آمارهای گمرک چین نشان می‌دهد در ماه سپتامبر، واردات نفت ایران توسط چین در مقایسه با ماه قبل ۳۴ درصد کاهش یافته اما در مقابل خرید نفت آمریکا توسط این کشور نسبت به سال قبل دو برابر شده است.

به گزارش رتبه آنلاین از اتاق ایران، واردات نفت ایران توسط چین در ماه سپتامبر در مقایسه با ماه آگوست ۳۴ درصد کاهش یافت اما خرید نفت آمریکا توسط این کشور در این ماه نسبت به ماه قبل پارسال دو برابر شد.

به گزارش رویترز، بنا به آمار ارائه شده توسط گمرک چین، چین  خرید نفت از ایران در ماه سپتامبر را در مقایسه با ماه آگوست کاهش داد. از طرف دیگر این کشور نسبت به ماه سپتامبر سال گذشته واردات نفت از آمریکا را دو برابر کرده است.

چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان در ماه سپتامبر به‌طور متوسط روزانه ۵۱۸٫۳ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد که نسبت به ۷۹۸٫۴ هزار بشکه متوسط روزانه در ماه آگوست ۳۴ درصد کاهش یافته است.

درواقع واردات نفت ایران توسط چین به کمترین میزان از ژانویه سال ۲۰۱۶ تاکنون رسیده است این در حالی است که هند در این مدت واردات نفت از ایران را افزایش داد. چین  و ژاپن واردات نفت از ایران را کاهش و کره جنوبی به‌طور کامل متوقف کرده است.

درعین‌حال چین در ماه سپتامبر به‌طور متوسط روزانه ۲۵۳ هزار بشکه نفت از آمریکا وارد کرد که در مقایسه  با مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.

سپنوپک بیشترین نفت وارداتی چین از آمریکا را به خود اختصاص داده و ۸۰ درصد این نفت را وارد کرده است.

منبع: فارس