دوشنبه 27 فروردین 1403
خانهخبررویدادهاسینمای ایران متعلق به این سرزمین است

سینمای ایران متعلق به این سرزمین است

بیستمین جشن خانه سینما این بار به ریاست علی‌نصیریان و اجرای محمدرضا شهیدی‌فر با حضور جمع کثیری از سینماگران، شنبه شب، در تالار وحدت برگزار شد

به گزارش رتبه آنلاین از قانون، بیستمین جشن خانه سینما این بار به ریاست علی‌نصیریان و اجرای محمدرضا شهیدی‌فر با حضور جمع کثیری از سینماگران، شنبه شب، در تالار وحدت برگزار شد که در این مراسم، فیلم برادران جلیلوند پنج جایزه گرفت و پس از آن فیلم «خوک» مانی حقیقی با سه جایزه در رتبه بعدی قرارگرفت.همچنین فیلم‌های «به وقت شام» حاتمی‌کیا، «سد معبر» محسن قرایی و «سارا و آیدا» مازیار میری هر کدام دو جایزه گرفته و در رتبه سوم قرار گرفتند.

با توجه به اینکه سخنانی در رابطه با صرفه جویی در هزینه ها برای برگزاری این جشن شده بود، انتظار می رفت برپایی چنین جشن بزرگی منتفی شود و مراسم به صورت زنده و با معرفی برگزیدگان ادامه پیدا کند اما در نهایت، دست‌اندرکاران این رویداد تصمیم گرفتند مراسمی مختصر را نسبت به سال‌های قبل ـ‌ که با حضور گسترده مردم همراه می‌شد ـ برای اهدای تندیس‌ها در تالار وحدت برگزار کنند.

در این مراسم برندگان رشته‌های مختلف که توسط داوران انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی برگزیده شدند، معرفی و با اهدای لوح تقدیر و تندیس‌های جشن سینما مورد تقدیر قرار گرفتند.

بنیاد هنر؛ دوستی ، مهر و نیکی است

نصیریان، رییس جشن خانه سینما در ابتدای این مراسم بیان کرد: در دوران ما کار کردن خیلی سخت بود و امیدوارم شما این سختی‌ها را نکشید. سینما واقعا رشد کرده است.

او با اشاره به شهرداد روحانی گفت:به آقای روحانی می‌گفتم (البته ایشان که اینجاست نه آن روحانی،که این اشاره کنایه گونه باعث تشویق حضار شد) توسعه فرهنگی حاصل همین ارتباط فرهنگی و مخصوصا کتاب و اینترنت است و این جشن‌ها در حوزه فرهنگ خیلی خوب است اما امیدوارم منجر به دوستی بیشتر شود و کمتر به خلاف آن تبدیل شود چون بنیاد هنر؛ دوستی، مهر و نیکی است. رقابت‌ها همه جای دنیا هست و خوب است که اینجا هم باشد. البته من در جریان آرا نیستم ولی گفته شد که کسی اعمال نفوذ نکرده و نتایج براساس آرا به دست آمده است. ملت ما الان به موسیقی و نمایش خیلی نیاز دارد و اینجا برای همین موسیقی فاخر ساخته شد و باید باشد و بزرگانی مثل آقای روحانی(شهرداد روحانی) این راه را دنبال می‌کنند همان‌طور که کیارستمی‌ها، کیمیایی‌ها، مهرجویی‌ها و ..‌.انجام دادند.‌

رییس جشن خانه سینما اضافه کرد: همان فیلم فارسی را که می‌گویند بد بود، چیزی بود که مردم را با سینما آشنا کرد پس باید احترام این‌ها را نگه داشت. تئاتر هم همین‌طور است و باعث افتخار است که بچه‌های ما تئاتر ایران را در جهان اجرا می‌کنند. ما باید جور این فرهنگ و هنر را بکشیم چون برای اینجا هستیم. ما می‌توانیم فیلم و تئاتر خوب تولید کنیم.

