اثرات و عوارض استفاده از استروئید چیست؟

برخی از افراد برای افزایش بیش از حد طبیعی قدرت و استحکام ماهیچه‌ها به استروئیدهای آنابولیک و آندروژنی(AAS) روی می‌آورند.

آنابولیک موجب پیشرفت رشد و آندروژنی سبب افزایش ویژگی‌های مردانه می‌شود. در حالی که توانایی عضله سازی استروئیدها به خوبی اثبات شده است ، اما با عوارض جانبی نیز همراه هستند.

AAS در واقع نوعی از هورمون مردانه تستوسترون سنتتیک است که بر روی قسمت‌های مختلفی از بدن مانند عضلات، فولیکول‌های مو، استخوان، کبد، کلیه و سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. این هورمون به صورت طبیعی در بدن ترشح می‌شود و در آقایان در دوران بلوغ ترشح آن موجب بم شدن صدا، افزایش رشد موهای بدن، افزایش قد و عضلات می‌باشد. هنگامی که بحث راجب استروئیدها می‌شود، اولین مورد استفاده‌ای که به ذهن می‌رسد در بدنسازی و افزایش حجم ماهیچه است. اما AAS استفاده‌های بسیار دیگری دارد که می‌توان به٬ افزایش بافت ماهیچه‌ای، کاهش چربی بدن، افزایش قدرت و استحکام ماهیچه‌ها و افزایش تولید گلبول قرمز اشاره کرد.

ورزشکاران برای مسابقات نیز از AAS استفاده می‌کنند تا بتوانند در حین ورزش‌های سخت و رژِیم‌های غذایی عضلات خود را بهبود بخشند. مصرف این مواد می‌تواند تا ۲۰% باعث افزایش استحکام و تا ۵ کیلوگرم افزایش وزن را به همراه داشته باشد.

اما عوارض اصلی مصرف AASها شامل:

. افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی

. افزایش رفتارهای عصبی

. آسیب به کبد

. ممکن است سبب افزایش اندازه سینه در مردان شود

. کاهش تولید تستوسترون

. ناباروری

. طاسی

همچنین از عوارض مصرف AASها در زنان نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

. بم شدن صدا

. رشد مو و تغییر در فرم صورت

.ناباروری

مصرف این مواد در برخی از کشورها ممنوع بوده و همچنین می‌توانند اعتیادآور نیز باشند. علاوه بر این بسیار از استروئیدها در آزمایشگاه‌های غیرمجاز ساخته می‌شود که میتواند موجب ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها شود.

healthline