، به نظر می‌آید نسل جدیدی از شیوه خرید و فروش خودرو در حال ظهور است، نسلی که در آن سایت‌های نیازمند‌های رایگان حرف اول را می‌زنند.

به گزارش رتبه آنلاین،همانگونه که خرید و فروش اینترتی تغییر شگرفی در بازار انواع کالاها ایجاد کرده، بازار خودرو نیز از این تغییرات بی‌نصیب نمانده‌است.

برداشت اول / تهران- سال ۱۳۸۶

خانواده ای محترم تصمیم به خرید یک ماشین می‌گیرند، نمی‌دانند که با پس اندازشان دقیقا چه مدل ماشینی را می‌توانند بخرند، دوست یا آشنایی در این زمینه ندارند، آقای خانواده به همسایه، همکار، مکانیک محل و.. .می سپارد که اگر بنگاه‌‌داری را می شناسند، به آنها معرفی کنند، خانم هم بی کار ننشسته؛ نیازمندی‌های روزنامه‌است که روی هم تلنبار می‌شود ، صبح که می‌شود می‌نشیند پای روزنامه‌ها که آن هم تشریفات خاص خود را دارد ، میان دهها صفحه باید قسمت خودرو را پیدا کند، قیمت‌های را یک به یک بررسی کند تا ببیند که کدام مناسب پولشان است و حالا تازه مراسم خط کشیدن دور آگهی‌ها آغاز می‌شود و بعد از آن باید یکی یکی زنگ بزند که از هر ۵ یا ۶ زنگ، نیمی پاسخ نمی دهند و یا اصلا شماره پرت و پلاست.

عاقبت همکار آقا که آشنایی دارد و او هم آشنای دیگری، یک بنگاه دار را معرفی می‌کند و خانواده محترم با اسم رمز «عباس آقا ما را معرفی کرده» و با هزار امید که کلاه سرشان نرود، روانه بنگاه می‌شوند و این تازه آغاز فرآیند بنگاه به بنگاه گشتن است که اگر از مرحله دیدن همه ماشین‌هایی که صاحبشان یک خانم دکتر بوده که صبح به صبح مطب می‌رفته و عصر برمی‌گشته و شنیدن قیمت‌های پرت وپلا به سلامت عبور کنند و ماشین دل‌خواهشان را با قیمت مناسب بیایند، باید دعا کنند که دراین فرآیند طولانی قیمت بازار را تغییر نکرده باشد.

برداشت دوم/ تهران- ۱۳۹۶

همان خانواده محترم تصمیم گرفته‌اند خودرویشان را بعد از ده سال عوض کنند، این بار نه تنها برای خرید بلکه برای فروش هم باید اقدام کنند، به نظر می‌آید که همان ماجرای قدیمی را باید دوبرابر تکرار کنند، اما واقیت اینگونه نیست، اینبار پیدا کردن قیمت بازار، ارتباط با خریداران و فروشندگان خودرو و پیدا کردن خودرو مناسب و مشتری چند ساعت بیشتر زمان نمی‌برد و تنها نیاز است که زمانی را پشت کامپیوتر بنشینند، یا در فرصت‌های مرده میان روز با تلفن همراه به بازار خودرو در اینترنت مثصل شوند، بازاری ساماندهی شده که در آن داشتن آیا نداشتن آشنا دیگر باعث نگرانی‎ نیست.

ماجرا چیست؟

در چندسال گذشته تکنولوژی، انقلاب بزرگی در همه زمینه ها بر پا کرده‌است، فراگیری اینترنت در سراسر دنیا، تحولاتی ایجاد کرده که بازار خرید و فروش خودرو نیز از آن بی بهره نیست، فروشگاه‌های مجازی و سایت های نیازمندی های رایگان نه تنها در دنیا بلکه در ایران نیز خیلی زود جا باز کردند به گونه ای که براساس پژوهشی که از نمونه آماری از دو هزار نفری از خریداران خودرو و نمایندگی‌های خدمات خودرو در سطح جهان صورت گرفته است نشان می‌دهد که ۷۵ درصد از خریداران خودرو از اینترنت استفاده کرده‌اند.

در مقایسه میان سایت های فروش مستقیم خودرو و نیازمندی‌هایی که خرید و فروش خودرو را نیز در دسته‌بندی ‌های خود دارند به نظر می آید سایت‌های نیازمندی‌ها در ایران با استقبال بهتری روبرو شده‌اند چرا که سیاست‌های متغیر واردات خودرو و و همچنین زمانبندی‌های فروش خودروهای داخلی صفر از سوی شرکت های تولید کنننده، به سایت های فروش مستقیم آسیب زده است، اما سایت‌های نیازمندی ها که واسطه‌ای میان فروشندگان و خریداران هستند، به خاطر مزیت‌هایی که دارند در ایران از استقبال خوبی بهره‌مند شده‌اند.

بازار داغ خودرو در سایت‌های نیازمندی‌های رایگان

سایت‌های نیازمندی‌ها چند مزیت دارند، اول اینکه کار با آنها بسیار ساده است، تنها کافی است با ورود به این سایت‌ها بر روی گزینه وسایل نقلیه کلیک کرد و موارد مورد نظر از جمله قیمت ، مدل ماشین و … را در قسمت جستجو، نوشت تا دهها پیشنهاد مناسب با شرایط در خواست کنند داده‌شود.

مساله دوم کنترل قیمت در این سایت‌هاست ، نه تنها با نگاهی اجمالی می‌توان از قیمت بازار مطلع شد، بلکه گروه کنترل از پیشنهادهای غیر متعارف تا حدودی جلوگیری می‌کند، مزیت دیگر نیازمندی‌های اینترنتی نسبت به شیوه سنتی آن کنترل اعتبار و صحت آگهی از سوی آنهاست بنابراین، با حذف پیشنهادات نامربوط گزیده‌ای از بهترین پیشنهادات در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر از آنجا که این سایت‌ها ذی نفع شرکت‌ها و مراکز فروش خودرو نیستند، مردم اعتماد بیشتری به آنها دارند و آنها را سالم و منصفانه می‌دانند.

اما مهمترین نقشی که این‌سایت‌ها در بازار خودرو ایفا می‌کنند، کاهش واسطه‌های فروش خودرو به حداقل است که بی‌شک، نه تنها به نفع خریداران تمام می‌شود بلکه این چالش را که همواره بر سر رسیدن به اقتصادی سالم و پربار ایستاده تا حد زیادی حل‌می‌کند.
مجموع این دلایل بی شک سبب‌ شده که استقبال از این سایت‌ها افزایش چشمگیری داشته باشد به طوری که برای نمونه سایت نیازمندی‌های رایگان شیپور در بخش خودرو بیش از ۲۰۱ هزار آگهی داشته‌است و با وجود اینکه این سایت بخش‌های مختلفی دارد اما با هوشمندی ، کمپین تبلیغاتی خود را بر روی این مزیت، یعنی بازار فروش خودرو قرار داده و تبلیغات محیطی آن با عنوان کمپین بازار داغ خودرو در بخش‌های مختلف شهر به چشم می‌خورد.

چشم اندازی برای آینده

اگرچه پای خودرو به بازارهای اینترنتی باز شده‌است اما هنوز جزو آن اقلامی‌نیست که بدون مراجعه حضوری بتوان نسبت به خرید آن اقدام کرد در حالی که این ظرفیت وجود دارد که حداقل فروش خودروهای نو پررنگ در بازار فضای مجازی دیده‌شود، شاید ثبات در سیاست‌های مربوط به واردات و تولید خودرو وهمچنین همکاری تولیدکنندگان داخلی بتواند به این بخش کمک کند چرا که با روند به وجود آمده رونق بازارهای مجازی هم به نفع مصرف کننده و هم تولید کننده، خواهد بود.، تولیدکنندگان خودرو و همچنین فروشندگان باهوش می‌دانند که در آینده‌ای نزدیک بدون همراه شدن با نسل جدید بازار خودرو نخواند توانست بر کار خود به همان شیوه قبلی ادامه دهند، همانطور که این اتفاق برای بسیاری از حوزه‌های دیگر همچون تاکسی سرویس‌ها نیز افتاده است