پیش‌نویس دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگی و هنر و رسانه و کانون‌های مرتبط با آن امضاء شد

به گزارش رتبه آنلاین، در  نشست همگرایی دولت و پدید آوردندگان آثار فرهنگی و هنری با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران و مشاوران این دو وزارت‌خانه و نیز هنرمندان عرصه‌های مختلف  این پیش نویس نهایی شد.

بر پایه این اطلاع،  در حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش نویس تشکیل کانون های ملی صنفی هنرمندان سراسر کشور به امضا رسید.
بر اساس این اطلاع، از سال گذشته به منظور تدوین پیش نویس دستورالعمل نحوه تشکیل فعالیت انجمن‌های صنفی، فرهنگی و هنری و رسانه‌ای، کانون‌ها و جلسات مرتبطی با حضور نمایندگان صنوف مختلف در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار  شده تا پیش‌نویس این تصویب نامه انجام شود. پیش نویسی که حاصل همفکری و مشورت نمایندگان ۱۴ تشکل و انجمن فرهنگی هنری و رسانه‌ای است و به تایید و امضای دو وزارتخانه برای اجرایی شدن رسیده است.

به گفته مسئولین وزارت ارشاد، پس از تصویب این پیشنهاد تمام پدیدآوردندگان آثار فرهنگی و هنری و رسانه‌ای می‌تواند در بستر تشکل‌های رسمی و تخصصی روابط کار مطالبات خود را از طریق گفت و گوهای سه جانبه ملی دنبال کنند، تا امنیت شغلی پایدار محقق شود.

مشاور وزیر در امور برنامه‌ریزی خاطر نشان کرد:‌ تنظیم و تصویب دستور العمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی و فرهنگ و هنر و رسانه‌ و کانون‌های مربوط از دیگر مواردی است که در این تصویب نامه پیش بینی شده و تشکل‌های ۱۴ گانه فوق به منظور پیشبرد هر چه بالاتر اهداف تصویب نامه مبادرت به تهیه ارائه و پیش نویس دستورالعمل آن به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون کار و رفاه اجتماعی کرده‌ایم.


احترام به فرهیختگان برای زیست بهتر

فیاض ظاهر مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در این رویداد  با ارائه این مطلب که وقتی برای فرهیختگان و معلمان احترام قائل نباشیم، زیست خوبی نخواهیم داشت، گفت: در هر دولتی اگر یک نویسنده احساس کند از سوی دولت مورد احترام است، امید اجتماعی را به  جامعه بر می‌گرداند. متاسفانه ما شاهد فرار مغزها در جامعه هستیم. و میل به خروج از کشور زیاد شده است. با امضای چنین تفاهم نامه‌هایی و اجرایی شدن آن این احساس به هنرمندان و سایر فعالان عرصه‌ی هنر بر می‌گردد که کار آنها قابل احترام است.

فیاض زاهد مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: وقتی هوشمند رضوی و دوستانم در وزارت ارشاد با من موضوع را مطرح کردند من از اجرای این طرح استقبال کردم و آن را با آقای شریعتمداری در میان گذاشتم که خوشبختانه با استقبال او نیز همراه شد.

او ادامه داد:ما تا زمانی که به هنرمندان خودمان احترام نگذاریم، جامعه، جامعه فرهیخته‌ای نخواهد بود. پس اگر قرار است کاری کنیم باید همین جا دست به انجام کار بزنیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه در این مدت میل فراوانی برای مهاجرت  به خارج از کشور وجود دارد پس باید به این پروتکل ها توجه بیشتری کرد. من از دوستانم در وزارت ارشاد بسیار تشکر می کنم که در جلسات مختلف پیرامون این پیش نویس حضور داشتند.

 

 تصمیم استراتژیک گرفتیم
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم  در این نشست با ابراز قدردانی از امضای پیش‌نویس تشکیل کانون‌های سراسری هنرمندان تصریح کرد: ما یک تصمیم استراتژیک گرفتیم که خواستیم در این راه خود و هنرمندان را بیازماییم تا اصحاب هنر با انجام یک کار جمعی، یک نظام حائل مناسب برای تحقق اهداف فرهنگی خود میان دولت شکل بدهند. در این راه مهم‌ترین محدودیت‌ها، چارچوب‌های قانونی بود که امیدوارم در قالب قانون کار بتوانیم به اهداف مورد نظرمان دست پیدا کنیم. البته من در دل بسیار گریانم که چرا آنقدر دیر به این گام نخست رسیدیم. به هر حال رهبر معظم انقلاب اهل هنر و شعر هستند و این فضا را به طور کامل می‌شناسند و هر سال با اصحاب فرهنگ و هنر دیدارهای مختلفی را برگزار می‌کنند.

او افزود: شایسته نیست که ما در شرایط فعلی برای تشکیل یک نظام صنفی واحد برای اهالی فرهنگ و هنر تا این حد تأخیر ایجاد می‌کنیم.‌اگر مردم را در فعالیت‌های خودمان وارد نکنیم قطعا ضرر خواهیم کرد. اگر می‌خواهیم این خانه مستحکم بماند باید مردم را وارد کنیم. در این میان گروه های مرجع، مردم را به حرکت در می‌آورند. جامعه هنر فضایی است که نه تنها جامعه خود بلکه کل مردم را به حرکت در می‌آورد. شما ببینید سینما، اشعار و ترانه‌ها چگونه نظام استبدادی دوران پهلوی را به مردم نشان دادند و با نگاه‌های مختلف به مردم حرکت دادند. این اتفاقات حرکت‌های بزرگ یک ملت بوده و شما طلایه داران این عرصه هستید.

