مشکل برق صادرات کالا از بزرگترین واحد تولیدی فولاد آلیاژی بخش خصوصی کشور را به تعویق انداخت.

به گزارش رتبه آنلاین، نوری مدیر عامل شرکت کیمیای صبا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه فولاد آلیاژی کیمیای صبا در سال ۸۶ آغاز به کار کرد، گفت: این واحد تولیدی از سال ۹۵ طرح توسعه ای خود را دنبال کرد.

وی افزود: واحد تولیدی کیمیای صبا بزرگترین پروژه فولادی آلیاژی کشور در بخش خصوصی است که ماشین آلات لازم خریداری و نصب شده است.

نوری ادامه داد: در فاز نخست این واحد تولیدی دو کوره پنج تنی و خط ریخته گری اوتومات فعال است که شمش فولادهای ساختمانی و نیمه آلیاژی تولید می کند.

وی با بیان اینکه در خراسان شمالی خط نورد وجود ندارد، افزود: محصولات تولید شده در این واحد تولیدی به یک واحد تولیدی دیگر در خارج استان صادر سپس تبدیل به میلگرد، تیر آهن و … شده و سپس برای امر ساختمان سازی به داخل استان وارد می شود.

مدیر عامل شرکت کیمیای صبا با اشاره به فاز توسعه ای این واحد تولیدی ادامه داد: طرح توسعه این واحد تولیدی دارای چهار کوره ۴۰ تنی با دو خط اوتومات برای تولید دوباره شمش های آلیاژی و شمش های ساختمانی است.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن یک خط نورد با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن و خط ذوب با ظرفیت ۳۲۰ هزار تن که ساختمانی یا ۲۴۰ هزار تن آلیاژی تولید می کند و اگر مشکل برق این بخش از واحد تولیدی مرتع شود بخش ذوب آن طی سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

نوری بیان کرد: اگر مشکل برق پیش روی این پروژه نبود می توانستیم محصول این واحد تولیدی را صادر کنیم اما این امر انجام نشد و طبق قرار داد انجام شده باید یک محموله از کالا به کشور آلمان صادر می کردیم که به علت مذکور موفق به انجام کار نشدیم در نتیجه مجبور به ورود یک محموله بار از چین به بندر ایران شدیم و این محموله باید به آلمان صادر شود.

علیخانی قائم مقام شرکت برق خراسان شمالی در ادامه با اشاره به اینکه این شرکت مشکلی برای ارائه برق به این واحد تولیدی ندارد، بیان کرد: مشکل موجود در رابطه با زیرساخت های آن است.

وی تصریح کرد: این واحد تولیدی نیازمند ایجاد پست فوق توزیع است که باید برای ساخت آن مساعدت های لازم انجام شود.

علیخانی تصریح کرد: میزان برق استفاده شده در اسفراین ۲۵ مگاوات است و میزان برق درخواست شده برای شرکت کیمیای صبای اسفراین ۵۵ مگاوات است.