اهمیت بخش صنعت در پیشرفت کشور مورد تاکید حضرت ایتت الله خامنه ای است

 سیاست‌های ابلاغی اصل۴۴ و توجه به بخش خصوصی یکی از مهمترین رویکردهای رهبر انقلاب در حوزه اقتصادی در دو دهه گذشته بوده است. این رویکرد هم در فرمایشات ایشان و ابلاغیه های متعددی که در این حوزه ارائه کرده اند هم به خوبی عیان است.

حال با این نگرش اگر به رویکردهای ایشان در باب صنعت کشور هم یک تطابق ایجاد کنیم به خوبی درک خواهیم کرد که باید در این حوزه بیشتر از قبل کار اجرایی صورت دهیم. کاری که شایسته این تاکیدات باشد و باعث بالندگی صنعت ایران در بازار سرمایه کشور شود.بر همین اساس در این گزاش تلاش کرده ایم تا بخشی از دیدگاه های حضرت ایت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب را گردآوری کنیم.

 

دستور رهبر انقلاب برای بهره گیری از بورس

یکی از مهمترین و تازه ترین اظهار نظرهای مقام معظم رهبری در حوزه خصوصی سازی اقتصاد ایران به پاسخ ایشان در خصوص درخواست رئیس جمهور برای اختصاص یافتن درصدی از سهام صدر اصل ۴۴ قانون اساسی به شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی متشکل از تعاونیهای شهرستانی و نیز دو دهک پائین درآمدی جامعه است که ایشان با آن  موافقت کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین بر ضرورت تشکیل ستادی قوی برای اجرای کامل سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و فراهم شدن سریعِ زمینه رونق و تحرک اقتصادی کشور تأکید کردند. و در متن پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به درخواست رئیس جمهور اورده شد:با درخواست جنابعالی جهت اختصاص درصدی از سهام صدر اصل ۴۴ قانون اساسی به شرح ذیل موافقت می گردد.

ایشان در بندی دو این موافقت‌نامه تاکید داشتند که  قیمت سهام در بورس تعیین گردد.

همچنین در بند ۴ این نامه آمده بود: شرکتهای سرمایه گذاری استانی با کمک دولت در بورس پذیرفته شده و جهت افزایش بازدهی سرمایه خود براساس قانون تجارت فعالیت نمایند.

در خاتمه این نامه هم آمده بود: شایسته تذکر است که با توجه به گذشت مدت قابل توجهی از ابلاغ سیاستهای کلی اصل ۴۴ هنوز اقدامات اجرایی و فراخوان ملی جهت توسعه ی سرمایه گذاری و کارآفرینی صورت نگرفته است. لذا مقرر نمایید ستادی قوی مسؤولیت کامل اجرای اصل ۴۴ را بر عهده گرفته و بدون فوت وقت زمینه ی رونق و تحرک اقتصادی را با بکارگیری همه ی نیروها و سرمایه های ملی فراهم نماید. اطلاع رسانی همه جانبه و فراگیر جهت دوری از ویژه خواری گروه های خاص، تشویق عموم به سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار کشور مورد تاکید است.

 

بازدید از نمایشگاه صنعت و معدن

حضرت آیت الله خامنه ای در حوزه توجه به صنایع کشور و صنایع بورسی هم بارها با حضور خود در نمایشگاه های توانمندی صنایع حمایت خود را از این بخش نشان داده اند. به صورت نمونه در بازدید ایشان  از نمایشگاه صنعت و معدن، که به ارائه تواناییهای معدنی و صنایع وابسته، اختصاص داشت حضرت ایت الله خامنه ای از  مراحل مختلف زمین شناسی و اکتشاف معادن، اطلاعات مربوط به معادن و صنعت مس کشور، طرحهای توسعه این صنعت و طرحهای زیست محیطی آن بازدید داشتند.

یکی دیگر از این نمونه ها ، بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی ب از مراکز بزرگ صنعتی بود که در حوزه صنعت خودرو برگزار شده بود. ایشان در این بازدید فرمودند :باید با یک حرکت جهشی بتوانیم در همه عرصه های صنعتی روی پای خود بایستیم.

