رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با تاکید بر این که رونق گرفتن بازار تولید سبب ایجاد اشتغال و برون رفت از رکود تورمی می‌شود گفت: با بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید می‌توان در راستای رونق تولید گام برداشت. امروز به اندازه کافی قوانین وجود دارد ما باید به سمت اصلاح ساختارها برویم.

به گزارش رتبه آنلاین از ایسنا، حمیدرضا فولادگر در نشست خبری در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس با موضوع رونق تولید بیان کرد: در ابتدا اعیاد شعبانیه و آغاز سال نو را به تمامی هموطنانم تبریک می گویم. جا دارد از همین جا با سیل زدگان همدردی کنیم. امیدواریم با تدابیر بیشتر و جلوگیری از اقداماتی که باعث آسیب به محیط زیست و منجر به وقوع چنین اقداماتی می‌شود دیگر شاهد این موارد نباشیم. مجلس نیز طرحی برای کمک به مناطق سیل زده آماده کرده و ان‌شاءالله به زودی به تصویب خواهد رسید.

وی در ادامه اظهار کرد: مقام معظم رهبری امسال را رونق تولید نامگذاری کردند. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در دیداری که روز شنبه با کارکنان مجلس داشتند این وظیفه را به کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی محول کردند تا محور رونق تولید در کشور قرار گرفته و اقدامات کارشناسی لازم را با همفکری سایر کمیسیون‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس انجام دهد. کمیسیون حمایت از تولید ملی کار خود را از روز یکشنبه آغاز کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی دارای چهار محور کاری است. اولین گام حمایت از تولید است، گام بعدی پیگیری اجرای صحیح سیاست‌های اصل ۴۴ برای تقویت بخش خصوصی و به میدان آمدن مردم است، گام بعدی بهبود مستمر فضای کسب و کار و آخرین گام بحث اشتغال و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. کمیسیون در هر چهار محور اقداماتی را انجام داده است.

این عضو صنایع و معادن مجلس ادامه داد: هر چهار محور فعالیت‌های کمیسیون هم راستای رونق تولید است. شیب کار کمیسیون ویژه و تمرکز ما بر روی کار نظارتی است. در گام اول کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گزارش نظارتی تهیه کرده و در نهایت اگر نیاز به اصلاح قانون باشد وارد قانونگذاری می‌شود و یا اگر طرح یا لایحه از سوی مجلس یا دولت بیاید به سمت قانونگذاری می‌رویم. در حقیقت مبنای کار ما نظارت است.

وی افزود: در بخش تولید ما گزارش نظارتی تهیه کردیم تا ببینم چه میزان قانون استفاده از حداکثر توان تولید داخل محقق شده است و به این نتیجه رسیدیم این قانون باید اصلاح شود و در سال ۹۷ طرح حداکثر استفاده از توان تولید داخلی و حمایت از کالای ایرانی را تهیه کرد و انشالله تا ماه آینده تبدیل به قانون می‌شود.

فولادگر اضافه کرد: در ادامه نیز گزارشی در خصوص قانون رفع موانع تولید که حدود چهار سال است تهیه کردیم و این اولین گزارش در خصوص نحوه اجرای این قانون است. این گزارش در نوبت صحن علنی مجلس است.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی افزود: محور بعدی که کمیسیون پیگیری کرد اجرای صحیح سیاستهای اصل ۴۴ بود که گزارشی نظارتی در این خصوص تهیه شد و به دنبال دو طرح برای اصلاح این قانون تهیه شده است. در اصل ما به سمتی رفتیم تا نهادهای تنظیم‌گر در بخش‌هایی که انحصار در قیمت وجود دارد راه بیفتد و در بخش خصوصی شفاف سازی ایجاد شود.

فولادگر در ادامه تاکید کرد: ما به دنبال تهیه گزارشی هستیم تا ببینم چرا بخش خصوصی نتوانسته به جایگاه اصلی که برای آن تعریف شده است دست یابد و دچار فساد شده است. محور سوم فعالیت‌های کمیسیون بهبود فضای کسب و کار است. کمیسیون گزارشی در سال ۹۶ تهیه کرد و به این نتیجه رسید که قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار به طور کامل اجرای نشده است و لذا کارگروهی تشکیل شد تا به طور مستمر در این زمینه فعالیت کند و اقدامات لازم برای بهبود فضای کسب و کار و ارتقای رتبه جهانی انجام شود. در اصل مؤلفه‌های محیطی فضای کسب و کار را بررسی کردیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: محور بعدی کمیسیون بخش اشتغال است؛ گزارشی در سال گذشته تهیه شد که آسیب شناسی وضعیت شاغلان و بیکاران در آن انجام شده است. ما به دنبال طرحی هستیم تا ببینیم با وضعیت فعلی اشتغال چرا راهکارهای برای رفع مشکلات اشتغال وجود دارد.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در ادامه با اشاره به مأموریت کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی به عنوان محور برای تحقق رونق تولید بیان کرد: رونق تولید امسال به عنوان شعار سال نام گرفته است. در گام اول باید پرسید چرا چند سال متوالی رهبر انقلاب مباحث اقتصادی را در شعار سال جای می‌دهند؟ حدود ۱۰ سال است که مباحث اقتصادی در نامگذاری سال جای دارد. رهبری پاسخ به این سوال را مطرح کردند و گفتند مسائل اقتصادی از مسائل اصلی کشور است. این به این معنا نیست که ما مسئله سیل اخیر یا انتخابات مجلس و یا مسائل پیش آمده در سیاست خارجی را مهم تلقی نکنیم بلکه در روند جاری کشور مهمترین اولویت ما مسائل اقتصادی است.

فولادگر در ادامه با تاکید بر این که بهترین راه برون رفت از مشکلات اقتصادی رونق تولید است بیان کرد: در همه دیدگاه‌های اقتصادی با هر مکتب اقتصادی اگر بخواهند مسیر برون رفت از رکود تورمی را طی کند به سراغ حمایت از تولید و رونق گرفتن بازار تولید می‌روند. رونق تولید سبب ایجاد اشتغال شده و ما را از حالت رکود تورمی بیرون می‌برد و بخش خصوصی را به صحنه اقتصادی می‌آورد.

وی در پایان گفت: اکنون ما در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی از مرکز پژوهش‌ها خواسته ایم تا کار تحلیلی انجام دهد تا ببینیم دولت چگونه می‌تواند از تولید حمایت کند باید پاسخ دهیم که آیا تولید صرفاً با رانت حمایت خواهد شد و آیا یارانه‌ها نباید هدفمند باشند. امروز قوانین به میزان کافی وجود دارد بلکه ما باید ساختارها را اصلاح کنیم نظام بانکی امروز در خدمت تولید است بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید به رونق در بازار تولید کمک می‌کند. کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در حال انجام کار کارشناسی بر روی این موضوع است.