پالس مثبتی در پایان سال

اینکه سازمان بورس را بعنوان دستگاه اجرایی معاملات بازار سرمایه، مقصر ریزش ها قلمداد کنیم؛ نادرست است.

به گزارش رتبه آنلاین از بورس نیوز، با مصوبه سازمان بورس برای الزام صندوق های درآمد ثابت به خرید ۳ سهام تا پایان اسفند ماه آن هم به صورت خرد، عملا منابع صندوق های درآمد ثابت به سمت بازار سهام هدایت خواهد شد. اوراق بدهی دولتی هم ته کشیده و این اتفاق، می تواند موجب بهبود وضعیت بازار سرمایه در روزهای پایانی سال شود.

بهنام مرادی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: به هر حال فرصت خوبی برای صندوق های درآمد ثابت ایجاد شده که بخشی از منابع خود را وارد بازار سرمایه کنند و دقیقا زمانی که قیمت بسیاری از سهم ها، ارزنده شده؛ اقدام به خرید کنند. امیدواریم این روند تداوم یابد و سیاست تخصیص بخشی از منابع فیکس اینکام ها به خرید سهام، بلندمدت باشد.

وی افزود: البته این تصمیم، معایبی هم خواهد داشت و ریسکی برای بخشی از درآمدهای ثابت هم خواهد بود. اگر بازار سرمایه از گذار عدم اطمینان عبور کند، نقدینگی فعالان بازار سرمایه آنقدر هست که برای رشد بازار کافی باشد و نیازی به تزریق منابع از سوی فیکس اینکام ها نباشد؛ ولی حتی با فرض ورود موقت فیکس اینکام ها به سرمایه گذاری در سهام، سیگنال مثبتی برای بازار سرمایه بوده و اگر این منابع به بهبود جو روانی و بازگشت اندکی اعتماد به این بازار کمک کند، خود اتفاق خوشایندی است. ضمن اینکه منابعی که توسط صندوق‌های درآمد ثابت به بازار سهام تزریق خواهد شد، در حدی نیست که با خروج احتمالی این منابع در ماه های بعد، روند بازار سرمایه تغییر کند.

مرادی در خاتمه با اشاره به اقداماتی که اخیرا مدیران و متولیان بازار سرمایه در راستای بهبود روند بازار انجام داده اند، گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار هیچ گونه مسوولیتی در قبال ریزش بازار سرمایه ندارد و این تصور که سازمان بورس می تواند این بحران را مدیریت کرده و بازار سرمایه را به روزهای رونق بازگرداند، نادرست است. نمی توان منکر نقش سازمان بورس شد و قطعا انتقاداتی متوجه این سازمان هست؛ اما اینکه سازمان بورس را بعنوان دستگاه اجرایی معاملات بازار سرمایه، مقصر ریزش ها قلمداد کنیم؛ نادرست است. در هر حال سازمان بورس و اوراق بهادار در چند وقت اخیر، فعال بوده و طرح هایی برای اصلاح بازار سرمایه ارائه کرده؛ اما این طرح ها در بلندمدت خود ممکن است منجر به بروز اتفاقاتی منفی در بازار سرمایه شود.