وزیر کار تاکید کرد: هنرمندان مطمئن باشند دولت در برابر آنها زمختی ندارد و قطعا در برابر این عزیزان نرم‌تر از پنبه است. چه کسی گفته دولت در مقابل شما هنرمندان که کار انبیا را دارید زمختی دارد؟ هنرمندی کار خداست. شما هنرمندان نیروهای مولد این جامعه هستید که باید از شما حمایت کرد و ما نیز غیر از حمایت کار دیگری نداریم. در این راه بحث شفافیت مهم‌ترین موضوع است. مایه افتخار ما است که هر تشکلی را که در چارچوب قانون آمد و عرض اندام کرد با تمامی وجود تکریم و تحسین کنیم. کما اینکه ما در حوزه‌های دیگر کارمان شاهد چنین موضوعی بودیم که یک تشکل غیرشفاف در ماجرای هفت تپه چه اتفاقاتی را رقم زد. اما وقتی شفافیت وجود داشته باشد قطعا باید حمایت کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: این یک امضای سمبلیک سند نیست. من نه به عنوان وزیر تعاون بلکه به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی آقای روحانی این را از همان ابتدا تکلیف خود می‌دانسته و می‌دانم. من مسؤول تحقق این سند در هیأت دولت هستم. قطعا حق شما عزیزان است که انتقاد کنید اما ما با تمامی ضعف‌ها و کاستی‌هایمان اینجا هستیم که یک مبنای اصولی و قانونی برای تحقق اهداف جامعه‌مان داشته باشیم.

شریعتمداری در پایان سخنانش گفت: وزارت رفاه بدون حمایت هنرمندان در تحقق اهدافش درمانده است. به عنوان مثال موضوع کودکان کار یک ننگ برای منِ وزیر است که به تنهایی از پس آن بر نمی‌آیم. این موضوع برای ام‌القرای جهان اسلام اصلا شایسته نیست. من نباید به شما کمک کنم این شما هستید که باید به من کمک کنید. آن کاری که من و آقای صالحی انجام می‌دهیم اجازه تأسیس تشکل‌های سراسری و ملی فرهنگ و هنر است. اتفاقا تحقق همین موضوع است که باعث افتخار ماست. به هر حال امیدواریم این مسیر را طی کنیم تا به مشکلات هنرمندان رسیدگی کنیم. هر بازنشسته هنرمند، آیینه تمام نمای زندگی من است و حضور ما نشانگر احترامی است که به جامعه هنرمندان کشور داریم و امیدوارم شرایط به گونه‌ای باشد که بتوانیم در جهت تحقق اهداف به خوبی عمل کنیم. این نکته را هم بگویم که تشکیل کمیته‌ای سه جانبه با حضور نماینده وزارت تعاون، نماینده وزارت ارشاد و هنرمندان ضروری است. در این راه باید به پیگیری حقوق هنرمندان بازنشسته و طرح بسیاری دیگر از مسائل در صحن هیأت دولت توجه کرد.

جزئیات کانون فراگیر فرهنگ و هنر

بر اساس این گزارش با تصویب هیات وزیران، برای اولین بار در تاریخ هنر کشور، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی و هنری و رسانه‌ای می‌توانند ذیل تبصره (۵) ماده (١٣١) قانون کار، انجمن صنفی سراسری تشکیل دهند. به موجب همین تصویب‌نامه هر یک از حوزه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند یک کانون سراسری تشکیل دهند و در نهایت از به هم پیوستن آنها کانون فراگیر فرهنگ و هنر، تشکیل خواهد شد.

از یک سال گذشته به منظور تدوین پیش نویس دستورالعمل نحوه تشکیل فعالیت‌ انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر، رسانه و کانون‌های مربوطه جلساتی با حضور نمایندگان صنوف مختلف فرهنگی و هنری و وزارت‌خانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده است. این جلسات به منظور تدوین آئین‌نامه‌های ماده ٩٢ برنامه ششم توسعه که یکی از بندهای ذیل این ماده به بحث نظام صنفی مرتبط بود با حضور نمایندگان صنوف مختلف برگزار شد. این در حالی است که پیش‌نویس این تصویب‌نامه، حاصل همفکری و مشورت نمایندگان ١۴ تشکل و انجمن فرهنگی، هنری و رسانه‌ای است که طی بیش از یکسال و در خلال برگزاری ده‌ها جلسه عمومی و تخصصی تهیه شده و با تایید و امضای دو وزیرکابینه دولت تدبیر و امید(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، جهت طرح و تصویب تقدیم هیات وزیران شده است.

پس از تصویب این پیشنهاد، کلیه پدیدآورندگان آثار فرهنگی، هنری و رسانه‌ای می‌توانند در بستر تشکل‌های رسمی و تخصصی روابط کار، مطالبات خود را از طریق گفت‌وگوهای سه جانبه ملی دنبال کرده و امنیت شغلی پایدار را محقق سازند. تنظیم و تصویب «دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن‌های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون‌های مربوطه» از دیگر مواردی است که در این تصویب‌نامه پیش‌بینی شده و تشکل‌های ١۴ گانه فوق به منظور پیشبرد هرچه سریع‌تر اهداف تصویب‌نامه، مبادرت به تهیه و ارائه پیش‌نویس دستورالعمل و ارائه آن به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرده‌اند.

نمایندگان خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر، انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، انجمن عکاسان ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک، انجمن هنرمندان سفالگر ایران، انجمن خوشنویسان ایران، انجمن ویراستاران، انجمن داستان‌نویسان، انجمن هنرمندان نقاش و انجمن تصویرگران ایران در تهیه پیش‌نویس تصویب‌نامه و دستورالعمل آن با یکدیگر همکاری داشته‌اند.