زیباترین و عجیب ترین جاده‌های آسیا

زیباترین و عجیب‌ترین جاده‌های آسیا معرفی شدند! +تصاویر

هرچقدر جاده‌ای که برای رسیدن به مقصد از آن استفاده می‌شود زیباتر باشد، سفر هم جذاب‌تر می‌شود اما جاده‌های زیادی هستند که خودشان به تنهایی یک جاذبه‌ی گردشگری محسوب می‌شوند. در کشور خودمان هم مسیرهای زیبایی مثل جاده چالوس، اسالم به خلخال و… خود به تنهایی جاذبه‌ی گردشگری هستند. جاده‌هایی با ارتفاع زیاد، منظره‌های زیبا، شکوه کوهستان یا هوای خنک سواحل دریا از بهترین گزینه‌های قابل انتخاب هستند. در ادامه، ۵ جاده‌ی خاص و زیبا را در آسیا معرفی می‌کنیم که هرکدام ویژگی‌های جذابی دارند.

۱. شاهراه قراقرم بین چین و پاکستان

شاهراه قراقرم را به عنوان مرتفع‌ترین جاده‌ی دنیا معرفی می‌کنند و همین ویژگی بر جذابیت آن اضافه می‌کند. گردشگران زیادی فقط به خاطر گذر از هیمالیا از این طریق به منطقه سفر می‌کنند. دریاچه‌ها و منظره‌های متعددی در این جاده‌ی بین‌المللی وجود دارد که باعث می‌شود گردشگرانی که اولین بار به آنجا سفر می‌کنند چندین بار در طول مسیر توقف کنند.

این جاده‌ کوهستانی به کوهنوردان هم کمک بزرگی کرده است چون از طریق آن به بهترین نقاط برای صعود به قله‌های مرتفع می‌رسند. ارتفاع جاده قراقرم به ۴۵۰۰ متر می‌رسد و در این ارتفاع امکان ضعف و بی‌حالی وجود دارد.

شاهراه قراقرم بین چین و پاکستان

شاهراه قراقرم بین چین و پاکستان

۲. جاده هوکایدو در ژاپن

هوکایدو یکی از ۴ جزیره اصلی ژاپن است. هوکایدو طبیعت بسیار زیبایی دارد و افراد زیادی برای تماشای همین مناظر طبیعی به جاده‌ی معروف هوکایدو می‌روند. این جاده ترکیبی از چند مسیر است که از بهترین مناظر دور جزیره عبور می‌کند.

بخش‌هایی از آن نزدیک ساحل و بخش‌هایی نیز کوهستانی است. در هنگام گل‌دهی مزارع اسطوخدوس، اطراف هوکایدو به رنگ‌های متنوعی در می‌آید و چشم‌انداز‌های کم‌نظیری پدیدار می‌شود.

جاده هوکایدو در ژاپن

جاده هوکایدو در ژاپن

۳. جاده طلایی سمرقند در ازبکستان

ازبکستان از نظر گردشگری پرطرفدار نیست اما تاریخ و فرهنگ آن باعث شده تا مقصد جالبی برای جهانگردان علاقه‌مند به کشورهای آسیایی باشد. شهر سمرقند در دوران قدیم پایتخت حکومت تیموریان بود و با توجه به همین سابقه، بناهای تاریخی زیادی در آن به جا مانده است.

جاده‌ای که بین بخارا و سمرقند وجود دارد در اصل بخشی از جاده‌ی ابریشم است و کاروانسرا‌های معروفی هم در همین مسیر از دوران قدیم باقی مانده است. در شهر سمرقند هم رصدخانه الغ‌بیگ و مجموعه ریگستان از آثار پر بازدید در انتهای این مسیر محسوب می‌شود.

جاده طلایی سمرقند در ازبکستان

جاده طلایی سمرقند در ازبکستان

۴. تونل‌های گولیانگ و ژیاگو در چین

کوهستان تایهانگ چین منطقه‌ای دور افتاده است و برای قرن‌ها دور از دسترس مانده بود. حتی امروزه هم که بیشتر مناطق چین دارای بزرگراه‌ شده است، این منطقه به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی، جاده‌ی مناسبی ندارد. مردم محلی جاده‌ای را در کوهستان نفس‌گیر تایهانگ ساختند که دارای چندین تونل پشت سر هم است. تونل‌های این جاده مدرن نیستند و بیشترشان در لبه‌ی کوه ساخته شده‌اند و یک طرف تونل به منظره‌ی دره‌های مرتفع باز می‌شود.

تونل‌های گولیانگ و ژیاگو در چین

تونل‌های گولیانگ و ژیاگو در چین

۵. جاده Nha Trang to Quy Nhon در ویتنام

جاده‌ای به طول ۲۱۵ کیلومتر که یک بخش آن کوهستانی و یک بخش آن ساحلی است. گردشگران زیادی این مسیر را برای تعطیلات خود انتخاب می‌کنند چون در طول آن چندین شهر و دهکده برای توقف وجود دارد. وقتی هم که به ساحل می‌رسند، مکان‌های زیبایی برای استراحت و تفریح وجود دارد. جشنواره سالانه‌ای هم در این منطقه برگزار می‌شود که شرکت‌کنندگان زیادی برای شرکت در آن، در همین جاده رانندگی می‌کنند.

جاده Nha Trang to Quy Nhon در ویتنام

جاده Nha Trang to Quy Nhon در ویتنام

این ۵ جاده که معرفی شدند شهرت جهانی دارند. در قاره آسیا می‌توان ده‌ها مسیر زیبا و شگفت‌انگیز دیگر را هم معرفی کرد. به نظر شما کدام جاده‌های دیگر باید به این فهرست اضافه شود؟ آیا از ایران هم جاده‌ای هست که جایش در این لیست خالی باشد؟

منبع: tripsavvy.com