پنج‌شنبه 23 فروردین 1403
خانهخبرخواندنی‌هاحیوانات دورگه را بشناسید

حیوانات دورگه را بشناسید

فتوشاپ کاران علاقه زیادی به ترکیب حیوانات و خلق یک گونه جدید دارند، اما این حیوانات دورگه کاملا واقعی هستند و شما را شگفت زده می‌کنند. بیشتر آن‌ها به صورت طبیعی در حیات وحش وجود ندارند و توسط انسان‌ها به وجود آمده و بحث و انتقاد زیادی هم برانگیخته‌اند. بیشتر این حیوانات در حالی که با موفقیت ترکیب شده‌اند، اما نابارور هستند، یعنی ادامه نسل یک نژاد دو رگه تنها با مداخله انسان امکان‌پذیر است. با پیشرفت‌هایی که در مهندسی ژنتیک و شبیه سازی به دست آمده فقط زمان می‌تواند آینده موجودات دو رگه جدید را مشخص کند. دراینجا با این موجودات عجیب و غریب بیشتر آشنا می‌شوید.

لایگر (Liger)، شیر نر و ببر ماده

اگرچه شایعاتی وجود دارد که لایگر‌ها به شکل طبیعی هم وجود دارند، اما تا آنجا که می‌دانیم آن‌ها فقط با مداخله عمدی انسان‌ها به وجود آمده‌اند. آن‌ها به سرعت بسیار بزرگ می‌شوند و بزرگترین گربه‌سانان جهان هستند. لایگرها از والدین خود هم بزرگتر هستند برخلاف تایگون‌ها که به اندازه ببر ماده هستند.

هرکول که بزرگترین لایگر جهان و بزرگترین گربه‌ای است که روی زمین زندگی می‌کند،  ۴۱۰ کیلوگرم وزن دارد. لایگر‌ها از شنا کردن که مشخصه ببرهاست لذت می‌برند و مانند شیر‌ها بسیار اجتماعی هستند. آن‌ها فقط در اسارت وجود دارند، زیرا زیستگاه والدینشان در طبیعت همپوشانی ندارد.


تایگون (Tigon)، ببر نر و شیر ماده

آیا می‌دانستید که لایگر‌ها و تایگون‌ها هم تولیدمثل می‌کنند؟ به نظرتان نام فرزند آن‌ها چه خواهد شد؟

زانکی (Zonkey)، گورخر و الاغ

زانکی یک نوع زبروید است که در موردش خواهید خواند.

جگلاین (Jaglion)، پلنگ نر و شیر ماده

یک هیبرید کمیاب، این عکس‌ها از پناهگاه حیات وحش اونتاریو در کانادا گرفته شده‌اند.

گیپ (Geep)، بز و گوسفند

یک حیوان نادر دیگر، زیرا فرزند بز و گوسفند معمولا مرده به دنیا می‌آید

خرس گرولار (Grolar Bear)، خرس قطبی و خرس گریزلی

این خرس‌ها «خرس پیزلی» هم نامیده می‌شوند و بیشتر در باغ وحش‌ها زندگی می‌کنند، اما موارد معدودی هم در طبیعت مشاهده شده اند.


کوی ولف (Coywolf)، کویوت و گرگ

کویوت‌ها و گرگ‌های شرقی حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار سال پیش به دو دسته تقسیم شدند و قادر به تولیدمثل هستند. کوی ولف‌ها ویژگی‌های رفتاری زیادی دارند و از نظر اندازه بین گرگ و کویوت هستند.

زبروید (Zebroid)، گورخر و هر اسب سان دیگر

داروین یکی از اولین کسانی بود که به زبروید اشاره کرد، یک حیوان یاغی که رام کردن آن دشوار است و از اسب مهاجم‌تر است. در بیشتر موارد، پدر یک گورخر نر است.


گربه ساوانا (Savannah Cat)، گربه خانگی و سروال
سروال یک گربه آفریقایی وحشی با گوش‌های بزرگ و اندازه متوسط است. حاصل جفت گیری گربه خانگی و سروال، گربه ساوانا می‌شود. گفته می‌شود این حیوان زیبا شبیه سگ است، از بازی لذت می‌برد، دمش را تکان می‌دهد و از آب نمی‌ترسد. آن‌ها بسیار گران هستند. این دورگه عجیب در میان پرورش دهندگان در اواخر قرن بیستم محبوب شد و در سال ۲۰۰۱ انجمن بین المللی گربه‌ها آن را به عنوان یک نژاد جدید ثبت کرد.

ولفین (Wholphin)، نهنگ شبه قاتل نر و دلفین پوزه‌بطری ماده

این دو حیوان در واقع متعلق به یک خانواده هستند، با این وجود هیبرید آن‌ها بسیار نادر است. تنها یک ولفین در اسارت وجود دارد که در پارک حیات دریایی هاوایی است.


بیفالو (Beefalo)، بوفالو و گاو

بیفالو‌ها دورگه باروری هستند که از سال ۱۸۰۰ وجود دارند و صمیمی‌تر از گاو هستند و هنگام چرا آسیب محیط زیستی کمتری وارد می‌کنند. متاسفانه در نتیجه پرورش، تنها چهار گله بوفالوی وحشی وجود دارند که با ژن گاو آلوده نشده‌اند. هدف اصلی از ترکیب نژاد و پرورش این جانور در صنعت گوشت‌های دامی است زیرا این نژاد دارای گوشت با کیفیت کم نظیریست که مورد توجه گله‌دارن آمریکایی قرار گرفته و ادغام نژاد شده است.


هینی (Hinny)، الاغ ماده و اسب نر

هینی کمی کوچکتر و همچنین کمیاب‌تر از قاطر است.

نارلوگا (Narluga)، ناروال و بلوگا

این حیوان بسیار نادر است اگرچه اخیرا در اقیانوس اطلس مشاهده شده است.

کاما (Cama)، شتر و لاما

کاما اولین بار در مرکز پرورش شتر در دوبی در سال ۱۹۹۸ و از طریق تلقیح مصنوعی به وجود آمد. هدف تولید یک حیوان با اندازه و استقامت شتر، اما با خوی همکاری و تولید پشم بیشتر بود.


لئوپون (Leopon)، پلنگ نر، شیر ماده
این حیوان زیبا تنها در اسارت تولید می‌شود.

مولارد (Mulard)، اردک وحشی و اردک مسکووی

این حیوان برای گوشتش تولید می‌شود و قادر به تولیدمثل نیست.

زوبرون (Żubroń)، گاو و گاومیش اروپایی

این حیوان نسبت به بیماری قوی‌تر و مقاوم‌تر است به همین دلیل جایگزین مناسبی برای گاو به شمار می‌رود. اکنون تنها یک گله کوچک از آن در پارک ملی لهستان وجود دارد.


دزو «Dzo»، یاک و گاو اهلی

این حیوان دورگه در تبت و مغولستان به خاطر گوشت و مقدار شیری که تولید می‌کند پرورش داده می‌شود. آن‌ها بزرگتر و قوی‌تر از گاو و یاک هستند. ژن هر دو حیوان در این منطقه آلوده شده است.

ولفداگ (Wolfdog)، سگ و گرگ

در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۰۰۰۰۰ هیبرید سگ گرگی در آمریکا (جایی که بیشترین جمعیت سگ‌های گرگی را دارد) زندگی می‌کردند که برخی منابع تعداد آن‌ها را تا ۵۰۰۰۰۰ محتمل می‌دانند. در اولین نسل دورگه ها، گرگ‌های خاکستری را اغلب با سگ‌های شبه گرگ مثل ژرمن شپرد، سیبرین هاسکی یا مالاموت آلاسکایی جفت می‌کردند تا ظاهر جذاب تری داشته باشند. از آنجا که سگ‌های گرگی از نظر ژنتیکی ترکیب گرگ و سگ هستند، ویژگی‌های رفتاری و فیزیکی آن‌ها را نمی‌توان با اطمینان پیش بینی کرد.

قاطر (Mule)، الاغ نر و اسب ماده

اسب‌ها و الاغ‌ها دو گونه مختلف هستند و تعداد کروموزوم‌های آن‌ها هم متفاوت است. از ترکیب این دو گونه احتمال اینکه دورگه قاطر به وجود آید بیشتر از هینی است. همه قاطرهای نر و بیشتر قاطرهای ماده نابارور هستند. از این حیوان معمولاً به عنوان بارکش استفاده می‌شده‌ است. جثهٔ قاطر‌ها معمولاً از الاغ ها بزرگ‌تر بوده و سری بزرگ و کشیده با گوش‌های نسبتاً بلند دارد. توانایی جسمی و مقاومت آن در برابر بیماری‌ها به مراتب از الاغ بیشتر است.
 
اخبار مرتبط

بیشترین بازدید