علی عطری درباره برگزاری کنگره شکاف لب و کام در تهران، گفت: این کنگره با حضور اساتید و صاحب‌نظران برجسته از داخل و خارج از کشور برگزار شد و جدیدترین دستاورد‌های علمی در مورد درمان این بیماری مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. رئیس دپارتمان جراحی پلاستیک دانشگاه علوم…

به گزارش رتبه آنلاین از میزان،علی عطری درباره برگزاری کنگره شکاف لب و کام در تهران، گفت: این کنگره با حضور اساتید و صاحب‌نظران برجسته از داخل و خارج از کشور برگزار شد و جدیدترین دستاورد‌های علمی در مورد درمان این بیماری مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

رئیس دپارتمان جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در این کنگره، جراحی اولیه شکاف لب و کام و موضوع جراحی ثانویه مورد بحث قرار گرفت. همچنین نمونه‌هایی از بیماران که در این زمینه مشکل داشتند در نمونه اولیه و ثانویه به صورت زنده توسط استاد برجسته‌ای که از انگلیس جهت شرکت در این کنگره حضور یافته بود، جراحی شدند.

وی ادامه داد: جراحی اولیه برای مواردی است که بیماری به صورت مادرزادی گرفتار شکاف لب و کام شده و در جراحی ثانویه برای بزرگسالانی بوده که قبلاً جراحی اولیه در آن‌ها صورت گرفته، ولی به دلیل مشکلات باید اصلاحاتی برای بیماری آن‌ها انجام گیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که شکاف لب و کام می‌تواند سبب اختلال در تکلم و گفتار به دلیل نارسایی کام شود، گفت: این مسئله نیز در کنگره مورد بحث قرار گرفته و جراحی زنده هفت بیمار در سالن برای حضار نمایش داده شد؛ روش‌های نوین در این زمینه که در جهان ارائه می‌شود نیز مورد بحث قرار گرفت.

بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری کنگره شکاف لب و کام، عطری با اشاره به اینکه شکاف لب و کام از شایع‌ترین بیماری‌های مادرزادی در ناحیه سر و صورت به شمار می‌رود، افزود: از هر ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ تولد زنده یکی مبتلا به شکاف لب و کام می‌شود که شروع آن در دختران و پسران تفاوت چندانی ندارد؛ ولی شکاف لب در پسران شایع‌تر از شکاف کام است.

وی خاطرنشان کرد: علت دقیق شکاف لب و کام هرچند مشخص نشده، ولی برخی از بررسی‌ها نشان دهنده سابقه ارثی این بیماری است. همچنین ابتلا به برخی از بیماری‌ها در مادران باردار، مصرف برخی از دارو‌ها حین بارداری، استعمال سیگار و الکل در زنان باردار و عفونت در حاملگی می‌تواند سبب بروز شکاف لب و کام در جنین شود.

منبع:ایسنا