نایب رئیس اتاق ایران و چین با بیان اینکه عدم ثبت سفارش بر روی قیمت کالا‌های وارداتی تاثیری ندارد، گفت: این تصمیم هزینه زا نیست.

به گزارش رتبه آنلاین، مجیدرضا حریری درباره حذف دلار در ثبت سفارش اظهار کرد: در سه دهه اخیر بار‌ها و بار‌ها اعلام شده که ثبت سفارش با دلار ممنوع است اما، زمانی را به خاطر ندارم که پس از دستور ممنوعیت، دستور رفع ممنوعیت هم صادرشده باشد این نشان می‌دهد که این بخشنامه‌ها پس از مدتی که می‌گذرد دیگر اجرا نمی‌شود و مجددا بخشنامه جدید صادر می‌شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: عدم ثبت سفارش با دلار خبر و مورد جدیدی برای تجارت فرامرزی ما نیست و حداقل چندین بار هم در گذشته اعلام شده و اثر اقتصادی خیلی ملموسی ندارد.

وی درباره دلایل این بخشنامه گفت: به دلیل اینکه منابع دلاری کشور در دسترس نیست و ارز فروش از نفت را نمی‌توانیم از کشور‌های خریدار بگیریم احتمالا این بخشنامه برای مدیریت این مسئله باشد.

حریری درباره اینکه آیا این موضوع تبعاتی برای بخش تجارت کشور دارد یا خیر، تصریح کرد: این موضوع تبعاتی ندارد به دلیل اینکه دیگر از آمریکا کالا نمی‌خریم و می‌توانیم با یورو، پوند، ین و یا سایر ارز‌ها تجارت کنیم که  ارزش این ارزها مشخص است و در مجموع این تصمیم تاثیر عمده‌ای بر روی تجارت کشور ندارد و هزینه زا نیست.

نایب رئیس اتاق ایران و چین ادامه داد: این موضوع بر روی قیمت کالا‌های وارداتی تاثیری ندارد مگر اینکه افرادی بخواهند از این موضوع سوءاستفاده کنند.

حریری درباه اینکه آیا این تصمیم ناگهانی اثرات منفی بر اقتصاد کشور نخواهد گذاشت، گفت: خیر، بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد از واردات کشور از پنج تا ۶ کشور دنیا است و هیچ کدام مبادی نیستند که ارزش‌ آنها به دلار وصل باشد.

منبع : اقتصاد آنلاین