روز گذشته روند نزولی بورس ادامه یافت اما نشانه‌هایی از بهبود وضعیت بازار دیده می‌شود.

به گزارش رتبه آنلاین، برای پیش بینی بورس امروز –چهار‌شنبه ۱۲ خرداد- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس ۵ هزار و ۴۳۲ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۱۴۰ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز هزار و ۶۲۷ واحد پائین آمد و در رقم ۳۸۱ هزار و ۳۶۹ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۴۸ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۶۷۷ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، ۸۸ نماد رشد قیمت و ۳۱۵ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۱۹ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۷۰ درصد بازار افت قیمت داشتند.

  بیشترین افزایش قیمت

  روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های تامین ماسه ریخته گری (کماسه)، سرمایه‌گذاری البرز (والبر) و سپنتا (فپنتا) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر)، هتل پارسیان کوثر اصفهان (گکوثر) و برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

  بیشترین کاهش قیمت

  در بورس نمادهای خمهر (مهرکام پارس)، کپشیر (پشم شیشه ایران) و رکیش (شرکت کارت اعتباری ایران کیش) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت نیروگاه زاگرس کوثر (بزاگرس)، بیمه تجارت نو (بنو) و سیمان لار سبزوار (سبزوا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

  عرضه و تقاضای بازار

  عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد عرضه ۲ هزار و ۱۵۵ میلیارد تومانی بسته شد که نسبت به روز قبل ۵۳۴ میلیارد تومان معادل ۲۰ درصد کاهش یافته است.

  افزایش ارزش صف‌های خرید

  در پایان معاملات سه‌شنبه ۲۰۰ نماد صف فروش و تنها ۲۹ نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه ۲۶ درصد افزایش یافت و در رقم ۴۶۱ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۴ درصد کاهش یافت و ۲ هزار و ۶۱۶ میلیارد تومان شد که پائین‌ترین رقم در ۴۳ روز کاری گذشته از ۱۴ فروردین تاکنون است.

  بیشترین تقاضاها

  روز سه‌شنبه شرکت صنایع غذایی کورش (با نماد معاملاتی غکورش) با صف‌ خرید ۲۴۳ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

  پس از غکورش، فتوسا (شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف خرید را داشت.

  بیشترین عرضه‌ها

  روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیمه تجارت نو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۰۴ میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، سمگا (سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و خزر (فنرسازی زر) و بیشترین صف فروش را داشتند.

  پیش بینی بورس امروز

  روز گذشته روند نزولی شاخص کل ادامه یافت و شاهد افت قیمت نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بازار بودیم. «وبملت»، «شستا» و «شبندر» نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. خودرو، پارسان، فملی، خساپا، حکشتی، شتران و وبصادر دیگر نمادهای شاخص‌ساز بودند که موجب افت شاخص شدند.

   در سمت دیگر بازار اغلب نمادهای کوچک و متوسط بازار نیز با افت قیمت مواجه بودند و شاخص هم وزن هزار و ۶۲۷ واحد پائین آمد. در مجموع ۷۰ درصد نمادهای بازار افت قیمت داشتند و نقشه بورس قرمزپوش شد.

  علاوه بر این روند خروج پول حقیقی و مازاد عرضه بر تقاضا در بورس ادامه دارد. اما این تنها یک روی سکه‌ی بازار سهام است. روندهای بازار نشان از بهبود نسبت به روز دوشنبه دارد.

  روز گذشته مازاد عرضه بازار به ۲ هزار و ۱۵۵ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز قبل کاهش ۲۰ درصدی داشته است. ارزش صف‌های فروش در پایان معاملات دیروز افت ۱۴ درصدی داشت و ارزش صف‌های خرید رشد ۲۶ درصدی را ثبت کرد. رقم خروج پول حقیقی نیز با کاهش ۴۰ درصدی به رقم ۳۳۷ میلیارد تومان رسید.

   در نتیجه سهام‌داران می‌توانند به بهبود وضعیت بازار در آخرین روز کاری هفته امیدوار باشند.

  منبع: اقتصاد نیوز