سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه کمیته چهارجانبه اتحادیه عرب (عربستان، امارات، بحرین و مصر) و شبهه‌افکنی بی‌پایه و اساس و دخالت بیجا درخصوص پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام، گفت آنچه در این بیانیه در مورد ایران گفته شده، کاملا بی‌ارزش و فاقد هرگونه وجاهت و دور از منطق است و آنان اصولا هیچ صلاحیتی برای سخن گفتن درباره چنین موضوعاتی ندارند. کمیته موسوم به چهارجانبه عربی روز چهارشنبه طی نشستی، بیانیه‌ای ضدایرانی صادر کرد که در آن ادعاهای بی‌اساسی علیه ایران مطرح شده است.

به گزارش رتبه آنلاین، بهرام قاسمی در واکنش به مواضع اتخاذ شده در این نشست تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران براساس گزارش‌های متعدد و مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون به‌صورت کامل به تعهدات خود عمل کرده و تا زمانی که لازم بداند و منافع ایران تامین شود، به پایبندی خود ادامه خواهد داد.» این دیپلمات ارشد ایران افزود: «جمهوری اسلامی ایران نقشی سازنده در جهت ثبات و امنیت منطقه ایفا می‌کند و لازم است کشورهایی که مسوولیت اصلی تجاوز و ویرانی و ایجاد فاجعه انسانی در یمن و توسعه تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه برعهده آنهاست، از فرافکنی، ایفای نقش مخرب و بحران‌آفرینی بیشتر در منطقه و رقص ننگین سیاسی برای خوشایند رژیم صهیونیستی دست بردارند و در عین حال بدانند ایران‌هراسی سیاستی شکست خورده است.»

در بیانیه پایانی کمیته چهار جانبه عربی(کمیته چهارجانبه عربی یک سال پیش تشکیل شد و وزرای خارجه امارات، بحرین، عربستان، مصر و دبیرکل اتحادیه عرب اعضای آن هستند.) که به ریاست امارات در مقر اتحادیه عرب برگزار شد، ادعا شده است: «نگران اقدامات ایران در کشورهای عربی و حمایت از شبه‌نظامیان در برخی کشورها و بی‌ثباتی در منطقه که تهدیدکننده امنیت عربی است و حل‌وفصل بحران‌ها را از طریق مسالمت‌آمیز به خطر می‌اندازد، هستیم. ادامه حمایت ایران از اقدامات تروریستی و خرابکارانه در کشورهای عربی از جمله ادامه شلیک موشک بالستیک از اراضی یمن به عربستان محکوم و نقض قطعنامه ۲۲۱۶ است. از اقدامات عربستان و بحرین ضداقدامات خرابکارانه حمایت می‌کنیم.»

این بیانیه همچنین آنچه دخالت‌های ایران در امور داخلی بحرین خوانده شده را محکوم و از اقدامات آل‌خلیفه حمایت کرده است. کمیته چهارجانبه عربی همچنین از به ادعای آن‌ها عدم پایبندی ایران به برجام و اینکه توافق هسته‌ای بتواند مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در آینده شود به‌ویژه با توجه به آنچه سیاست‌های خصمانه ایران در منطقه خوانده شده است، ابراز نگرانی کرد. در بیانیه پایانی همچنین ادامه فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران و آنچه شلیک موشک‌های ساخت ایران از سوی حوثی‌ها به عربستان خوانده شده، محکوم شده است. کمیته چهارجانبه عربی بر ضرورت پایبندی ایران به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره برنامه موشکی و آنچه به‌کار بستن سازوکاری در زمینه بازرسی و نظارت و اعمال سریع و فعال تحریم در صورت نقض توافق از سوی ایران و اهمیت پیوستن ایران به همه منشورهای سلامت هسته‌ای و توجه ایران به مشکلات زیست محیطی منطقه و آنچه قطعنامه مذکور درباره عدم آزمایش موشک‌های بالستیک و توسعه آن به موشک‌های میان‌برد و قابل حمل کلاهک هسته‌ای تاکید کرده است.

همزمان با بیانیه ضدایرانی اتحادیه عرب، پادشاه و وزیر کشور بحرین و وزیر کشور سعودی ادعاهای بی‌اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند. حمد بن‌عیسی آل‌خلیفه پادشاه بحرین در این ارتباط مدعی شد: «زمانی که رهبران کشورهای خلیج‌فارس پیمان و «معاهده شرف» برای مقابله با ایران ایجاد کردند، هیچ کس به جز قطر آن را نقض نکرد.» او با بیان این‌که «قطر سال‌ها است با ما ساز مخالف می‌زند، اما مساله خروج آنها از شورای همکاری خلیج‌فارس امری غیرممکن است»، گفت: «قطر به جای دستور گرفتن از خارج بهتر است به آغوش کشورهای عربی و ارزش‌های اسلامی و صلح باز گردد.»

عبدالعزیز بن ‌سعود بن نایف، وزیر کشور عربستان نیز در سی‌و‌پنجمین نشست وزرای کشورهای عربی که در کشور الجزایر برگزار شد، بر ضرورت مقابله با آنچه دخالت‌های ایران در تمام کشورهای جهان و به خصوص کشورهای عربی چه به‌صورت مستقیم و چه از طریق نیروهای وابسته به آن خواند، تاکید کرد. راشد بن‌عبدالله آل‌خلیفه، وزیر کشور بحرین نیز در این نشست با طرح این ادعا که ایران امروز به پناهگاه مجرمان و جنایتکاران تبدیل شده است، مدعی شد: «ایران تفاهم‌نامه‌ها و معاهدات بین‌المللی را نقض کرده است و به آنها پایبند نیست و تروریست‌ها را آموزش می‌دهد و برای آنها اسلحه می‌فرستد و این امر مستند و ثابت شده است.»

منبع : دنیای اقتصاد