قرارداد ۴ ساله همکاری رسمی ایران و ژاپن به منظور تامین تجهیزات اندازه گیری و تجزیه تحلیل آلاینده های هوای تهران صبح امروز ( ٢٣ بهمن ماه ) با حضور معاون شهردار تهران و سفیر ژاپن امضا شد.


به گزارش رتبه آنلاین، پورسیدآقایی در مراسم امضای مبادله نامه همکاری بین دولت ایران و ژاپن گفت: برای کاهش آلودگی هوای تهران این تفاهم نامه به امضا رسید، مجری این طرح در ایران شرکت کنترل کیفیت هوای تهران وابسته به شهرداری تهران و مجری این مبادله نامه در دولت ژاپن،آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن ( جایکا) است.

این اتفاق در شرایطی است که سابقه‌ی همکاری ایران و ژاپن ( جایکا ) به سال ١٩٩۶ و اولین برنامه مقابله با آلودگی هوا بازمی‌گردد که نتیجه‌ی آن ارتقا استاندارد بنزین بود به طوری که اکنون سرب و منواکسید کربن در هوای تهران حذف شده است .

این سازمان دولتی در پروژه احیای دریاچه ارومیه همکاری دارد و این بار بر اساس تعهدات بین‌المللی خود تصمیم گرفته است در زمینه کاهش آلودگی هوای کلان شهر تهران نیز همکاری کند. این پروژه در بازه چهارساله انجام خواهد شد.ارزش کمک های کشور ژاپن در تامین تجهیزات ازمایشگاهی ١١.٣ میلیون دلار است.