بورس نمایه

هنوز دو ماه از تغییر دامنه نوسان بورس نگذشته، زمزمه تغییر مجدد دامنه نوسان بورس شنیده می‌شود. اما این تغییرات چیست و دامنه نوسان ممکن است چه تغییری کند؟

به گزارش رتبه آنلاین از تجارت‌نیوز، در آخرین روزهای کاری اسفند ۹۹ سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص تغییر دامنه نوسان خبر داده بود. بر اساس خروجی این جلسه قرار است دامنه نوسان تغییراتی داشته باشد اما آنگونه که در این جلسه عنوان شده این است که قرار است دامنه نوسان افزایش پیدا کند و این افزایش تدریجی انجام شود.

پیام الیاس‌کردی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با دامنه نوسان گفت: دامنه نوسان نامتقارن که انتظار داشتند تاثیری در بازار داشته باشد تاثیر چندانی نداشت و قرار است در فروردین دوباره برای ادامه داشتن یا حذف دامنه نوسان تصمیم‌گیری کنند.

اظهارنظری که نشان می‌دهد تغییر دامنه نوسان جدی است.

اما دامنه نوسان چقدر می‌شود و گمانه‌هایی که در این خصوص مطرح می‌شود چیست؟

گلناز میرسلیمانی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بر اساس برخی از اخبار منتشر شده گفته می‌شود که دامنه نوسان به منفی شش و مثبت شش تغییر پیدا می‌کند.

او معتقد است که افت ۱۱ هزار واحدی شاخص کل در روز ۱۴ فروردین واکنشی به تغییر دامنه نوسان است. چراکه سهامداران زیادی به دلیل ترس از منفی شش خوردن سهم‌ و متضرر شدن به سمت نقد کردن سهم‌های خود رفته‌اند و همین موضوع بازار دیروز را با ۱۱ هزار افت روبه‌رو کرد.

رئیس کل سازمان بورس هم پیش از این دامنه نوسان بورس را بین مثبت و منفی ۶ درصد عنوان کرده و گفته بود دامنه نوسان این بار بین منفی و مثبت ۶ تعیین می‌شود.

سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورایعالی بورس هم از تغییر قطعی دامنه نوسان خبر داده و گفته که تعیین دامنه نامتقارن بورس یک تصمیم موقتی بود و قرار بوده تنها برای دو هفته اجرا شود که نهایتا به یک ماه تغییر پیدا کرد.

او گفته به نظر بنده دامنه نوسان در نهایت باید به طور کلی از بازار حذف شود. می‌توان به شکل تدریجی و دو ماه یکبار یک درصد یک درصد به دامنه نوسان اضافه کرد. در این صورت تکانه‌ای هم متوجه بازار نمی‌شود.