به گزارش رتبه آنلاین، بررسی دقیق صنایع ایران، درحوزه‌هایی که دارای شفافیت لازم هستند ، دورنمایی از حال و اوضاع اقتصاد ایران و خاصه این بخش خواهد داد. در این خصوص برای بررسی دقیق صنایع باید به سراف بازار سرمایه و بورس رفت تا مشخص شود که رشد و تحول در صنایع کشور چگونه تحرک دارد.در مقابل می‌توان این گزاره را طور دیگری هم تحلیل کرد و گفت، برای فهم بهتر حال و روز بازار سرمایه کشور باید به سراغ صنایع بورسی رفت تا بدانیم که  وضعیت بازار سرمایه در چه حالی است.

در این مطلب نگاهی داشته ایم به لیست شرکت‌های برتر اعلامی در بازار سرمایه؛ شرکت‌هایی که نبض بازار سرمایه را در تحرک به دست داشته‌اند و با بررسی انها ‌می‌توان گفت که در چه مرحله ایی هستیم.

بر اساس اطلاعات اعلامی، در بهار ۹۷ شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت ارتباطات سیار ایران، ملی صنایع مس ایران و گل گهر عنوان پنج شرکت برتر را به خود اختصاص دادند و شرکت‌های سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، مخابرات ایران، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی جم، گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد خوزستان، چادرملو، سرمایه گذاری غدیر  و  خدمات انفورماتیک نیز در رتبه‌های ششم تا پانزدهم جدول فعال ترین شرکت‌های بورسی در سه ماهه اول سال ۹۷ قرار گرفتند.

شرکت‌های فعال و برتر بورس اوراق بهادار بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان داد و ستد سهام در تالار معاملات «تعداد و ارزش سهام دادوستد شده»، تناوب داد و ستد سهام در تالار معاملات «تعداد روزهای داد و ستد شده و دفعات داد و ستد شده» و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار «میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی» شناخته ‌می‌شوند. در ادامه نگاهی به وضعیت یکی از این شرکت‌ها خواهیم داشت:

شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۵ بیش از ۵۰،۱۳۲،۴۵۴ تن-کیلوگرم محصول تولید کرده بود که موفق شد در سال ۹۶ این مقدار را به ۵۲،۷۹۸،۱۴۱ افزایش دهد. در سال ۹۶ به رغم اینکه فروش تناژی شرکت در قیاس با سال ۹۵ کاهش داشت و از ۱،۸۳۲،۷۷۸ به ۱،۳۳۹،۹۸۱ واحد رسید اما رشد چشمگیر نرخ فروش محصولات موجب شد تا «فملی» مبلغ فروش بیشتری را شناسایی نماید.

درآمدهای حاصل از فروش فملی در سال ۹۶ برابر با ۸۷،۵۸۰،۰۰۱ میلیون ریال بود. حال آنکه این مبلغ در سال ۹۵ معادل ۷۰،۰۵۸،۶۹۱ میلیون ریال گزارش شده است. میانگین نرخ فروش محصولات در سال ۹۶ برابر با ۳۸،۲۲۵،۴۱۰ ریال بود که در سال ۹۶ به ۶۵،۳۵۹،۱۳۶ ریال رسید.

در دوره سه ماهه ابتدایی سال ۹۷ نیز روند افزایشی تولید و فروش شرکت تداوم یافت. به طوری که فملی در بهار امسال بیش از ۴۰۷،۶۲۵ واحد محصول تولید کرد و با فروش ۳۵۵،۹۸۶ واحد از محصولات خود بیش از ۲۴،۳۱۹،۶۹۵ میلیون ریال درآمد شناسایی کرد. میانگین نرخ فروش محصولات فملی که در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ با جهش ۷۱ درصدی همراه شده بود در دوره سه ماهه ابتدایی سال جاری نیز ادامه یافت. به نحوی که فملی توانست در بهار امسال محصولات خود را ۴٫۵ درصد گرانتر از متوسط نرخ فروش سال ۹۶ به فروش برساند. همین امر موجب شد تا ارزش فروش محصولات ملی صنایع مس ایران در دوره سه ماهه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به متوسط ارزش ریالی سه ماهه سال‌های ۹۵ و ۹۶ به ترتیب ۳۹ درصد و ۱۱ درصد افزایش را تجربه کند.

سود عملیاتی شناسایی شده فملی در سال ۹۶ برابر با ۳۱،۷۷۴،۹۵۵ میلیون ریال بود که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال ۹۵ با ۷۰ درصد افزایش همراه شد. سود خالص نیز با جهش ۷۲ درصدی به ۲۹،۳۹۱،۱۴۶ میلیون ریال رسید که به ازاء هر سهم ۴۹۰ ریال سود را به همراه داشت. سود هر سهم سال مالی ۹۵ فملی بر اساس آخرین سرمایه ثبت شده شرکت یعنی ۶۰،۰۰۰،۰۰۰ میلیون ریال برابر با ۲۸۴ ریال بود. بدین ترتیب فملی موفق شد تا در کارنامه سال ۹۶ جهش ۷۲٫۵ درصدی را به ثبت برساند. با توجه به اینکه روند افزایشی نرخ فروش محصولات شرکت در سال جاری نیز ادامه یافته و با فرض تداوم این شرایط تا پایان سال جاری می توان امیدوار بود تا فملی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با رشد سودآوری همراه شود.

بازدهی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۹۶ برابر با ۷۷ درصد بود. این سهم در ابتدای سال ۹۶ در محدوده ۱۴۷۰ ریال معامله ‌می‌شد و در طول دوره ۱۲ ماهه بین محدوده‌های ۱۳۵۰ ریال و ۲۷۷۰ ریال داد و ستد شد. آخرین معامله‌های فملی در سال ۹۶ در محدوده ۲۶۰۰ ریال بود. در سه ماهه ابتدایی سال جاری این سهم توانست با کسب بازدهی ۲۹ درصدی از محدوده ۲۶۰۰ ریال تا ۳۴۰۰ ریال افزایش یابد و نام خود را به عنوان دهمین شرکت پربازده صنعت فلزات اساسی در طبقه فلزات گرانبها غیر از آهن به ثبت برساند.

ملی صنایع مس ایران سود خالص (میلیون ریال) (ریال)EPS
۱۲ماهه۹۵ ۱۷,۰۷۴,۰۱۵ ۲۸۴
۱۲ماهه۹۶ ۲۹,۳۹۱,۱۴۶ ۴۹۰