در این بازدید که حدود ۳ ساعت به طول انجامید و تعدادی از وزرا و مدیران بخش صنعت و معدن حضور داشتند، کارشناسان مربوطه در هر بخش توضیحات لازم را ارائه کردند.

خط تولید موتور ملی خودرو از جمله بخش هایی بود که مورد بازدید رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفت. در این خط تولید، نحوه تولید بخشهای مختلف موتور ملی و آزمون های آن از نزدیک به نمایش گذاشته شد.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع مدیران و کارشناسان صنعت و معدن کشور با اشاره به اهمیت بسیار بالای استقلال و پیشرفت صنعتی، در اعتلا و رشد ایران اسلامی، حرکت کشور در بخش های مختلف از جمله صنعت را رو به جلو دانستند و تأکید کردند: با وجود پیشرفتهای ارزشمند در صنعت کشور اما باید با کار، تلاش و پیگیری دوچندان و خستگی ناپذیر و تکیه بر دانش و علم، و ارتقای کیفیت محصولات داخلی، یک حرکت جهشی در بخش صنعت انجام شود.

ایشان بازدید ا خود را حرکتی نمادین جهت تأکید بر اهمیت بخش صنعت در پیشرفت کشور خواندند و افزودند: یک توهم خطرناکی از قبل وجود داشت مبنی بر اینکه میان زندگی عقلانی و توسعه یافتگی با پایبندی به ارزشهای معنوی، اخلاقی و دینی تقابل و تضاد وجود دارد ولی جمهوری اسلامی ایران این توهم را باطل کرد.

 

توصیه به صنعتگران و مدیران بخش صنعت

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اسلام، دین معنویت و علم است، خاطرنشان کردند: ما می توانیم هم عقلانی و منطقی و همراه با پیشرفت زندگی کنیم و هم پایبند به ارزشهای اخلاقی و فرائض دینی باشیم.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: صنعتگران و مدیران بخش صنعت باید نماد این حقیقت باشند.

ایشان با تأکید بر اینکه پیشرفتهای به دست آمده در بخش صنعت کشور، بسیار ارزشمند است، خاطرنشان کردند: این پیشرفتها آغاز راه است و باید با یک حرکت جهشی بتوانیم در همه عرصه های صنعتی روی پای خود بایستیم و به فکر و ابتکار ایرانی تکیه کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شایستگی های ایران اسلامی برای پیشرفت و خودکفایی در زمینه های مختلف صنعتی افزودند: لازمه تاریخ و میراث عظیم تمدنی، حرکت مردمی کنونی، آمادگی جوانان و استعداد و هوش سرشار ایرانی، درخشش صنعتی ایران اسلامی در دنیای اسلام است که قطعاً دنیای اسلام از آن استقبال خواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه نکاتی را درخصوص بخش صنعت کشور بویژه صنعت خودرو یادآور شدند.

تنظیم سیاستهای بازرگانی بمنظور جلوگیری از واردات بی رویه یکی از نکات مهمی بود که ایشان تأکید ویژه ای بر آن داشتند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: فراوانی و ارزانی خوب است اما از آن مهمتر رشد صنعت داخلی است و نباید به استناد دلایل عمدتاً واهی دروازه را به روی واردات باز کرد.

 

پیوند دانشگاه و صنعت

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم بهره گیری از علم و دانش و تحقیق در بخش صنعت خاطرنشان کردند: مسئله پیوند صنعت و دانشگاه بسیار مهم است و باید ارتباط مستحکمی میان این دو بخش برقرار شود تا بتوان به پیشرفت صنعتی مطلوب رسید.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اهمیت صادرات صنعتی تأکید کردند: همه بخشهای صنعتی باید محصولات خود را با محوریت صادرات تولید کنند و دستگاههای مختلف دولتی نیز باید با تلاش چند جانبه و هنرمندانه، بازار صادراتی را تأمین کنند.

