به دنبال اعلام برنامه دولت برای کنترل بازار ارز،امروز دلار در آخرین روز معاملات این هفته از قیمت های دیروز عقب نشینی کرد.
به گزارش رتبه آنلاین، پس از ورود نیروی انتظامی به بازار ارز و دستگیریدلالان که برخی منابع تعداد دستگیرشدگان را تا ۹۰ نفر هم اعلام کردند،شب گذشتههیات دولت برای ساماندهی بازار ارز تشکیل جلسه داد و خبرهای منتشر شده از تصمیماتجلسه شب گذشته نشان می دهد که به زودی تزریق ارز به بازار برای کنترل قیمت ها آغازخواهد شد.

آنطور که بانک مرکزی از جزییات مصوبه دیروز هیات دولت خبرداده مقررشده است تا شبکه بانکی اقدام به انتشار گواهی سپرده ارزی و ریالی کنند.مطابق باتصمیم دولت اوراق سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد به مدت یکسال و نرخ بازخرید ۱۴ درصد منتشرخواهد شد و اوراق سپرده ریالی مبتنی بر ارز هم با سررسیدهای یک تا دو ساله و بانرخ سود ۴ تا ۴٫۵ درصد از طریق سامانه سنا قابل پرداخت است.

همچنین بانک مرکزی پیش فروش سکه را با نرخ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانبرای شش ماه آینده و پیش فروش یکسال را با نرخ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دردستورکار قرار خواهد داد.

نتیجه این تصمیمات امروز سبب شد تا بازار امروز شاهد ریزش قیمت هاباشد.به قول تحلیلگران بازار پیام دولت را دریافت کرده و نرخ دلار و سکه شروع بهکاهش کردند.به طوری که قیمت دلار با ۵۸ تومان کاهش در حال حاضر ۴ هزار و ۷۵۹ تومانگزارش می شود و هر سکه بهار ازادی هم یک میلیون و ۵۷۷ هزار تومان به فروش می رسد.

این کاهش ها قیمت یورو را هم ۷۱ تومان کاهش داده و هم اکنون هر یورودر بازار ۶ هزار و ۹۴ تومان نرخ خورده است.

اگرچه کاهش بهای دلار به تدریج آرامش نسبی به بازار خواهد داد اما رشدبورس را متوقف کرده است و باید دید بازار در اولین روز هفته آینده چه واکنشی بهکاهش قیمت دلار نشان خواهد داد.

اونس پیش به جلو

امروز در بازارهای جهاین قیمت هر اونس طلا با ۴ صدم درصد افزایش نسبتبه روز قبل یک هزار و ۳۵۴ دلار معامله شد.افزایش قیمت اونس اما تاثیری بر بازارداخلی نداشت و طلای داخل تحت تاثیرکاهش قیمت دلارهر گرم ۴۶ تومان کاهش یافت و بهقیمت ۱۴۹ هزار و ۶۰۱ تومان معامله شد.

هر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی نیز یک میلیون و ۵۷۷ هزار و ۵۰۰،سکهطرح قدیم یک میلیون ۵۵۱ هزار تومان،نیم سکه ۷۷۸ هزار تومان و ربع سکه نیز ۴۷۰ هزارتومان به فروش رفت.

در بازار ارز نیز هر دلار آمریکا با ۶۳ تومان کاهش ۴هزار و ۷۵۴ تومانو دلار صرافی ها هم با ۴۰ تومان کاهش ۴ هزار و ۱۹۰ تومان به فروش رفت.البته نرخ فردایی بازار سبزه میدان و پاساژ افشارهمچنان در کانال ۴۸۰۰ قرار دارد.

هر یور ۶ هزار و ۹۴ تومان و پوند نیز با ۲۶ تومان کاهش ۶۹۲۷ تومانمعامله شد.

منبع : خبرآنلاین