دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
خانهگزارش روزشرکت 1700 فعال اقتصادی در طرح پایش محیط کسب و کار

شرکت 1700 فعال اقتصادی در طرح پایش محیط کسب و کار

در نشست اخیر روسای کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گزارشی از سومین مطالعه مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران با موضوع پایش محیط کسب وکار کشور ارائه شد. براساس این گزارش دشواری تامین مالی، مالیات و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها به ترتیب مهم‌ترین مشکلات محیط کسب وکار کشور را به خود اختصاص می‌دهند.


به گزارش رتبه آنلاین، سومین گزارش از پایش محیط و کسب‌وکار کشور که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران تهیه شده در نشست روسای کمیسیون های تخصصی ارائه شد. در این گزارش آمده که استان فارس در بهار 1396 بهترین رتبه و سیستان و بلوچستان در همین بازه زمانی ضعیف‌ترین رتبه را در شاخص‌های محیط کسب‌وکار کسب کرده‌اند.

به گفته مرتضی الله‌داد، معاون اقتصادی اتاق ایران براساس قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اتاق ایران موظف است وظیفه پایش محیط و کسب وکار را که در گذشته توسط مرکز پژوهش‌های مجلس انجام می‌شده برعهده بگیرد و به عنوان تنها مرجع، گزارش‌های فصلی را در این باره ارائه دهد. بدین ترتیب کار از پاییز سال گذشته آغاز و سومین گزارش مربوط به بهار 96 هم تهیه شد. درحال حاضر مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران مشغول تهیه اطلاعات مربوط به فصل تابستان است.

وی ادامه داد: موسسه‌های جهانی نیز این‌گونه مطالعات را در گستره وسیع تر انجام می‌دهند و گزارش‌های مقایسه‌ای از کشورهای مختلف تهیه و منتشر می‌کنند. نقطه اشتراک این گزارش‌ها و گزارش‌هایی که در داخل کشور تهیه می‌شود، بزرگی دولت و عدم دسترسی آسان به منابع مالی است.

معاون اقتصادی اتاق ایران در مورد آنچه از طریق این گزارش‌ها به دست می‌آید نیز گفت: در این گزارش‌ها وضعیت استان‌ها نیز به تفکیک مشخص است؛ نکته جالب اینجاست که اختلاف بین بهترین و بدترین استان‌ها چیزی در حدود 9 تا 10 درصد گزارش شده که اختلاف قابل توجهی نیست.

محمدرضا دوست محمدی، رئیس مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران در مورد روند تهیه این گزارش گفت: در این مطالعه زیرمجموعه‌های هر 3 اتاق مورد توجه قرار گرفته‌اند. از طرفی موضوعات در سه زیرشاخه خدمات، کشاورزی و صنعت بررسی شده‌اند که در فصل بهار 96 حوزه خدمات ضعیف‌ترین وضعیت را نسبت به دو زیرشاخه دیگر داشته است.

بر اساس گفته‌های وی در گزارش اخیر 1700 فعال اقتصادی شرکت داشتند و با 70 مولفه که به روش‌های علمی تعیین شده، محیط کسب وکار مورد بررسی قرار گرفته است.

دوست‌محمدی گفت: این گزارش نشان می‌دهد که کلیه شاخص‌ها به صورت نسبی رشد داشته‌اند. تمامی عوامل در مورد هر صنف، استان و گروه اقتصادی قابل تفکیک است. همچنین هر سه اتاق می‌توانند گزاشی‌های تفکیکی خود را داشته باشند.

در ادامه این نشست روسای کمیسیون‌ها در خصوص روند اجرای کار، چگونگی تعیین شاخص‌ها و موضوعاتی که به جامعیت مطالعه کمک می‌کنند، اظهارنظر کردند. به اعتقاد آنها شاخص‌ها برای سنجش وضعیت کسب و کار باید بر اساس محیط کسب وکار داخلی کشور تعیین شود.

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید