معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان در آذرماه به ترتیب ۱۸ و ۱۵٫۸ درصد می‌باشد، گفت: استان گیلان در آذرماه در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

به گزارش رتبه آنلاین، وحید طیفوری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها به جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت براساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.وی از انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم آذرماه ۱۳۹۷ کشور و گیلان خبر داد و تصریح کرد: براساس شاخص قیمت به دست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل»(مقایسه تغییر قیمت ۱۲ ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه»(مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم است متناسب با هر هدف، نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان در آذرماه به ترتیب ۱۸ و ۱۵٫۸ درصد است، گفت: استان گیلان در آذرماه در بین ۳۱ استان، دارای رتبه بیست و پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

این مقام مسئول اضافه کرد: در همین راستا، بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان لرستان ۲۱٫۹ درصد و کمترین مقدار مربوط به استان کرمان با ۱۴٫۲ درصد بوده است. همچنین ۴ استان مجاور این استان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به ‌ترتیب دارای رتبه‌های هجدهم، بیستم، بیست و سوم و بیست و چهارم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه یازدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی یادآور شد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان نیز به ترتیب ۲۴٫۱ و ۲۱٫۶ درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیر خوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب ۱۵٫۶ و ۱۳٫۸ درصد بوده است.

طیفوری درخصوص نرخ تورم شهری نیز، اضافه کرد: این نرخ در کل کشور و استان در آذرماه به ترتیب ۱۸ و ۱۶٫۱ درصد می‌باشد. همچنین نرخ تروم روستایی در کل کشور و استان در آذرماه به ترتیب ۱۸ و ۱۴٫۸ درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه ‌به ‌نقطه آذرماه سال جاری را در کشور و استان به ترتیب برابر ۳۷٫۴ و ۳۳٫۷ درصد اعلام کرد و متذکر شد: بررسی تغییرات شاخص قیمت آذرماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر ۲٫۶ درصد و استان برابر ۱٫۹ درصد بوده است.