جای اهالی خانه سینما خالی

منوچهر شاهسواری نیز به دعوت مجری مراسم، روی صحنه حاضر شد و در سخنانی کوتاه بیان کرد: راز ماندگاری سینمای ایران همین است که نقطه به نقطه چیزی جز عشق و جوشش ندارد. سینمای ایران متعلق به این سرزمین است و چه وسیله‌ای گرانقدرتر از سینما برای به تصویر کشیدن. شاید در برخی ارتباطاتی که ما داشتیم در معنای برگزاری جشن و انتشارش خطا کردیم که این‌گونه مطرح شد که ما نمی خواهیم جشن برگزار کنیم چون نمی‌شد در بیستمین جشن، داوری و برگزیده داشته باشیم اما مراسم نداشته باشیم. با این حال جای اهالی خانه سینما یعنی ۵۵۰۰ نفر خالی است و شرمنده‌ام که این امکان فراهم نشد که همه اینجا باشند.

مدیر عامل خانه سینما تاکید کرد: تلاش ما این است که بر سر منافع اهالی سینما کار کنیم و اگر جایی سخنی گفته می‌شود و جوابی نمی‌شنوید، حمل بر بی احترامی نکنید چون برخی صحبت‌ها قابل پاسخگویی نیست.‌

او سپس از علی نصیریان برای پذیرش ریاست جشن تقدیر کرد.

برگزیدگان معرفی شدند

در ادامه برگزیدگان جشن در بخش‌های مختلف معرفی شدند.

بهترین فیلم کوتاه: فیلم «بچه خور » به کارگردانی محمد کارت

بهترین انیمیشن: «بدو رستم بدو» به کارگردانی حسن ملایمی

بهترین کارگردانی مستند: «اُرد عطارپور» برای فیلم پرسپولیس شیکاگو

بهترین فیلم مستند: فیلم «در جست‌وجوی فریده» ساخته آزاده موسوی و کورش عطایی

در این بخش آزاده موسوی تاکید کرد: فیلم سینمایی مستند با مستند تلویزیونی فرق دارد و باید اکران شود. قدم‌هایی برداشته شده و امیدوارم شاهد اکران مستندها در سینما باشیم.

برگزیدگان سینمایی جشن خانه سینما نیز به‌این شرح معرفی شدند:

بهترین فیلم: علی جلیلوند/ «بدون تاریخ، بدون امضا»

بهترین کارگردانی: وحید جلیلوند/ «بدون تاریخ، بدون امضا»

بهترین فیلمنامه:علی زرنگار و وحید جلیلوند / «بدون تاریخ، بدون امضا»

بهترین فیلمبرداری: مسعود سلامی/ « خفه گی»

بهترین تدوین:احمد مرادپور/ «سارا و آیدا»

بهترین بازیگر نقش اول زن: غزل شاکری / «سارا و آیدا»

بهترین بازیگر نقش اول مرد: حامد بهداد/ «سد معبر»

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:زکیه بهبهانی/ «بدون تاریخ، بدون امضا»

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: نوید محمدزاده / «بدون تاریخ، بدون امضا»

بهترین موسیقی فیلم: پیمان یزدانیان/ «خوک»

بهترین طراحی صحنه: حجت اشتری/ «سد معبر»

بهترین طراحی لباس: نگار نعمتی/ «خوک»

بهترین صدابرداری: رشید دانشمند/ «پل خواب»

بهترین صداگذاری:علیرضا علویان/ «به وقت شام»

بهترین چهره پردازی: مهرداد میرکیانی/ «خوک»

بهترین جلوه های میدانی: محسن روزبهانی/ «به وقت شام»

بهترین جلوه‌های بصری: فرید ناظرفصیحی/ «چهار راه استانبول»

هنرمندان چه گفتند؟

در بخش اهدای جوایز بهبهانی که برای اولین فیلمش جایزه بازیگر مکمل گرفت از وحید جلیلوند تشکر کرد و گفت : امیدوارم سینمای ایران بیش از این به من اعتماد کند.

نوید محمدزاده نیز که با حضور امیر جدیدی، جواد عزتی و طناز طباطبایی جایزه نقش مکمل گرفت، گفت: خوشبختی چیزی نیست که هر کسی ببیند بلکه در دل آدم است.‌

او زنده‌یاد عزت ا… انتظامی را خطاب قرار داد و گفت: استاد انتظامی! دل ما به این خوش بود که شما هستید و امیدوارم بقیه بزرگان پشت ما باشند و استاد زنجانپور، من افتخار می‌کنم که اسمم کنار اسم شما بود و امیدوارم با این جوایز به سن و کسوت شما که می‌رسیم همان جایگاه را داشته باشیم.

