری که حدود یک ماه قبل به کشف دو خمره سفالی در حین فعالیت‌های عمرانی منجر شد، به کشف سیستم آبرسانی، فاضلاب شهری و آجر فرش‌های دوره سلجوقی در کنار اشیاء باستانی رسید.»

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا، ۱۶ آذر امسال خبر رسید، به دنبال انجام عملیات ساختمانی در منطقه‌ای از شهر ری، دو خمره‌ی بزرگ احتمالا قدیمی به دست آمده که تا اعلام نتیجه‌ی بررسی‌ها ادامه‌ی عملیات ساختمانی در این منطقه از شهر متوقف شده است. هر چند در ان زمان برخی افراد از کشف سکه‌های طلا درون این خمره‌ها خبر دادند، خمره‌هایی که فقط محلی برای تامین و نگهداری آذوقه بودند، اما اکنون باستان‌شناسان از کشف سازه‌های آبی و برخی معماری‌ها در این فضا خبر می‌دهند.

محسن سعادتی – سرپرست هیأت باستان‌شناسی – اظهار کرد: در جریان عملیات عمرانی که در محدوده شهر ری خیابان محبتی نبش کوچه زحمتکش انجام شد بقایای معماری و دو عدد خمره سفالی به دست آمد و در مراحل اولیه توقف عملیات عمرانی از طرف اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران به مالک ابلاغ شد.

او با بیان این نکته که کاوش‌های باستان‌شناسی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در آن زمین آغاز و تا کنون ادامه دارد، بیان کرد: در کنار بقایای معماری نمایان شده، سازه‌های معماری مربوط به سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری مربوط به دوره سلجوقی کشف شد .

این باستان‌شناس با اشاره به این‌که تا کنون مقادیری سفال‌های سالم مانند کوزه‌ها، گلدان‌ها، مهره‌های تزئینی سفال‌های لعابدار و درپوش‌هایی نیز کشف شده است، از مهمترین کشفیات این کاوش را  کشف دو قطعه سفال که احتمالا دارای خط هستند، اعلام کرد.

او اضافه کرد: از مناطق دیگر کاوش نیز بخشی از آجر فرش‌های دوره سلجوقی کشف شد که پی‌گردی آنها ادامه دارد ولی متاسفانه بخش زیادی از آنها از بین رفته است.

سعادتی افزود: شهر باستانی ری مانند سایر شهرهای باستانی از سه بخش کهندژ، شهرستان و ربض تشکیل شده است. منطقه کهندژ که به بخش دژ رشکان اطلاق می‌شود و از آنجا تا محدوده ارگ سلجوقی به عنوان شارستان شناخته می‌شود، همچنین محدوده ربض بیرون از آن را تشکیل می‌داده است که محل این کاوش در محدوده ربض یا حومه شهر باستانی ری قرار دارد.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید