سه‌شنبه 18 بهمن 1401
خانهخبراقتصادیایران سومین دارنده ماشین‌آلات کشاورزی در منطقه

ایران سومین دارنده ماشین‌آلات کشاورزی در منطقه

 

مونا مشهدی رجبی| ماشین آلات کشاورزی از مهمترین تجهیزاتی هستند که می توانند بهره وری صنعت کشاورزی را افزایش دهند و حجم محصول تولید شده در هر هکتار را ارتقا دهند. استفاده از این ماشین آلات می تواند زمینه را برای توسعه صنعت کشاورزی فراهم کند  و شمار بیشتری از مردم دنیا را به فعالیت در این صنعت تشویق کند.


به گزارش رتبه آنلاین، کشاورزی به دلیل تامین غذای انسانها یکی از صنایع بسیار مهم است و اهمیت آن در منطقه خاورمیانه به دلیل نرخ بالای رشد جمعیت و موقعیت استراتژیک و جنگ‌های پی در پی اهمیت بیشتری دارد. مطالعات انجام شده توسط سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی نشان می‌دهد، در میان نوزده کشور خاورمیانه  کشور ترکیه از نظر تعداد ماشین‌آلات کشاورزی استفاده شده در یک سال جایگاه اول را دارد.

طبق این گزارش در یک دهه اخیر به طور متوسط ۹۴۱ هزار و ۸۳۵ دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی به خصوص تراکتور در زمین‌های کشاورزی ترکیه در هر سال استفاده شده است. این در حالیست که پاکستان از نظر شمار ماشین‌آلات کشاورزی استفاده شده دریک سال جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است . این کشور در دهه مورد مطالعه به طور متوسط ۳۲۶ هزار و ۵۹۵ دستگاه ماشین‌آلان کشاورزی استفاده کرده است. ایران در این رده‌بندی جایگاه سوم را دارد و شمار ماشین‌آلات کشاورزی استفاده شده در این کشور برابر با ۲۲۸ هزار دستگاه  اعلام شده است. کشورهای سوریه (البته قبل از جنگ اخیر)، ترکمنستان، عراق و قرقیزستان از نظر شمار ماشین‌آلات کشاورزی استفاده شده در یک سال جایگاه چهارم تا هفتم را به خود اختصاص داده‌اند.

در میان کشورهای منطقه سه کشور کویت و قطر و بحرین در انتهای فهرست قرار گرفته‌‎اند و تعداد ماشین‌آلات کشاورزی استفاده شده در این کشورها کمتر از ۱۰۰ دستگاه در سال گزارش شده است. باید در نظر داشت که شرایط جوی این کشورها و کوچک بودن بخش کشاورزی به کل  اقتصاد کشورهای مذکور اهمیت زیادی در پایین بودن شما ماشین‌آلات کشاورزی استفاده شده در این کشورها دارد.

رده‌بندی کشورهای خاورمیانه از نظر تعداد ماشین آلات کشاورزی استفاده شده در یک سال

متوسط تعداد ماشین آلات استفاده شده در یک سال

نام کشور

رتبه در خاورمیانه

۹۴۱۸۳۵ ترکیه

۱

۳۲۶۵۹۵

پاکستان ۲
۲۲۸۰۰۰ ایران

۳

۹۷۶۶۰

سوریه ۴
۵۲۳۰۴ ترکمنستان

۵

۴۶۰۷۸

عراق ۶

۲۵۵۱۲

قرقیزستان ۷

۲۴۳۱۹

تاجیکستان

۸

۲۳۵۰۰ اسراییل

۹

۹۷۹۲ عربستان

۱۰

۸۲۵۶

لبنان ۱۱
۶۳۴۰ یمن

۱۲

۵۷۳۲

اردن ۱۳
۳۸۰ امارات

۱۴

۱۸۰

عمان ۱۵
۱۱۰ افغانستان

۱۶

۸۹

کویت ۱۷
۸۲

قطر

۱۸

۱۵

بحرین

۱۹

 

اخبار مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیشترین بازدید