سامانه گردشگری الکترونیک باغ جهانی دولت‌آباد

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ دولت‌آباد یزد، گفت:‌ همزمان با فرا رسیدن روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی‌، سامانه گردشگری الکترونیک باغ جهانی دولت‌آباد رونمایی شد.

«مجید علومی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به همکاری کمیته گردشگری الکترونیک و پایگاه باغ جهانی دولت‌آباد در راستای توسعه گردشگری الکترونیک اظهار کرد: این کمیته بر اساس محتوای تولیدشده در پایگاه باغ دولت‌آباد یزد، اقدام به تولید ابزارهای مورد نیاز جهت توسعه گردشگری الکترونیک کرده است.

وی مستندنگاری دقیق و بروز این میراث جهانی را از ضروری‌ترین اولویت‌های پایگاه باغ دولت‌آباد دانست و افزود: استفاده از فناوری‌های روز همچون لیزر اسکن، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای این منظور در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر پایگاه میراث جهانی باغ جهانی‌ دولت‌آباد یزد در ادامه با اشاره به انتخاب باغ دولت‌آباد به عنوان پایلوت گردشگری الکترونیک استان گفت: باغ دولت‌آباد به لحاظ ظرفیت‌های معماری و هنری از جمله آثار بی‌نظیر استان یزد است و استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات می‌تواند به شناسندن بهتر این باغ در مقیاس جهانی کمک کند .

علومی هوشمندسازی خدمات گردشگری را از مهم‌ترین برنامه‌های مشترک پایگاه باغ، کمیته گردشگری الکترونیک و متولی موقوفات باغ اعلام کرد و گفت: به مناسبت روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی، از نسخه آزمایشی سامانه گردشگری الکترونیک و اپلیکیشن تصاویر ۳۶۰ درجه باغ دولت‌آباد رونمایی شد.

این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: باغ دولت‌آباد یکی از ۹ باغ ایرانی است که در سال ۲۰۱۱ به ثبت جهانی یونسکو رسید، این باغ که از دوران زندیه به یادگار مانده، بار دیگر در سال ۲۰۱۷ در قالب پرونده شهر تاریخی یزد نیز به ثبت جهانی رسیده است.