به گزارش رتبه‌آنلاین، بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نشست خبری خود با خبرنگاران درخصوص اینکه این شرکت بزرگترین تولیدکننده ورق‌های فولادی تخت در خاورمیانه و شمال آفریقا با سهم ۲۰درصدی بوده گفت: شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۲ میلیون تن تولید، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان شناخته می‌شود که در برنامه‌ریزی‌های جدید این شرکت که در راستای افق ۱۴۰۴ صورت گرفته، تولید این مجتمع به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید.

وی ادامه داد: با توجه به تقاضا زیاد بازار داخلی امسال بیشتر تولیدات در بازار داخل توزیع شده که بر اساس آمارها فروش داخلی سال گذشته ۷۴ درصد بود که امسال این میزان به ۸۴ درصد افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص جغرافیای صادراتی این شرکت نیز اظهار کرد: طی هشت ماهه سال جاری کارنامه صادراتی شرکت بالغ بر صادراتی ۱۸ درصد به اروپا، ۳۸ درصد به خاورمیانه، ۴۴ درصد خاوردور و ۳ درصد نیز به آفریقا بوده است ؛ این میزان صادرات در سال ۹۵ نیز شاهد عملکرد ۴۹ درصدی به اروپا، ۳۲درصد به خاورمیانه، ۱۲درصد آفریقا و ۷درصد نیز به خاوردور بود.

وی افزود: از نظر میزان فروش محصولات این کارخانه حدود ۳۸۲۳ هزارتن که حدود ۸۴ درصد میزان تولید بوده در بازار داخلی به فروش رسیده و تنها ۷۲۸ هزارتن به بازار خارجی صادر شده است؛ در بررسی آمارهای سال ۹۵ نیز درمی‌یابیم که ۷۵درصد محصولات یعنی حدود ۴۷۱۸ هزارتن در بازار داخلی و ۱۵۵۴ هزار تن نیز در بازار خارجی به فروش رسیده است.

وی با اشاره به صرفه جویی صورت گرفته در این شرکت گفت: روند بومی سازی در این شرکت از ابتدای سال ۸۱ آغاز و تا به امروز ۲۲۵۰۲ میلیارد ریال صرفه‌جویی ریالی قطعات و تجهیزات انجام شده که به نسبت سال ابتدایی این شاخص‌گیری، ۱۱۴درصد رشد پیدا کرده‌ایم.

سبحانی همچنین در خصوص میزان سرمایه‌گذاری‌ها در چهار سال اخیر اشاره داشت و گفت: میزان سرمایه‌گذاری طی این مدت به ۶۰۰۰ میلیارد تومان رسیده و در دو بخش گندله‌وکنسانتره و فولاد سنگ سرمایه‌گذاری داخلی به بالای ۹۰ درصد رسیده است.

مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه تصریح کرد: پیش بینی می شود روند تقاضا برای فولاد برای سال ۲۰۲۵ افزایش داشته باشد و به دو میلیارد تن برسد.

وی ادامه داد: برای سال ۲۰۱۸ انتظار تغییر در تقاضا نمی رود همچنین قیمت نیز در همین میزان خواهد ماند.

مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه گفت: یکی از مشکلات صنعت فولاد کشور وجود واحد‌های پراکنده با مدیریت غیریکپارچه است که باید این مدیریت ها تجمیع شوند.

سبحانی درباره وضع تعرفه از سوی اروپا برای فولاد ایران گفت: این تعرفه ها مختص ایران نبود بلکه ۱۰ کشور صادر کننده فولاد به اروپا را شامل شد و رقم های آن نیز متغیر است.

وی تاکید کرد: با توجه به مشتریان مختلفی که داریم می توانیم محصولات خود را به سایر کشورها صادر کنیم و از لحاظ صادرات با مشکل مواجه نخواهیم شد.