دوشنبه 27 فروردین 1403
خانهاخبار روز97 درصد برنج‌های وارداتی، هندی و پاکستانی است

97 درصد برنج‌های وارداتی، هندی و پاکستانی است

بیش از 97 درصد از برنج‌های وارداتی به ایران پاکستانی و هندی هستند.

به گزارش رتبه آنلاین از فصل تجارت، بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی دو ماهه ایران، در این مدت 177 هزار تن برنج نیمه سفید و سفیدشده از ایران به کشورهای خارجی صادر شده است که ارزش صادرات این حجم از برنج به بیش از 183 میلیون دلار می‌رسد.
همانطور که می‌شد پیش‌یبنی کرد بیشترین میزان برنج‌های واردشده به ایران از دو کشور هند و پاکستان است و سایر کشورها سهم اندکی از صادرات برنج به ایران دارند.
در میان صادرکنندگان برنج به ایران هند رتبه نخست را دارد، به طوریکه در این مدت دو ماهه از مجموع 177 هزارتن برنج واردشده، 132 هزار تن برنج از این کشور به ایران وارد شده است که ارزش آن از مرز 142 میلیون دلار نیز گذشته است.
پس از هند، پاکستان نیز میزان قابل توجهی از برنج وارداتی ایران را به خود اختصاص داده است و در دو ماه 41 هزار تن برنج به ایران صادر کرده است که ارزآوری آن برای پاکستان رقمی در حدود 38 میلیون دلار بوده است.
به این ترتیب می‌توان گفت که 97 درصد از کل حجم برنج واردشده به ایران از دو کشور پاکستان و هند است و از نظر ارزش نیز همین وضعیت پابرجاست.
این در حالی است که واردات برنج نسبت به سال گذشته در دو ماهه نخست سال جاری با کاهش همراه بوده است، به طوریکه در مدت مشابه سال گذشته 228 هزار تن انواع برنج به ارزش 201 میلیون دلار به ایران وارد شده بود.
به این ترتیب می‌توان گفت که واردات برنج در سال جاری 23 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید