نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی در کلانشهرها، مستاجران به علت افزایش چشمگیر قیمت مسکن، مجبور به کوچ به مناطق حاشیه ای شهرها می شوند.

تبلیغ اجاره روزانه خانه

سیداحسن علوی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مشکلات بازار اجاره مسکن، گفت: در یک سال اخیر با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن در کشور به ویژه کلانشهرها، عملا شاهد افزایش نرخ اجاره بها هستیم، البته روند افزایش قیمت اجاره نسبت به نرخ فروش مسکن کمتر بوده، اما مبحث اجاره، جمعیت بیشتری را در بر می گیرد.

مستأجران به علت افزایش قیمت مسکن به مناطق حاشیه ای کشیده می شوند

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی در کلانشهرها، مستاجران به علت افزایش چشمگیر قیمت مسکن، به مناطق حاشیه ای کشیده می شوند، یعنی آن که خانواده ای که در جنوب تهران زندگی می کرده، امروز به دلیل افزایش قیمت ها باید در مناطق حاشیه مسکن اجاره کند.

هر سه بار اسباب کشی معادل به یک بار آتش سوزی خانه است

طبق نظر کارشناسان هر سه بار اسباب کشی معادل به یک بار آتش سوزی خانه است، این مسئله نشان می دهد که مستاجران علاوه بر پرداخت هزینه ماهانه، چه مشکلاتی را تجربه می کنند

علوی افزود: طبق نظر کارشناسان هر سه بار اسباب کشی معادل به یک بار آتش سوزی خانه است، این مسئله نشان می دهد که مستاجران علاوه بر پرداخت هزینه ماهانه، چه مشکلاتی را تجربه می کنند، بنابراین مسئولان باید شرایط حوزه اجاره را تسهیل کنند.

برنامه ریزی دولت برای دو ساله شدن مدت زمان اجاره مسکن

وی ادامه داد: یکی از دغدغه ها و موضوعات مهم مستاجران، مدت زمان اجاره مسکن است، در شرایط کنونی حداقل مدت زمان اجاره یک سال بوده و با توافق دو طرف این میزان قابل افزایش است، حال دولت در حال تدوین لایحه ای است که بر اساس آن، حداقل مدت زمان اجاره، دو سال خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: قطعا با تصویب لایحه مذکور، مستاجران با خیال آرام تر و شرایط بهتری می توانند زندگی کرده و افراد بعد از گذشت یک سال، مجبور به جابه جایی نخواهند بود.

ضرورت تعیین محدودیت برای افزایش سالانه نرخ اجاره بها

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی دیگر از موارد مطروحه در لایحه دولت برای ساماندهی بازار اجاره، ایجاد محدودیت برای افزایش سالانه نرخ اجاره بها است، به نظر من این رویکرد می تواند به ثبات و ساماندهی بازار اجاره مسکن کمک شایانی کند.