سید حمید حسینی| پس از یک سفر دوروزه به بصره ، شنبه صبح به تهران بازگشتم ومتوجه شدم که علیرغم شایعات مبنی بر دعوت نشدن ایران به کنفرانس بازسازی عراق در کویت ، این دعوت صورت گرفته است ، لذا با هماهنگی ستاد ویژه وزارت خارجه اقدام به ثبت نام نمودم وپیگیری کردم که اعضاء اتاق برای نشست دو روز اول که مخصوص بنگاهها وبخش خصوصی می باشد، شرکت نمایند.

البته با توجه به فرصت اندک و سخت گیری کویتی ها برای صدور ویزا به حضور در کنفرانس خوش بین نیستم.

اتاق ایران طرحی در رابطه با ” تقسیم کار” بین اتاقها واتاقهای مشترک دارد و برای آن بودجه بیش بینی شده و با توجه به برنامه های بلندمدتی که در رابطه با ارتقاء روابط با عراق داریم، ده پروژه اولویت دار اتاق در رابطه با بازسازی عراق( کار سه جانبه با اروپایی ها، خط اعتباری ایران وجلب همکاری و مشارکت بخش خصوصی در طرحهای کشاورزی و آبزیان)، پیوند زدن ظرفیت های صنعتی ایران وعراق، حضور در بازار خرده فروشی ، برگزاری همایش های تخصصی در عراق، حضور در نمایشگاههای بین المللی داخلی، تقدیر از پیشگامان بازار عراق، برگزاری جشنواره های فرهنگی، هنری و ورزشی در عراق را تهیه و به اتاق ایران ارسال کردم.

با دریافت رسمی دعوت نامه از ریاست اتحادیه اتاقهای بازرگانی عراق، سفر هیات بلندپایه اتاق ایران واتاق مشترک را قطعی کردم و با امور بین الملل اتاق ایران، سفارت و اتاق عراق در حال رایزنی برای برنامه سفر هستیم.

درجلسه هیات مدیره اوپکس موفق نشدم حضور یابم ولی به عنوان سخنگوی اتحادیه با رسانه ها گفتگو کردم واز مصوبه مجلس در رابطه با تخصیص مجدد ۴ میلیون تن وکیوم باتوم مجانی برای تولید قیر به شدت انتقاد کردم و از اتحادیه در خواست کردم که از طریق شورای نگهبان پیگیر عدم تصویب این مصوبه باشند، زیرا اولا بر خلاف قانون هدفمندی وزارت نفت وجه این وکیوم را از محل هدفمندی پرداخت می کند، ثانیا این امر مصداق اسراف بوده و میتوان شورای نگهبان را حساس کرد.

سه شنبه جلسه کمیته مشترک بصره وایران را در منطقه اروند داشتیم که به علت تشکیل جلسه در دفتر آقای جهانگیری برای سفر ایشان به بغداد نتوانستم در نشست اروند شرکت کنم. خوشبختانه با حضور نمایندگان اتاق مشترک، اتاق خرمشهر، کنسولگری ایران در بصره و رایزن جدید ایران در بصره نشست موفقی برگزار ومقدمات حضور بیش از ۶٠ بنگاه بزرگ ومعتبر بصره در منطقه آزاد فراهم شد که بزودی این نشست با حضور استانداران، مقامات استانی وبنگاههای بزرگ دو کشور برگزار خواهد شد.

این هفته مصاحبه مفصلی با رادیو اقتصاد در رابطه با سواپ نفت کرکوک ونقش و سهم بنگاههای اقتصادی در درآمدهای مالیاتی داشتم ودغدغه بنگاهها وصادرکنندگان را مالیات بر ارزش افزوده دانستم تا مالیات بر درآمد.

چهارشنبه از ساعت ١۴ در نشست دفتر معاون اول که با حضور معاونین وزراء بازرگانی، راه، خارجه، نفت، گمرگ وبانک مرکزی به ریاست آقای ویسه برگزار شد شرکت کردم ومخالفت خود را با سفر معاون اول قبل از تشکیل کمیته مشترک بازرگانی اعلام داشته وانرا مفید ندانستم وخواستار فشار وپیگیری معاون اول جهت سفر وزراء ومعاونین خصوصا وزیر کشاورزی، وزیر راه، وزیر بهداشت، رییس گمرگ و اداره استاندارد شدم واین تحلیل را که عراق در دست امریکایی ها است را مردود دانسته وافت گسترش روابط را بی توجهی به استقلال وشخصیت عراقی ها دانسته واکیدا خواستار رعایت احترام واداب دیپلماتیک شدم.

آمار وتحلیلی از چالش ها را تقدیم اقای ویسه نمودم ومقر شد بزودی با ایشان نشست دو نفره داشته باشیم.

چهارشنبه صبح از طریق آبادان عازم بصره شدم تا امروز وفردا چند مذاکره رسمی داشته وتفاهم نامه همکاری ومشارکت امضاء نماییم.

جلسه چهارشنبه صبح به علت ترافیک در مرز زمینی وتاخیر به پنحشنبه موکول شد وفرصتی فراهم شد تا با نمایندگان دو شرکت معتبر ایرانی در زمینه گاز مایع وخدمات شهری جلسه داشته باشم وچند تاجر عراقی را ملاقات کنم.

در تماسی که یکی از تجار عراق با شرکت کویتی در رابطه با خرید فراورده از ایران برقرار نمود متوجه شدم که شرکت کویتی متعلق به آقای عبدالحسین بهمن می باشد که در سالهای ٧۵ تا ٨٠ با ایشان مشارکت و همکاری داشتم وبرای اولین بار ترانزیت وسواپ فراورده را راه اندازی کردیم، به علت دیابت در سالهای اخیر بینایی خود را از دست داده بود وچند سالی بود که به ایران نمی آمد وخبری از ایشان نداشتم، متاسفانه اطلاع دادند که ایشان اخیرا به دیار باقی شتافته و جامعه یک تاجر مومن ونیکوکار را از دست داده، انصافا متاثر ،برایش فاتحه خواندم واز دوست کویتی ام خواستم که مراتب تسلیت من را به فرزندش موسی ابلاغ نماید.

خوشبختانه جلسه پنجشنبه صبح با شرکت گاز بصره موفقیت امیز بود، توانایی ها وتجربیات موفق شرکت بوتان باعث شد که تفاهم نامه همکاری برای گاز رسانی به مجتمع های مسکونی وخدماتی بصره وگاز سوز نمودن خودروها امضاء شود وبستر همکاری در این زمینه فراهم شود.

پس از آن به اتفاق دکتر علی شداد فارس به هتل شرایتون آمدیم وبا مدیران شرکت پرتوان خدمات شهری ایران جلسه داشتیم ودرباره نحوه مذاکره با مقامات شهر زبیر تبادل نظر کردیم.

بلافاصله عازم شلمچه شده و خود را به اهواز رساندم تا به جمع خانواده در کیش بپیوندم، در غروب پنجشنبه به کیش رسیدم واولین کاری که کردم خواندن فاتحه برای آیت الله هاشمی بود که نقش وسهم پررنگی در احیاء کیش داشت وبه این جزیره علاقه داشت. قطعا کیش نگین خلیج فارس وباعث اعتبار برای جمهوری اسلامی میباشد، در این شهر مسئولین بدون دخالت در امور شخصی مردم توانسته اند با قانون گزاری مناسب محیط متفاوتی را خلق نمایند ومحیطی همراه با ارامش ونشاط فراهم نمایند.

نکته ای که در این سفر جلب توجه می کردخوش بینی بیش از حد عراقی ها به کنفرانس بازسازی در کویت بود وادعا داشتند که حتما دهها میلیارد دلار برای پروژه های اسکله، راه اهن، مترو، پالایشگاهی ،نیروگاهی و… جذب خواهد شد واز اختصاص ۵٠ میلیارد دلار توسط عربستان سخن گفته ونگران از دست رفتن بازار ایران در عراق بودند.

به نظرم خوش بینی عراق “پس از داعش” شبیه “ایران پس از برجام” است . والسلام

منبع : خبرآنلاین