روز گذشته شاخص در سه ساعت پایانی با شیب ملایمی نزول کرد. تداوم یا توقف روند صعودی بر انتظارت سهام داران اثرگذار خواهد بود بنابراین دوشنبه روز مهمی برای بورس تهران است.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، برای پیش بینی بورس امروز –دوشنبه ۱۰ خرداد- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز یکشنبه شاخص کل بورس ۱۷ هزار و ۳۷۷ واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و ۱۵۶ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز اندکی پائین آمد و در رقم ۳۸۵ هزار و ۵۳۶ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۰۹ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۸۴۱ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۱۶۶ نماد رشد قیمت و ۲۸۳ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۳۴ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت‌های سیمان خوزستان (سخوز)، گلوکوزان (غگل) و سپنتا (فپنتا) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های صنایع ماشین‌های اداری ایران (مادیرا)، ذوب آهن اصفهان (ذوب) و پلیمر آریا ساسول (آریا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای دکیمی (شرکت کیمی دارو)، دجابر (جابربن حیان) و مرقام (ایران مرقام) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، ریل پرداز سیر (حریل) و پگاه گلپایگان (غگلپا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز یکشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌دوشنبه است. در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد عرضه ۲هزار و ۶۵۸ میلیارد تومانی بسته شد.

بورس

کاهش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات یکشنبه ۲۱۷ نماد صف فروش و ۲۲ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز شنبه ۵۷ درصد کاهش یافت و در رقم ۴۰۸ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱٫۳ درصد کاهش یافت و ۳ هزار و ۶۶ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز یکشنبه  شرکت صنایع غذایی کورش (با نماد معاملاتی غکورش) با صف‌ خرید ۲۶۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

پس از غکورش، فتوسا (شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان) و شپنا (پالایش نفت اصفهان)  بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیمه تجارت نو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۴۸ میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و غصینو (صنعتی مینو) و  بیشترین صف فروش را داشتند.

بورس

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته روند صعودی شاخص‌ بورس ادامه یافت اما تنها در نیم ساعت اول رشد کرد و در ادامه معاملات با شیب ملایمی نزول کرد. شاخص هم وزن نیز روندی مشابه داشت با این تفاوت که در پایان معاملات شاخص هم وزن نسبت به روز شنبه اندکی پایین‌تر ایستاد و نزول ۹۳ واحدی را ثبت کرد. هرچند که شاخص کل ۱۷ هزار واحد رشد کرد، شاخص فرابورس رشد ۱۰۹ واحدی داشت و نزول شاخص هم وزن اندک بود اما روند نزولی شاخص‌ها در سه ساعت پایانی نشان داد که بورس فعلا توان رشد بیشتر را ندارد.

همچنین روند خروج پول حقیقی نیز پس از یک روز وقفه بار دیگر در روز گذشته از سر گرفته شد و شاهد خروج ۲۰۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم.

ارزش معاملات دیگر نماگر مهم بورس است که نشان دهنده نقدشوندگی بازار و رونق یا رکود معاملات است. دیروز ارزش معاملات کل بازار ۲۴ درصد افزایش یافت و ارزش معاملات خرد نیز رشد ۳۳ درصدی داشت. ارزش معاملات خرد بازار معادل ۶ هزار و ۲۳۴ میلیارد تومان بود که بیشترین رقم در ۴۵ روز کاری گذشته در سال ۱۴۰۰ از هفتم فروردین ماه به این سو است. بنابراین بازار دیروز با افزایش نقدشوندگی و رونق معاملات همراه بود. علاوه بر آن یک عامل مهم به سهام داران سیگنال صعود می‌دهد، قیمت دلار روز گذشته به روند صعودی خود ادامه داد و از مرز ۲۴ هزار تومان گذشت. اما در مقابل روند نزولی شاخص در سه ساعت پایانی و خروج پول حقیقی دو علامت منفی معاملات بود. در مجموع به نظر می‌رسد که روز دوشنبه روز مهمی برای بورس است و روند آن بر انتظارات فعالان بازار تاثیر مستقیم خواهد داشت،‌ اگر شاخص بتواند به صعود ادامه دهد می‌تواند سهام داران را به «خرید» ترغیب کند، اما توقف روند صعودی موجب رشد «فروش» خواهد شد.

بورس