سندیکای کارخانجات چای شمال در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی نسبت به نتایج منفی برگزاری مزایده فروش چای‌های تاریخ مصرف گذشته (سنواتی) بر بازار این محصول هشدار داد.

به گزارش رتبه آنلاین، این سندیکا پیش از این نیز در نامه به معاون اول رییس جمهور در تاریخ ۹۶٫۱۰٫۲۶ نسبت به فروش بیش از ۲۷۰۰۰ تن چای سنواتی اعتراض کرده بودند.

در بخشی از این نامه آمده است:

جناب وزیر، در هفتم همین ماه در دفتر حضرتعالی تلاش شد که شیوه‌ای اتخاذ گردد تا مشکل فروش تولید امسال حل گردد که متاسفانه با درخواست قیمت ۲۵۰۰ تومان روبرو گشتیم، متعاقب آن ۹۶٫۱۱٫۱۲ در جلسه سازمان چای کشور و در حضور جناب آقای مهندس طهماسبی اطمینان کامل دادند که به هیچ وجه عنوان فروش چای سنواتی مطرح نیست و برای ادامه مذاکره با تجار ما را تشویق نمودند، که در همان لحظه تجار درخواست خرید کل چای را به مبلغ حداکثر ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان دادند.

آیا می دانید برای هر کیلو چای خشک استحصالی در سال ۹۶ مبلغ ۵۰۰۰ تومان از بیت المال هزینه شده است؟ آیا غیر از این است که دست اندرکاران نابودی چای کشور از آگهی مزایده سازمان تعاون روستایی مطلع بوده اند؟ …..

دولتی که  سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان کمک هزینه بلاعوض می کند ولی از طرف دیگر ۵۰ هزار تن چای کهنه را چماق کرده بر سر ۶۰ هزار خانوار چایکار و هزاران نفر ذینفع می زند و همزمان به عنوان پاداش و جایزه به واردکنندگان چای خارجی معافیت از مالیات ارزش افزوده را مصوب می نماید مصداق فرموده حضرت علی ابن ابی طالب نیست؟ وقتی واردات قاچاق مطرح می شود می گوید ناچیز ( ناچیز یعنی ۴۲۰۰۰ تن) و یا غیر قابل جلوگیری و کنترل است، آیا قادر به جلوگیری از معافیت از مالیات ارزش افزوده چای خارجی هم نیستید؟ آیا دولت قادر به تقویت تجار واردکننده  و نابودی تولید داخلی است؟ اگر چنین است دیگر عرضی نداریم.

78

79

منبع : اقتصاد آنلاین