رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بخش اقتصاد لنگی دارد که لازم است این لنگی را شناخت و از حواشی پرهیز کرد.

به گزارش رتبه آنلاین، علی لاریجانی که به قم سفر کرده است، امروز (چهارشنبه، ۱۶ اسفندماه) در مراسم افتتاحیه فاز ۴ طرح توسعه گروه بین المللی کارخانجات آذرخش قم ضمن تبریک به مدیران و کارگران این موسسه اظهار داشت: امروز در ایران با توجه به شرایطی که وجود دارد چنین تولیداتی ثمربخش است زیرا سبب اشتغال زایی و اثرگذاری مفید در بخش صادرات می شود. رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ در مجلس تلاش کردیم تا در بعد تولید سازوکاری طراحی شود که تاثیر عملی داشته باشد، بیان کرد: در زمینه صادرات نیز مشوق های پایداری در نظر گرفته شده که باید فقط در این زمینه مصرف شود.

وی افزود: اگر امسال نتیجه این ساز و کار را به خوبی مشاهده کنیم در این زمینه می توان شاهد تقویت و توسعه بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت صادرات فرش استان قم، ادامه داد: صنعت فرش تا صادر نشود رشد نخواهد کرد، همچنین لازم است از صنایع صادراتی کشور حمایت شود در غیر این صورت همچنان به نفت متصل خواهیم ماند. همچنین باید توجه داشت که حمایت از صنایع صادراتی سبب می شود تا کارآفرینان این بخش با علاقه بیشتری بتوانند شرایط اشتغال زایی افراد تحصیلکرده را مهیا کنند.

لاریجانی با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت این گروه در حوزه تولید و صادرات خوب بوده است، گفت: بنا به اظهارات مدیران این گروه خیلی از بانک ها پول نگرفته اند و چندی پیش نیز که یک واحد دیگر در قم افتتاح شد مبلغی را از بانک ها نگرفته بودند که شاید یکی از دلایل موفقیت آن ها همین موضوع باشد البته بانک ها باید مصمم باشند که از تولید حمایت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون طرحی در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که براساس آن بانک ها به راحتی می توانند با مشوق هایی که دارند از تولیدات داخلی حمایت کنند، اظهار داشت: اراده مدیران باید حمایت از تولید باشد.

لاریجانی با بیان اینکه اخیرا در مجلس جهت بررسی معوقات صنایع به بانک ها، کمیسیون ویژه ای تشکیل شده و مشغول به کار است که گزارش های خوبی را نیز ارائه کرده است، بیان کرد: براساس این طرح کارگروهی در استان ها به ریاست استاندار و با حضور اتاق بازرگانی و اداره صنعت، معدن و تجارت تشکیل می شود که واحدهای صنعتی را مورد بررسی قرار می دهند و منابعی که باید تخصیص یابد را تعیین می کنند و اگر بانک ها در این زمینه تخلف کنند کارگروه بانک مرکزی که در استان ها فعالیت می کند در این زمینه تصمیم نهایی را اتخاذ می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخیرا مشاهده می شود که در رادیو و تلویزیون رویکرد مثبتی نسبت به تولید دنبال می شود و از کارآفرینان نیز تجلیل به عمل می آید که این کار را تحسین می کنم، افزود: در ایران نمونه های کارآفرین زیادی وجود دارد و صدا و سیما نیز می تواند آن ها را معرفی کند.

لاریجانی ادامه داد: راه اندازی شبکه تلویزیونی ایران کالا نیز اقدام خوبی است و همه رسانه ها باید از کارآفرینان حمایت کنند زیرا این یک وظیفه ملی است.

وی با بیان اینکه مهم ترین مسئله کشور مسائل اقتصادی است و در مسائل اقتصادی نیز موضوعاتی مانند تولید و صادرات بسیار دارای اهمیت است، گفت: این موضوعات سبب ایجاد اشتغال می شود البته مسائلی مانند موضوعات فرهنگی، سیاسی، منطقه ای و بین المللی نیز در کشور وجود دارد ولی همیشه باید به نقطه اصلی توجه کرد و نباید اذهان را از موضوع اصلی متفرق کرد که در این زمینه رسانه ها و سیاستمداران باید اذهان را بر مسئله اصلی متمرکز کنند و اگر تولید و صادرات فعال نشود بقیه مسائل تبدیل به شعار خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید مطهری در یکی از کتاب هایشان فرمایشی را مطرح می کند که این سخن باید در اتاق مسئولان به عنوان تابلو نوشته شده و نصب شود، گفت: شهید مطهری معتقد بودند یک کشور هرچقدر هم آرمان های متعالی داشته باشد اگر اقتصاد سالم نداشته باشد به آن آرمان ها نمی رسد.

وی افزود: گرفتاری ما این است که آرمان ها خوب است و در خیلی از عرصه ها نیز فعال بوده و عزت کشور را حفظ کرده ولی بخش اقتصاد لنگی دارد که تاثیرگذار نیز بوده است و لازم است این لنگی را شناخت و از حواشی پرهیز کرد زیرا منجر به پمپاژ ناامیدی می شود.

لاریجانی با بیان اینکه پمپاژ ناامیدی در کشور طبیعی نیست و همه باید به پیشرفت کشور کمک کنیم، گفت: وجهه صنعتی استان قم باید مستمرا تقویت شود و همواره پایش شود که چقدر کارخانه و صنعت در استان قم راه اندازی شده است.

منبع : اقتصاد آنلاین