به گزارش رتبه آنلاین، بررسی دقیق صنایع ایران، درحوزه‌هایی که دارای شفافیت لازم هستند ، دورنمایی از حال و اوضاع اقتصاد ایران و خاصه این بخش خواهد داد. در این خصوص برای بررسی دقیق صنایع باید به سراف بازار سرمایه و بورس رفت تا مشخص شود که رشد و تحول در صنایع کشور چگونه تحرک دارد.در مقابل می‌توان این گزاره را طور دیگری هم تحلیل کرد و گفت، برای فهم بهتر حال و روز بازار سرمایه کشور باید به سراغ صنایع بورسی رفت تا بدانیم که  وضعیت بازار سرمایه در چه حالی است.

در این مطلب نگاهی داشته ایم به لیست شرکت‌های برتر اعلامی در بازار سرمایه؛ شرکت‌هایی که نبض بازار سرمایه را در تحرک به دست داشته‌اند و با بررسی انها ‌می‌توان گفت که در چه مرحله ایی هستیم.

بر اساس اطلاعات اعلامی، در بهار ۹۷ شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت ارتباطات سیار ایران، ملی صنایع مس ایران و گل گهر عنوان پنج شرکت برتر را به خود اختصاص دادند و شرکت‌های سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، مخابرات ایران، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی جم، گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد خوزستان، چادرملو، سرمایه گذاری غدیر  و  خدمات انفورماتیک نیز در رتبه‌های ششم تا پانزدهم جدول فعال ترین شرکت‌های بورسی در سه ماهه اول سال ۹۷ قرار گرفتند.

شرکت‌های فعال و برتر بورس اوراق بهادار بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان داد و ستد سهام در تالار معاملات «تعداد و ارزش سهام دادوستد شده»، تناوب داد و ستد سهام در تالار معاملات «تعداد روزهای داد و ستد شده و دفعات داد و ستد شده» و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار «میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی» شناخته ‌می‌شوند. در ادامه نگاهی به وضعیت یکی از این شرکت‌ها خواهیم داشت:

 

رشد ۱۰ درصدی سود عملیاتی 

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در پایان سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۶ مجموع درآمدهای عملیاتی خود را با ۱۰ درصد رشد نسبت به سال ۹۵ به ۴۱،۶۷۳،۳۹۹ میلیون ریال رساند. سود عملیاتی شرکت در این سال برابر با ۴۱،۱۳۰،۹۶۵ میلیون ریال بود که در قیاس با سال مالی ۹۵ حدود ۱۰ درصد افزایش داشت. با توجه به کاهش هزینه‌های مالی و افزوده شدن سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی سود خالص فارس در پایان سال مالی ۹۶ معادل ۴۰،۹۹۵،۷۶۰ میلیون ریال بود. این مبلغ که با ۱۰ درصد رشد نسبت به سال مالی ۹۵ همراه بوده به ازاء هر سهم فارس ۸۲۰ ریال سود را به ارمغان آورد.

این شرکت ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ میلیون ریالی در ابتدای سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۷ پیش بینی کرده بود که با شناسایی ۴۱،۵۱۸،۳۱۶ میلیون ریال درآمد به سود خالص ۴۱،۱۱۱،۳۳۱ میلیون ریال دست یافته و در پایان سال برای هر سهم ۸۲۲ ریال سود کنار گذارد. اما این پیش بینی در طول دوره ۱۲ ماهه سال مالی ۹۷ دو بار دستخوش تغییر شد و افزایش یافت.

با توجه به تغییرات نرخ ارز در یک سال اخیر بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه فارس با افزایش نرخ فروش محصولات همراه شدند و این موضوع تاثیر مثبت قابل توجهی بر مجموع درآمدهای سرمایه گذاری فارس برجای گذاشت. در نخستین مرحله از تعدیل‌های فارس، این شرکت پیش بینی سود خالص سال مالی ۹۷ را به ۵۰،۹۸۲،۲۳۴ میلیون ریال افزایش داد و در مرحله بعدی این مبلغ را ۵۲،۰۶۳،۲۱۲ میلیون ریال برآورد کرد.

عمده ترین دلایل تعدیل بیش از ۲۵ درصدی فارس از ابتدای سال مالی ۹۷ تا کنون ناشی از درآمد حاصل از فروش محصولات شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، پارس و نوری اعلام شده که به دلیل افزایش قیمت و تغییرات نرخ ارز میسر شده است. این در حالی است که سود خالص پیش بینی شده تلفیقی فارس برابر با ۵۵،۲۶۵،۰۴۶ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

بیش از ۹۴ درصد از سرمایه گذاری‌های فارس به مواد و محصولات شیمیایی اختصاص یافته که شامل سرمایه گذاری در سهام شرکت‌های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، پتروشیمی مبین و پتروشیمی فجر است. فارس مالک ۶۵٫۲ درصد از سهام پترول، ۸۳٫۰۸ درصد از سهام مبین و ۶۰٫۵۶ درصد  از سهام فجر است که هر سه آنها بورسی هستند. این شرکت همچنین بر روی چندین شرکت دیگر از همین گروه سرمایه گذاری کرده که در زمره شرکت‌های خارج بورسی محسوب می شوند. مانند شرکت‌های پتروشیمی کاویان، پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی دماوند، پتروشیمی پارس، پتروشیمی برزویه، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی اروند، پتروشیمی خوزستان، پتروشیمی تندگویان و …

حدود ۴٫۵ درصد از سرمایه گذاری‌های این شرکت نیز به شرکت‌های گروه تامین برق، گاز، بخار و آب گرم و ۱٫۴ درصد نیز به سایر صنایع تخصیص یافته است.

این شرکت به عنوان دومین شرکت فعال سه ماهه ابتدایی سال ۹۷ معرفی شده است. سهام این شرکت معاملات خود را در سال ۹۶ از محدوده ۳۹۰۰ ریال کلید زد که کمترین قیمت سهم در سال ۹۶ نیز محسوب ‌می‌شود. در طول دوره ۱۲ ماهه توانست تا محدوده قیمتی ۵۷۵۰ ریال رشد کند. این محدوده سقف قیمتی فارس در سال ۹۶ بود. در پایان سال نیز در محدوده ۵۳۰۰ ریال معاملات خود را پایان برد.

در سال جاری این سهم تا هفته پایانی خرداد ماه روند نزولی داشت و تا محدوده ۴۸۵ ریال افت کرد اما پس از آن مسیر صعودی پرشتابی را در پیش گرفت. با توجه به فرود و فراز فارس در بهار امسال این سهم از لحاظ رتبه چندان قابل توجهی در میان هم گروه‌های خود کسب نکرده است. بازدهی سه ماهه ابتدایی ۹۷ فارس در حالی ۶ درصد بوده که شمواد در این گروه بیش از ۱۰۰ درصد بازدهی داشت.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس سود خالص (میلیون ریال) (ریال)EPS
۱۲ماهه منتهی به ۳۱خرداد۹۶ ۴۰,۹۹۵,۷۶۰ ۸۲۰
۱۲ماهه منتهی به ۳۱خرداد۹۷ ۵۲,۰۶۳,۲۱۲ ۱,۰۴۱