یکشنبه 2 اردیبهشت 1403
خانهاخبار روزبازار مسکن با کاهش عرضه مواجه است

بازار مسکن با کاهش عرضه مواجه است

 یک کارشناس حوزه مسکن از کاهش تولید و عرضه واحدهای مسکونی در کشور خبر داد. 
به گزارش رتبه آنلاین، مهدی غلامی در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد افزود: طبق گزارش های بانک مرکزی تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در شهریور سال جاری به 10 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 13.9 و 33.5 درصد کاهش نشان می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: متوسط قیمت خرید و فروش یک متر واحد مسکونی در شهر تهران طی شهریور ماه سال جاری به 81 میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 74 درصد افزایش یافته است.

این کارشناس حوزه مسکن گفت: وضعیت بغرنج فعلی مسکن در کشور متاثر از یک عامل خارجی و چند عامل داخلی است.

وی افزود: عامل خارجی همان اتفاقی که در بازارهای دیگر مانند سکه، طلا، ارز و خودرو رخ داد همان عامل یعنی هجوم نقدینگی باعث شد بازار مسکن با افزایش قیمت مواجه شود.

غلامی افزود: جدا از این بازار مسکن با دو اتفاق همزمان اول «کاهش تولید و عرضه» دوم «سوداگری» مواجه است.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: نیاز واقعی کشور به مسکن بیش از یک میلیون واحد در سال است این در حالی است که طی چند ساله اخیر تنها 400 هزار واحد مسکونی در جامعه تولید شده است.

این کارشناس حوزه مسکن افزود: کشور به این ترتیب در حال حاضر با کاهش قابل توجه عرضه مسکن مواجه است.
وی تصریح کرد: بازار مسکن از طرفی همیشه در معرض هجوم سوداگران، سفته بازان و سودجویان قرار دارد که متاسفانه برای مقابله به این افراد هیچ قانونی در کشور وجود ندارد.

غلامی گفت: طرحی به تازگی در مجلس شورای اسلامی به نام مالیات برعایدی مسکن تهیه تا با سوداگران در بازار مسکن به شدت مقابله شود.
وی در ادامه افزود: برای کاهش قیمت مسکن ضمن افزایش عرضه باید با سوداگران و سودجویان در بازار هم به شدت مقابله کرد.

برنامه «روز از نو» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه به تهیه کنندگی «لیلا امیدیگانه و مهدی شیار» با هدف فراهم ساختن لحظات شاد و مفرح صبحگاهی توام با افزایش سطح آگاهی اقتصادی شنوندگان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

بیشترین بازدید