ایشان با اشاره به دیدگاه اسلام درخصوص حفظ محیط زیست، رعایت استانداردهای زیست محیطی را در محصولات صنعتی بویژه تولیدات خودرو بسیار مهم دانستند و تأکید کردند: برای رسیدن به پیشرفت صنعتی نباید از کار، تلاش، و پیگیری مستمر خسته شد زیرا فردای کشور و ملت ایران در گرو ابتکار، هوشمندی و پیگیری خستگی ناپذیر صنعتگران و مدیران بخشهای صنعتی است.

ایشان همچنین فرمودند: یکى از شرایط توسعه‌ى یک کشور، استقلال صنعتى آن است. ما باید بتوانیم در همه‌ى زمینه‌هاى صنعتى بر پاى خودمان بایستیم؛ به فکر خودمان تکیه کنیم؛ توانائیهاى خودمان را به کار بگیریم. البته دنیا، دنیاى تبادل است؛ اما تبادل دوجانبه. تبادل؛ دادن و ستاندن. آن وقتى شما میتوانید در بازار تبادلِ صنعتى حرفى براى گفتن داشته باشید که خودتان روى پاى خودتان در زمینه‌ى صنعت بایستید. ما این را میخواهیم؛ ما این را لازم داریم.

 

کیفیت را بالا ببریم

ایت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود ادامه دادند: خب، چند تا نکته و مطلب در این زمینه هست که عرض میکنم. یک مسئله این است که ما اگر اهمیت میدهیم به صنعت داخلى – حالا در زمینه‌ى خودرو که فعلاً محل کلام ماست و یا زمینه‌هاى دیگر – بایستى سیاست تعدیل بازرگانى خودمان را در این زمینه حتماً تنظیم کنیم. یعنى واردات بى‌رویه قطعاً ضرر خواهد زد. دستگاه‌هاى سیاستگذار کشور و کسانى که سیاستهاى اجرائى را تنظیم میکنند، به این نکته باید توجه کنند. فراوانى و ارزانى چیز خیلى خوبى است، اما از آن مهمتر و بهتر، رشد صنعت داخلى است؛ قوام گرفتن صنعت داخلى است. این درست نیست که ما به دلائل گوناگونى که غالباً هم دلائل واهى است، دروازه را به روى واردات باز کنیم. من بارها به مسئولین – مسئولین گوناگون در بخشهاى مختلف دولتى – گفتم: اگر فلسفه‌ى شما، منطق شما براى افزایش واردات و تسهیل وارداتِ ساخته‌هاى صنعتى این است که میگوئید کیفیت مصنوعات داخلى باید بالا برود، خب فشار را روى این بخش بگذارید. سیاستهائى وجود دارد که میشود وادار کرد، مجبور کرد تولیدکننده‌ى داخلى را به اینکه کیفیت را ارتقاء بدهد. بدترین گزینه براى بالا بردن کیفیت داخلى این است که ما راه را براى مصنوعات خارجى باز کنیم؛ این، بدترین گزینه است. گزینه‌هاى بهترى وجود دارد براى اینکه ما کیفیت را بالا ببریم.

 

تحقیق و توسعه‌ى فناورى

ایشان در حوزه تحقیق و توسعه نیز فرمودند: یک نکته‌ى دیگرى که مهم است، مسئله‌ى تحقیق است؛ تحقیق و توسعه‌ى فناورى. امروز همه‌ى صنایع دنیا از جمله صنعت خودرو دانش‌محور است. مرتب دارند فکر میکنند، کار میکنند، تحقیق میکنند، پژوهش میکنند، براى اینکه این را کامل‌تر، بى‌عیب‌تر، زیباتر، کم‌مصرف‌تر، ارزان‌تر از آب در بیاورند. این جز با پیشرفت علمى، جز با تأمل و دقت و تحقیق، ممکن نیست. باب تحقیق را بایستى باز گذاشت. دستگاه‌هاى مختلف، کارخانجات صنعتى و مدیران صنعتى و مدیران دولتى مشرف بر صنعت، بر روى مسئله‌ى تحقیق باید خیلى تلاش بکنند. این کمک میکند به اینکه صنعت بتواند در شرایط سخت رقابتى، خودش را حفظ کند؛ در رقابت با رقباى پیشرفته زمین نخورد. این با تحقیق امکان‌پذیر است.