در اولین روز کاری هفته شاخص بین سطوح یک میلیون و ۴۷۷ هزار واحد و یک میلیون و ۴۸۰ هزار واحد در نوسان بود.

به گزارش رتبه آنلاین از اقتصادنیوز، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با کاهش ۳ هزار و ۷۹۷ واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و ۴۸۰  هزار و ۸۳۰ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با رشد ۳۴۲ واحدی در سطح ۴۲۲ هزار و ۶۸۱ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۹۴ واحد بالا آمد و در سطح ۲۱ هزار و ۳۰۶ واحد قرار گرفت.

سقف و کف شاخص کل

در ۵ دقیقه ابتدایی معاملات شاخص تا رقم یک میلیون و ۴۹۰ هزار واحد بالا رفت اما نتوانست به صعود ادامه دهد و خیلی زود روند آن نزولی شد. در ساعت ۱۰ و ۳۵ دقیقه شاخص به سطح یک میلیون ۴۷۷ هزار و ۵۷۸ هزار واحد رسید که کمترین رقم شاخص در معاملات امروز بود. پس از آن شاخص صعود کرد و در ایستگاه یک میلیون و ۴۸۰ هزار واحد متوقف شد.

خروج پول حقیقی

روز شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۴۴۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش ۷۸۲ درصدی داشته است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۸۳ میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

سهم‌های تاثیرگذار بر شاخص

روز شنبه نمادهای «فارس»، «فملی» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند.

همچنین سه نماد «پارس»، «شتران» و «خودرو» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۶ هزار و ۱۴۹ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه ۱۳ درصد کاهش یافته است.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد ۲٫۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۱۰ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در ۱۱۶ روز کاری گذشته از ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ تا به امروز است.

مازاد تقاضا در بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته ۲۴ درصد افت کرد و در رقم ۹۰۶ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۰ درصد افزایش یافت و ۵۴۱ میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به ۳۶۵ میلیارد تومان رسید.

شرکت سپید ماکیان (با نماد معاملاتی سپید) با صف‌ خرید ۳۳۴ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپید، نمادهای مدیریت (سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور) و کالا (شرکت بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۱۷ میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس نقشه