- پایگاه خبری رتبه‌آنلاین - http://rotbehonline.com -

کاهش ۳۰ درصدی مرگ و میر با کنترل فشار خون


رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان از موثر بودن کنترل فشار خون در افزایش سلامت جامعه سخن به میان آورد و گفت: کنترل فشار خون می‌تواند ۳۰ درصد در کاهش مرگ و میر موثر بوده و همچنین آمار منجر به سکته قلبی و مغزی از سه نفر؛ یک نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

به گزارش رتبه آنلاین [1]از ایسنا، “حمیدرضا رشیدی‌نژاد” پیش از ظهر امروز ۲۸ اردیبهشت‌ماه در نشست خبری “بسیج ملی کنترل فشار خون بالا” گفت: فشار خون یکی از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی به‌خصوص در میان افراد میانسال است.

وی از تشکیل «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» از ۲۷ اردیبهشت ماه در سطح کشور خبر داد و عنوان کرد: با کنترل فشار خون می‌توان بخشی از سلامت جامعه را تامین کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان سیر روند بیماری‌ها را به سمت بیماری‌های غیر واگیر دانست و اظهار کرد: فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی بیماری قلبی و عروقی، چشمی، کلیوی و … است که زمینه‌ساز سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های عروق چشم و نابینایی است.

وی شیوع فشار خون را در جامعه بالا ذکر کرد و افزود: حدود ۲۵ درصد جوامع جهانی مبتلا به پر فشار خونی هستند که با غربال‌گری می توان از بروز پرفشار خونی جلوگیری کرد.

رشیدی‌نژاد تاکید کرد: اگر به بحث کنترل فشار خون ورود پیدا کنیم و آن را کنترل کنیم یا به مردم آگاهی دهیم؛ گام موثری در افزایش سلامت جامعه برداشته‌ایم.

وی با بیان این مطلب که فشار خون فقط با اندازه گیری تشخیص داده می‌شود، عنوان کرد: فشار خون هم عامل بیماری است و هم خودش یک نوع بیماری است. فشار خون بالا در اکثر موارد علامتی ندارد و در اکثر موارد فشارخون‌های بالا علایم خفیف دارند و پرفشار خونی مخفیانه و به صورت خاموش است بنابراین شناسایی افراد جامعه مبتلا به پرفشارخونی باید در دستور کار این طرح قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: مرحله اول این طرح که آگاهی‌بخشی، اطلاع رسانی و آماده سازی است از ۲۷ اردیبهشت‌ماه تا ۱۵ خردادماه است و فاز دوم مراجعه مردم به مراکز درمانی است که از ۱۷ خردادماه آغاز و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.

رشیدی‌نژاد لازمه اجرای این طرح را همکاری همه دستگاه‌ها دانست و بیان کرد: افراد بالای ۳۰ سال، خانم‌های باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی افراد مورد هدف این طرح هستند.

وی اظهار کرد: برآورد ما این است که در این طرح در کل کشور ۲۰ میلیون نفر فشار خون آنها اندازه گیری شود که از این تعداد حدود ۱۰ درصدشان (دو میلیون نفر) از بیماری فشار خون خود آگاه نبوده که در این طرح شناسایی می‌شوند و در استان کرمان پیش‌بینی می‌کنیم که در این طرح در استان کرمان حدود ۷۰۰ هزار نفر فشار خونشان اندازه‌گیری شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان از موثر بودن کنترل فشار خون در افزایش سلامت جامعه سخن به میان آورد و افزود: کنترل فشار خون می‌تواند ۳۰ درصد در کاهش مرگ و میر موثر است و همچنین از هر سه نفر سکته قلبی و مغزی یک نفر کاهش می‌یابد