مسعود سلامی که جایزه بهترین فیلمبردار را گرفت، جایزه‌اش را به دستیاران فیلمبردار و هم صنفی‌های خود تقدیم کرد.

اما حامد بهداد پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از پریناز ایزدیار و امین تارخ با تشکر از همکارانش در فیلم «سد معبر» گفت: عزیزترین چیزی که داریم ایران است ولی شما کسانی‌ را که برای محیط زیست تلاش می‌کنند را تعزیر می‌کنید. ما خواستار آزادی این دوستان هستیم و یکی از این دوستان با نام نیلوفر بیانی که من فقط ۱۰ دقیقه او را دیدم خشک شد در آن قفس. هرکسی که مانع هدف وارسته ما برای آبادانی این‌ملک شود خائن و دشمن ماست. و من عذر می‌خواهم اگر در حضور بزرگان،نمایشم تلخ یا جسورانه است.

وحید جلیلوند نیز پس از گرفتن جایزه بهترین فیلمنامه از فرهاد توحیدی و هومن سیدی گفت: به کلمات ما، تمام صنوف سینمایی حیات دادند و از آن‌ها تشکر می‌کنم.

در پایان این بخش علی نصیریان و هارون یشایایی جایزه بهترین فیلم را به علی جلیلوند اهدا کردند.

یکی از بخش‌های جالب توجه این مراسم که موسیقی زنده نداشت، پخش چند کلیپ از فیلم‌های عزت ا… انتظامی، درگذشتگان سینما و نیز مروری بر جشن های قبلی خانه سینما بود که تصاویر قدیمی سینماگران که‌ جوان تر بودند و الان برای همکاران خود از جهات مختلف تغییر کرده بودند واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت.

تقدیر از خانم السلطنه امیری

همچنین تقدیر از خانم السلطنه امیری بازیگر و کاراکتر اصلی فیلم مستند «دادا سلطنه» که از سال‌های جوانی علاقه زیادی به سینما و بازیگری داشته و دارد از دیگر بخش‌های این مراسم بود. این بانوی مسن با لباس محلی‌كردی روی سن آمد و با حضور در این مراسم و اینکه مورد تشویق قرار گرفت قدردانی کرد.

در این بخش جواد عزتی پس از آمدن روی سن و یادآوری خاطره‌ای از بالا رفتن دیوار در نوجوانی برای تماشای تئاتر، لوح تقدیری را از سوی بازیگران زن و مرد سینما و با امضای علی نصیریان به خانم السلطنه امیری تقدیم کرد.

این جشن از همان ابتدا با کنداکتور ۱۰۰ دقیقه تنظیم شده بود و شهیدی‌فر که مجری بود از برگزیدگان خواست رعایت زمان را کنند که صحبت‌های شهیدی فر خود باعث طولانی شدن مراسم شد.

ضمن اینکه تلفظ نادرست برخی اسامی فیلم‌ها از جمله «فراری » و برخی اسامی نامزدها از سوی مجری از نکات قابل تامل این جشن بود.

علی نصیریان، ابوالحسن تهامی‌نژاد، حسن معجونی، منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، ربیعی وزیر سابق دولت روحانی، غلامرضا موسوی، محمد مهدی حیدریان (ريیس سازمان سینمایی)، همایون اسعدیان، ابراهیم داروغه زاده، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، محمد مهدی طباطبایی‌نژاد، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فرهاد توحیدی، حامد بهداد، امیر جدیدی، هومن سیدی، مرتضی رزاق کریمی، محسن خان جهانی، سودابه بیضایی، پانته‌آ پناهی‌ها، روانبخش صادقی، گلاره عباسی، مجید برزگر، ماهور الوند، رویا نونهالی، رامین حیدری فاروقی، همایون ارشادی، محمدرضا شرف الدین، جلال معیریان،لیلی رشیدی، نگار اسکندرفر، احترام برومند، محسن شاه ابراهیمی، ستاره اسکندری، حجت الاسلام سید محمود دعایی، صابر ابر، هانیه توسلی، مرضیه برومند، علیرضا زرین دست، سیروس الوند، نگار جواهریان،امین تارخ و پریناز ایزدیار از جمله حاضران در این مراسم‌ بودند که برخی از آن‌ها برای اهدای جایزه روی سن حاضر می شدند.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید