پس از آنکه تورم بعد از مدت‌ها تک رقمی بودن در اواسط سال گذشته دو رقمی شد و روند افزایشی در پیش گرفت در حدود یکسال اخیر بیش از ۳۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا، تورم بعد از سال‌ها چند رقمی بودن و قرار داشتن در مدار افزایشی سرانجام در خرداد ماه ۱۳۹۵ به کمتر از ۱۰ درصد رسید تا تورم تک رقمی از دست‌آوردهای دولت یازدهم به شمار رفته و همواره در صدر اظهارات مدیران دولتی قرار داشته باشد.

اما تورم تک رقمی که سال۱۳۹۶ را نیز پشت سر گذاشته بود، سال گذشته را با حدود هشت درصد شروع کرد به تدریج در مسیر افزایشی قرار گرفت و در شهریورماه با حدود ۱.۶ افزایش نسبت به ماه قبل دو رقمی شده و به ۱۱.۳ درصد رسید. تورم دیگر از شهریورماه به کانال‌های عقب برنگشت و در دی‌ماه ۲۰ درصد را پشت سرگذاشته و سال را با حدود ۲۷ درصد به پایان رساند.

اما در سال جاری روند روبه‌ رشد تورم ادامه داشت و با ثبت ۳۰.۶ درصد در فروردین ماه به نحوی پیش رفت که در فاصله چهارماه بعد و در مردادماه نرخ ۴۲.۲ درصد را به ثبت رساند.

البته در این بین تورم نقطه‌به تقطه(تغییر شاخص در مقایسه با ماه مشابه سال قبل) که از قبل از سال ۱۳۹۵ تک رقمی شده بود، در خرداد ماه سال گذشته دو رقمی شده و در اردیبهشت ماه امسال بعد از آنکه از ۵۲ درصد عبور کرد بار دیگر در چند ماه اخیر روند کاهشی در پیش گرفته است.

در حالی تورم نقطه به نقطه با کاهش همراه شده و در مرداد ماه به ۴۱.۶ درصد رسید که تورم سالانه همچنان افزایشی پیش می‌رود و از ۴۲ درصد گذشته است.

افزایش تورم در سال گذشته در شرایطی شروع شد که افزایش قیمت ارز و نوسان تند آن از عمده دلایل این تغییر بود که وضعیت اقتصادی مردم را نیز تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داد.

اما این روزها با ثباتی که مدتی است بر بازار ارز حکمفرما شده و قیمت نسبت به گذشته تا حدی کاهشی بوده است، انتظار کاهش قیمت‌ها در بازار  کالا و خدمات و به دنبال آن کاهش تورم نیز وجود دارد دارد که فعلا در حد قابل توجهی اتفاق نیفتاده است.

 

تغییرات تورم از سال ۱۳۹۵ تاکنون