شنبه 29 اردیبهشت 1403
خانهگوناگونکودتا علیه پیرترین دیکتاتور دنیا

کودتا علیه پیرترین دیکتاتور دنیا

موگابه از سال 1980 زمام امور کشور زیمبابوه را در دست گرفته است. او که ابتدا یک رهبر استقلال طلب ضد استعمار بود در سال های گذشته در افکار عمومی جهان و آفریقا به یک رهبر منفور قدرت طلب تبدیل شده بود.

به گزارش رتبه آنلاین، ارتش کشور آفریقایی زیمبابوه تایید کرد “رابرت موگابه” رییس جمهور مادام العمر این کشور را در بازداشت خانگی قرار داده است.

از دیروز و همزمان با تصرف برخی مراکز دولتی از سوی نیروهای ارتش زیمبابوه و بی اطلاعی از سرنوشت موگابه، گمانه زنی ها درباره احتمال وقوع کودتا در این کشور قوت یافته بود.

امروز دو نظامی ارشد زیمبابوه با حضور در تلویزیون دولتی این کشور (ZBC) بدون اشاره به انجام کودتا در بیانیه ای اعلام کردند که وضعیت این کشور با گذشته تغییر کرده است. آنها درباره موگابه نیز تنها گفتند او به همراه خانواده اش سالم بوده و امنیت آنها تضمین شده است.

رابرت موگابه و همسرش

کودتا علیه پیرترین دیکتاتور دنیا / رابرت موگابه در بازداشت خانگی

دو نظامی زیمبابوه ای تاکید کرده اند که با موگابه کاری ندارند و تنها افرادی از وابستگان و نزدیکان او را که به گفته آنها “مرتکب جنایت شده و با جرائم شان باعث درد و رنج مردم این کشور شده اند” به پیشگاه عدالت خواهند سپرد.

در محافل سیاسی گفته می شود ارتش از برکناری “امرسون منانگاگوا” معاون موگبابه از سوی او ناراحت است . موگابه هفته گذشته منانگاگوا را برکنار کرد. او هم اینک در زندان است. گفته می شود این اقدام تلاشی از جانب همسر متنفذ موگابه برای جانشینی بوده است که ناراحتی و نگرانی ارتش را سبب شده است و رییس ستاد ارتش یک روز پیش از حصر خانگی موگابه در اظهاراتی گفته بود ارتش این اقدام را تحمل نخواهد کرد.

امرسون منانگاگوا رییس جمهور موقت زیمبابوه

کودتا علیه پیرترین دیکتاتور دنیا / رابرت موگابه در بازداشت خانگی

 

موگابه 93 ساله پیرترین رییس دولت جهان محسوب می شود و از سال 1987 رییس جمهور زیمبابوه است. او از سال 1980 تا 1987 نیز نخست وزیر زیمبابوه بوده است.

او ابتدا یک رهبر انقلابی و محبوب بود که بر ضد استعمار بریتانیا مبارزه می کرد اما از زمانی که قدرت را به دست گرفت و از چرخش قدرت در کشورش جلوگیری کرد، تبدیل به یک چهره منفور بین المللی شده بود و بسیاری از کشورها او را به خاطر نقض حقوق بشر تحریم کرده و ممنوع الورود کرده بودند.

دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی ساعاتی پیش با صدور بیانیه ای اعلام کرد “جاکوب زوما” رییس جمهور آفریقای جنوبی با موگابه به صورت تلفنی گفتگو کرده است. بر اساس این بیانیه موگابه در این گفتگو تایید کرده که در خانه در بازداشت است و حالش خوب است. دفتر جاکوب زوما اعلام کرده که به تماس با نظامیان حاکم بر زیمبابوه ادامه خواهد داد.

جولان تانک های ارتش در خیابان های شهر هراره پایتخت زیمبابوه

کودتا علیه پیرترین دیکتاتور دنیا / رابرت موگابه در بازداشت خانگی

منبع : عصر ایران

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید