دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
خانهخبراجتماعی و شهریمدرک‌سازی برای دریافت رتبه‌های بالاتر!/ ضعف نظارت‌ها به رتبه‌بندی معلمان رسید؟

مدرک‌سازی برای دریافت رتبه‌های بالاتر!/ ضعف نظارت‌ها به رتبه‌بندی معلمان رسید؟

شاخص‌هایی همچون تألیف و تدوین کتاب و مقالات جزو موارد امتیازآور در رتبه‌بندی معلمان تعیین شده است و به‌گفته برخی معلمان این امر منجر به شکل‌گیری تخلفات و مقاله‌سازی شده است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم و به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، طبق بخشنامه رتبه‌بندی معلمان، پژوهش‌های مرتبط با بهبود عملکرد معلم، شاخص‌های تألیف و تدوین کتب و مقالات مرتبط جزو عوامل امتیازآور برای کسب رتبه معلمان است.

معلمان باید حداکثر 5 مورد از باکیفیت‌ترین پژوهش‌ها را از بین اقدام‌پژوهی، درس‌پژوهی و روایت‌پژوهی که دارای تأییدیه از مدرسه، منطقه، استان یا کشور است، انتخاب کنند و شماره نامه تأییدیه ثبت شود.

هم‌اکنون که رتبه‌های قطعی معلمان تعیین شده است برخی از معلمان در تماس با خبرگزاری تسنیم تأکید داشتند: برای رتبه‌بندی معلمان باید مدارکی مانند تشویقی، تألیفات و مقاله در سایت مربوطه ثبت شود اما برخی افراد با تخلف، اقدام به مقاله‌سازی و کپی‌کاری کرده‌اند اگرچه رتبه‌ها بین 1 تا 5 است و کسب رتبه‌های بالاتر باعث افزایش حقوق می‌شود اما شاهد هستیم که این امر باعث سوق دادن افراد به‌سمت تخلف شده است.

از سوی دیگر سازوکار نظارتی دقیقی برای بررسی صحت مدارک ارائه‌شده وجود ندارد و این وظیفه به مدیران مدارس محول شده بود که با توجه به مهلت محدود، آنها نتوانستند به‌شکل دقیق مستندات ارائه‌شده را بررسی کنند از سوی دیگر فرآیندی که  باعث تبدیل معلمان به “ماشین چاپ مقاله” شود و به شکل‌گیری مافیای تولید و فروش مقاله منجر شود، فرآیندی نادرست است.

حتی اگر بعد از بررسی مدیران، ارزیابان، نظارت را عهده‌دار باشند، این موضوع مطرح می‌شود که یک ارزیاب مثلاً مستقر در استان اصفهان چگونه می‌تواند معلمی در استان دیگر را بررسی کند، بررسی او در نهایت از پشت صفحه کامپیوتر خواهد بود همچنین برخی مدیران مدارس در رصد مدارک و مستندات معلمان، سهل‌گیر و برخی سخت‌گیر هستند.

از سوی دیگر افرادی که خود را مقید به ارائه مدارک و مستندات دقیق‌تر می‌دانند ممکن است رتبه‌های پایین‌تری کسب کنند.

برای بررسی این مسئله تلاش کردیم با “صادق ستاری‌فرد” معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت‌وگویی داشته باشیم که او پاسخگو نبود.

با این حال در بخشنامه اخیر رتبه‌بندی معلمان که در تاریخ 10 بهمن 1401 از سوی صادق ستاری‌فرد ابلاغ شد، درباره ارائه اطلاعات خلاف‌واقع آمده است:

به‌استناد ماده 11 آیین‌نامه اجرایی قانون، چنانچه در ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز برای سنجش شایستگی‌های معلمی و تجربه افراد محرز شود فردی اطلاعات خلاف‌واقع در اختیار هیئت‌های ممیز قرار داده است، مراتب جهت رسیدگی به هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری استان ارجاع می‌شود. تا زمان تعیین تکلیف قطعی موضوع در آن مرجع رسیدگی به پرونده رتبه‌بندی متوقف خواهد شد.

درخصوص مدارک و مستندات مشمولان علاوه بر درج اطلاعات دقیق و صحیح باید مربوط به بازه زمانی تا 31 شهریور 1400 باشد؛ بدیهی است مدارک بارگذاری‌شده پس از این تاریخ در ارزیابی امتیازات مربوط به رتبه‌بندی معلمان در دوره استقرار، ملاک محاسبه قرار نخواهد گرفت و ضمناً با ارائه اطلاعات خلاف‌واقع تا تعیین تکلیف قطعی موضوع در هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری استان‌ها، پرونده رتبه‌بندی متوقف خواهد شد.

با وجود این، چگونگی نظارت و تشخیص ارائه اطلاعات خلاف‌واقع نیازمند توضیحات دقیق و شفاف مسئولان وزارت آموزش و پرورش و معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع این وزارتخانه است که تا‌کنون درباره آن اطلاع‌رسانی نشده است.

انتهای پیام/+

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید