هوکو، آبشار زرد چین

آبشارها در هرجایی که باشند برای انسان‌ها جذاب هستند. بعضی آبشارها فصلی هستند، یعنی با آب شدن برف‌ها یا یخچال‌های طبیعی کوهستان، رودهایی جاری می‌‌شود که در رسیدن به پرتگاه‌ها، آبشار را می‌سازد. اما اکثر آبشارهای مشهور، دائمی هستند. آبشارهای منحصر به فرد دنیا از نظر ارتفاع و حجم آب شناخته می‌شوند، برای مثال آبشارهای ویکتوریا و نیاگارا برای همه آشنا هستند. یکی از آبشارهای منحصر به فرد دنیا، هوکو (Hukou) نام دارد. ویژگی اصلی آبشار هوکو زرد رنگ بودن آن است. گفته می‌شود هوکو بزرگترین آبشار زرد رنگ دنیا است چون آبشارهای زرد دیگری هم مثل آبشار دوسون در بالی وجود دارد که رنگ آن‌ها هم زرد است.

آبشار زرد چین

آبشار زرد چین

آبشار هوکو در چین

هوکو از نظر پهنه آبی دومین آبشار بزرگ چین است. پهنای این آبشار قبل از فصل جاری شدن سیل در حدود ۳۰ متر است اما در هنگام جاری شدن سیلاب‌ها امکان دارد پهنای آن تا ۵۰ متر هم برسد. آبشار روی رودخانه زرد و در کوهستان هوکو واقع شده است. کوهستان باعث می‌شود تا عرض رودخانه کاهش یابد و شدت جریان آن افزایش پیدا کند و وقتی به صخره‌ها رسید، از روی آن با سرعت زیاد جاری شود.

هوکو، آبشار زرد چین

هوکو، آبشار زرد چین

نام آبشار هوکو

هوکو در زبان چینی به معنای دهانه‌ی قوری است. این نام ریشه در موقعیت آبشار دارد که رودخانه‌ای بزرگ به یک دهانه نسبتاً باریک منتهی می‌شود. وقتی که این حجم از آب با سرعت زیاد از صخره‌ها سقوط می‌کند و به زمین می‌رسد، باعث تشکیل مه در هوا می‌شود که شبیه بخار بلند شده از چای ریخته شده از قوری است. نام این آبشار را هم به همین دلایل هوکو گذاشته‌اند.

آبشار زرد چین

آبشار زرد چین

رنگ آبشار هوکو

رنگ زرد آبشار ناشی از حجم بالای گل و لای وارد شده به رودخانه است. یک تحقیق انجام شده روی رودخانه نشان داد که میزان رسوبات موجود در رودخانه ۲۰ بار بیشتر از حد مورد انتظاری است که در مدل‌های قبلی به دست آمده بود. تحقیقات نشان داده است که این رودخانه هر سال نزدیک به ۱/۶ میلیارد تن لجن حمل می‌کند. رسوبات وارد شده به رودخانه اغلب ریز هستند و به همین دلیل مسافت طولانی‌تری را در آب شناور می‌مانند.

هوکو، آبشار زرد چین

هوکو، آبشار زرد چین

گردشگری در آبشار هوکو

گردشگران زیادی به دلیل وسعت و رنگ خاص آبشار به این منطقه سفر می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که به طور متوسط در هر سال ۱۰۰ هزار نفر از این آبشار بازدید می‌کنند. به طور معمول، توریست‌ها از ماه آوریل تا ماه مه و از سپتامبر تا نوامبر به این منطقه می‌روند.

آبشار زرد چین

آبشار زرد چین

منبع: worldatlas.com