«اقتصاد باید در برابر مخاطرات و تهدیدات مقاوم باشد چرا که  اگر ما به سمت اقتصاد مقاومتی برویم و مولفه های آن مورد توجه قرار گیرد دیگر اقتصاد با یک تلنگر، غش نمی کند».

به گزارش رتبه انلاین، این جمله را فرهاد دژپسند دبیر سابق ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح کرده است. کسی که به عنوان یک فرد کلیدی در این ستاد در دوره ای مسئولیت های راهبردی اقتصاد مقاومتی را در دولت بر عهده داشت و حالا در کسوت یک کارشناس در این حوزه حضور دارد. در ادامه خلاصه ای از دیدگاه های او را می خوانید:

 

عدالت بنیان کردن اقتصاد

فرهاد دژپسند دبیر سابق ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با تاکید بر اینکه اقتصاد باید در استفاده از تحولات فناورانه و پویایی و رشد و برخورداری از قدرت بالای برگشت پذیری به مسیر تعادل نقشه راه داشته باشد ،معتقد است که  این موارد در اقتصاد مقاومتی به خوبی محقق خواهد شد.

او در این خصوص ادامه داد: محیط کلان اقتصادی ما نباید بی ثبات و آسیب پذیر و تورم نباید مزمن باشد بلکه باید تلاش کنیم با قطع وابستگی بودجه به نفت زمینه رشد اقتصادی را فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد باید از سطح بخش عمومی به اقتصاد مردمی هدایت کنیم و در این صورت دیگر نفت و گاز و سایر معادن سهم کوچکی پیدا می کنند.

وی گفت: برون گرایی اقتصاد، مردم محوری، عدالت اجتماعی از شاخصه های اقتصاد مقاومتی و الگوهای مفهومی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد و در برنامه ششم نیز عدالت بنیان کردن اقتصاد یک اصل است.

 

برنامه ششم و رویکرد اقتصاد مقاومتی

معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: در برنامه ششم توسعه اصولی مانند قطع ابستگی به نفت، کیفیت و کمیت گرایی کالاهای داخلی، گفتمان و فرهنگ سازی، انضباط مالی و رویکردهای اقتصاد مقاومتی را در دستور کار قرار خواهیم داد.

دژپسند افزود: قطعا اقتصاد مقاومتی در یک برنامه خاص، محقق نخواهد شد بلکه در درازمدت به صورت کامل باید در دستور کار قرار گیرد ولی در برنامه ششم رویکردهای آن مورد توجه جدی قرار می گیرد.

وی همچنین ارتقای بهره وری، ارتقای تولید ملی، عدالت بنیان کردن اقتصاد، بهره وری سرمایه وانرژی، بهره وری مناسبت از منابع آب، مردمی، سالم سازی و شفاف سازی اقتصاد را از رویکردهای اقتصاد مقاومتی ذکر کرد.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به اقتصاد برون گرا در رویکردهای اقتصاد مقاومتی نیز گفت: توسعه صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه گزاری خارجی، دیپلماسی اقتصادی، توسعه و زیرساخت تجارت خارجی و ترانزیت، توسعه فناورانه با اقتصاد بین الملل و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان، طرح توسعه ظرفیت های صادراتی در مناطق آزاد از مولفه های اقتصاد برون گرا می باشد.

 

اهمیت ستاد اقتصاد مقاومتی

دبیر سابق ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در در تشریح فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی علاوه بر محورهای مشخصی که درباره مسائل مختلف از جمله بهره وری ، نفت، توسعه صادرات غیر نفتی یا رویکرد درونزایی و برون گرایی وجود داشت توجه به عدالت سرزمینی از دیگر مسایل مهمی بود که مورد توجه قرار گرفت و بهمین دلیل دکتر جهانگیری تصمیم گرفت با تعیین جانشین خاص خود در استانهای مختلف مسایل مربوط به اقتصاد مقاومتی را به شکل بهتر و دقیقتری پیگیری کند.

دکتر دژپسند به تجربه موفقی از این مسئله اشاره کرد وگفت:برای نمونه الگوی موفق این کار اقدامات وپیگیریهای وزیر کشور بود که به عنوان جانشین دکتر جهانگیری در چند استان تعیین شد و دکتر رحمانی فضلی با سفر به این استانها همچون آذربایجان شرقی لرستان وکرمان در جلسات استانی شرکت داشت واز نزدیک مسائل مربوط به استان را پیگیری و با حضور مسئولان ذی ربط اقدامات لازم را انجام می داد. و چون این الگو موفقیتهای خوبی داشت تصمیم گرفته شد این الگو به همه استانها تعمیم داده شود تا در اجرای سیاستهای مربوط به اقتصاد مقاومتی نتایج بهتر و ملموس تری بدست آید.

وی با اشاره به تاکید دولت برای  تعیین جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در همه استانها افزود:با موافقت دولت مقرر شد برای سایر استانها هم جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی تعیین شود فلذا همه اعضای دولت در یک یا چند استان به عنوان جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی انتخاب شدند تا بتوانند رویکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را در مقیاس ملی واستانی پیگیری کنند که قطعا سبب تقویت اقتصاد مقاومتی در استانها خواهد شد.

 

اقتصاد مقاومتی در بودجه

دژپسند یادآورشد: اقتصاد مقاومتی در بودجه سنواتی و برنامه ها و قوانین و مقررات وضع شده مورد توجه قرار می گیرد و باید در نظام بندی ها و الگوها و رفتارها نیز باید ارتباط ها را با اقتصاد مقاومتی برقرار کنیم.

وی یادآورشد: ما در زمینه گردشگری، زیرساخت های صنعتی، افراد تحصیل کرده، ترانزیت و حمل و نقل ظرفیت های مهمی داریم که باید در برنامه ششم مورد توجه قرار گیرد.

وی تشکیل صندوق وقف برای وقف پولی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: با همکاری حوزه علمیه باید از منابع وقف و حتی منابع زکات و سایر منابع استفاده کنیم.

دژپسند توجه به باورهای عمومی و جلب اعتماد مردم را نیز بسیار مهم توصیف کرد و گفت: مردم نسبت به بیت المال بسیار حساس هستند و درصورتی که اعتماد داشته باشند آنچه را که ما جمع می کنیم درست هزینه می شود، قطعا مشارکت می کنند.

وی گفت: برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی باید نظام مدیریت پروژه و طرح ها را تغییر و نظام پایش کنترل خاص و نظام انگیزش را فعال کنیم و باید قوانینی که تصویب می شود درست اجراء شود و اگر کسی اجراء نکرد باید پاسخگو باشد.